Nad Polską może przejść trąba powietrzna. To przez superkomórki burzowe

Burze z gradem przechodzą dziś przez centralną i zachodnią Polskę. To jednak nie koniec zaskoczeń pogodowych. Nad krajem może przejść również trąba powietrzna.

Jak informują synoptycy TVN Meteo, nad Polską przemieszcza się front z chmurami burzowymi na styku dwóch różnych mas powietrza. W miejscu zetknięcia gorącego i chłodniejszego powietrza mogą tworzyć się superkomórki burzowe. "Są to najgroźniejsze chmury burzowe, pod którymi mogą tworzyć się trąby powietrzne (tornada). Z tych chmur może również padać ulewny deszcz i grad" - czytamy. 

Prawdopodobieństwo takiego zjawiska oceniono na 30-40 procent. 

Silne burze z gradem na zachodzie

Instytut Metorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. W tych rejonach mogą wystąpić silne burze z gradem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano niemal dla całej Polski.

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce>>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie>>>

Więcej o: