Zaha Hadid - to jej nazwisko jest dziś na szczycie listy wyszukiwań Google. Kim była?

Zaha Hadid została bohaterką Google Doodle, czyli grafiki pojawiającej się przy wyszukiwarce Google'a na specjalne okazje. Hadid była architektką i pierwszą kobietą, która zdobyła prestiżowe nagrody w swojej dziedzinie.

Zaha Hadid była brytyjską architektką pochodzenia irackiego. Była pierwszą kobietą, która po 25 latach istnienia wyróżnienia, otrzymała architektoniczną Nagrodę Pritzkera. Była też laureatką nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. 

Zaha Hadid - najważniejsze dzieła

Hadid była reprezentantką dekonstruktywizmu, stylu z przełomu lat 70. i 80. XX wieku, kontynuacji postmodernizmu.

PHAENO science centerPHAENO science center By Spyrosdrakopoulos (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Wśród jej projektów jest m.in. nagradzany phaeno - centrum nauki w Wolfsburgu, Narodowe Muzeum XXI wieku MAXXI w Rzymie, Heydar Aliyev Cultural Centre w Baku, ale też obiekty sportowe - skocznia narciarska Bergisel i Aquatics Centre w Londynie.

Hadid tworzyła też mniejsze formy, jak nagrodzony Nagrodą Miesa van der Rohe przystanek autobusowy w Strasburgu czy remizę strażacką w Weil am Rhein.

Skocznia BergiselSkocznia Bergisel By Taxiarchos228 (Own work) [FAL], via Wikimedia Commons

Zaha Hadid - z Bagdadu do Londynu

Hadid urodziła się w Bagdadzie, jako córka prezesa irackiej Partii Demokratycznej. Do 19877 studiowała na prywatnej uczelni w Bejrucie, a następnie przeprowadziła się do Londynu, gdzie mieszkała już do śmierci. Przez 36 lat prowadziła własne studio architektoniczne. 

Google uhonorował architektkę w pierwszą rocznicę jej śmierci. 

Zaha HadidZaha Hadid Google Doodle

Co się z tobą stanie, jeśli przez miesiąc nie napijesz się alkoholu? Badania mówią same za siebie

Więcej o: