Zasłużony opozycjonista nie przyjmie odznaczenia od Andrzeja Dudy. Padają mocne słowa

Zygmunt Łenyk, znany działacz antykomunistyczny nie przyjmie Krzyża Wolności i Solidarności. - Odmowa moja jest protestem przeciwko systematycznemu łamaniu przez Pana Prezydenta Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - pisze w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

Krzyż Wolności i Solidarności to państwowe odznaczenie nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. O jego przyznanie Zygmuntowi Łenykowi wnioskował prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Opozycjonista odmówił przyjęcia orderu.

"To zamach na Konstytucję RP"

Uzasadniając swoją decyzję, w liście do Andrzeja Dudy wyjaśnia, że odmawia przyjęcia odznaczenia, ponieważ zwalcza on Trybunał Konstytucyjny.

Odmowa moja jest protestem przeciwko systematycznemu łamaniu przez Pana Prezydenta Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, rozpoczętemu nie przyjęciem ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, a następnie kontynuowanemu bezrefleksyjnym podpisywaniem wszystkich ustaw deprecjonujących naszą młodą i nieokrzepłą w pełni demokrację.

– pisze w liście przesłanym do Kancelarii Prezydenta.

Przeczytaj także: Były opozycjonista nie przyjmie orderu od prezydenta

To nie jedyny argument, dlaczego opozycjonista odmawia przyjęcia odznaczenia. Podkreśla, że Prawo i Sprawiedliwość przeprowadza zamach na konstytucję. 

Anihilacja Trybunału Konstytucyjnego, systematyczne, krok po kroku, podporządkowywanie trzeciej władzy politykom PiS to najpoważniejszy zamach na Konstytucję RP, na który nie wyrażam zgody i dlatego nie mogę odebrać przyznanego mi przez Pana Prezydenta odznaczenia

Odznaczenie od Lecha Kaczyńskiego 

Zbigniew Łenyk działał w Konfederacji Polski Niepodległej (polskiej partii nawiązującej do tradycji piłsudczykowskich, pierwszej partii o charakterze antykomunistycznej w Europie Środkowo-Wschodniej) od 1979 roku do połowy lat 90. Wielokrotnie aresztowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, był również posłem na Sejm I kadencji. W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Senat dyskutuje o seksualności Polek: "Bez namysłu przyjmowany, no towar, tabletka"

Więcej o:
Komentarze (326)
Zasłużony opozycjonista nie przyjmie odznaczenia od Andrzeja Dudy. Padają mocne słowa
Zaloguj się
 • hastatrespasos

  Oceniono 1 raz 1

  Tzw. krzyż pański mają z kaczą dyktaturą, i z belwederskim rezydentem, nie tylko zwykli Polacy, ale nawet asy tzw. antykomunistycznego podziemia w PRL. Z Łenyk słusznie dołączył do tych byłych opozycjonistów, którzy brzydząc się namiestnikiem herszta sPISku w Belwederze, rezygnują z przyznawanych im przez niego honorów. Jak widać opór społeczny przeciw dewastowaniu demokracji przez tę ekipę rośnie nawet wśród aktywnych antykomunistów sprzed kilku dekad. Kto z nich teraz protestuje przeciw antynarodowej polityce niecnej sPISkowej ekipy, tego dyktator Fuck-Offczyński określa mianem komucha, albo i złodzieja. NIE O TAKĄ POLSKĘ WALCZYLIŚMY – wzorem Wałęsy mówią tacy jak Z. Łenyk i panu AD, i kaczemu troglodycie nr. 1 z ul. Ciemnogrodzkiej.

 • hastatrespasos

  Oceniono 1 raz -1

  logowałem sie tysiąc razyi nie mogę komus daĆ P[LUS LUB MINUS??

 • 174pit

  Oceniono 12 razy 0

  Nie przyjął? Od Adriana - prezydenta wszystkich buraków?
  A IPN-em w niego!

 • plorg

  Oceniono 4 razy 2

  Kolejny zasłużony człowiek człowieka honoru.

 • Vrahos

  Oceniono 10 razy 2

  Pan zasłużony opozycjonista, zasłużył się tym, że w 1992 roku po Nocnej Zmianie, brał czynny udział, jako poseł, w odwołaniu patriotycznego rządu Jana Olszewskiego, głosując za odwołaniem, czyli był przeciw lustracji wszelkiej maści eSBeckich współpracowników i kapusiów podobnych Bolkowi. Niech więc pan opozycjonista nie udaje takiego święto-yebliwego.

 • kawabis

  Oceniono 10 razy 2

  W latach 70. należał do PZPR. Od 1979 do 1994 był członkiem Konfederacji Polski Niepodległej. W 2002 z ramienia Platformy Obywatelskiej kandydował do krakowskiej rady miejskiej. W 2008 stał na czele Komitetu Obchodów Jubileuszu 30-lecia Konfederatów Polski Niepodległej. Kilka lat później został działaczem Komitetu Obrony Demokracji. Nieźle gość jest rozchwiany emocjonalnie ciekawe jaką sobie diagnozę postawi. Z drugiej strony psycholog kliniczny w KOD się przyda.

 • Vrahos

  Oceniono 18 razy 2

  Szanowny Pan opozycjonista ma zawinięty łeb szczujną GazWyb.

 • Izabela Jasińska

  Oceniono 6 razy -2

  Miałam taki sen:stoi człowiek na środku bazaru,w ręku trzyma garść medali i potrząsajc nimi drze się na całe gardło:komu,komu bo idę do pałacu prezydenckiego!!!!!?????Chciałam podejść ale pomyślałam sobie że Matka Polka nie zasłużyła.

 • gokrasa

  Oceniono 9 razy 1

  Czy ktoś z internautów lub dziennikarzy prowadzi statystykę Pana Prezydenta przyznanych i: odebranych, nieodebranych medali?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX