To reakcja na decyzję polskiego rządu, który zdecydował, że tabletki "dzień po" będą sprzedawane wyłącznie na receptę. - W odpowiedzi na naruszenie podstawowych praw kobiet Women on Web zapewni od tej pory wszystkim kobietom bezpłatne recepty, wystawiane przez lekarza europejskiego - czytamy na stronie organizacji.
W pierwszej kolejności należy wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach on-line, wypełnić specjalny formularz, po czym zdalnie otrzymamy receptę na lek. Po jej wydrukowaniu możemy w każdej polskiej aptece wykupić antykoncepcję awaryjną.
Zgodnie z przepisami, apteki w każdym kraju europejskim mają obowiązek realizować takie recepty
- pisze w oświadczeniu Women on Waves, organizacja siostrzana do tej, która oferuje pomoc w pozyskaniu recept.
Antykoncepcja awaryjna zapobiega nieplanowanej ciąży poprzez opóźnienie owulacji.
Musi być zażyta do 3 lub do 5 dni od niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Jednak im szybciej zostanie zażyta, tym jest skuteczniejsza.
Jak podkreśla organizacja, polski rząd ograniczając dostęp do antykoncepcji, narusza podstawowe przepisy ustanowione przez Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych.
Komisja ONZ (ds. Informacji o prawach gospodarczych, społecznych i kulturalnych) uznaje, że brak dostępności towarów i usług z powodów politycznych lub praktyk opartych na ideologii, takich jak odmowa świadczenia usług opartych na sumieniu, nie może stanowić przeszkody w dostępie do usług.
Przeczytaj także: Sejm zdecydował o losach pigułki "dzień po". Wkrótce będzie tylko na receptę
25 maja 2017 roku posłowie przegłosowali rządowy projekt ustawy, która wprowadza receptę na tzw. "pigułkę dzień po". Oznacza to, że jeśli ustawa przejdzie przez Senat i prezydent złoży pod nią podpis, pigułki "dzień po" będą odtąd dostępne wyłącznie na receptę, a lekarz - przed jej wystawieniem - będzie mógł się zasłonić "klauzulą sumienia".