Narodowcy przyszli pod teatr zablokować "Klątwę". Odpalili race, jedna osoba poparzona

Przed Teatrem Powszechnym w Warszawie protestowali dzisiaj przedstawiciele ONR i Krucjaty Różańcowej. Przeciwko nim stanęli obrońcy spektaklu. W czasie przepychanek poparzona została jedna z pracownic teatru.

Protestujący zgromadzili się przed Teatrem Powszechnym przy ul. Zamoyskiego o godz. 17 - dwie godziny przed rozpoczęciem się kontrowersyjnego spektaklu. Przeciwnicy "Klątwy" puszczali muzykę, m.in. utwór "Bella cio", z kolei obrońcy teatru - "Wszyscy Polacy to jedna rodzina". W tłumie chodził klaun i puszczał bańki.

"Idźcie do Izraela"

Przez cały czas obie grupy rozdzielała policja. Przeciwnicy spektaklu rozwiesili obraz Matki Boskiej z napisem "Matko królów Polski, przebacz nam niewierność i doprowadź do królowania Twego Syna w Ojczyźnie naszej" oraz baner z hasłem: „Brońcie Krzyża od Giewontu do Bałtyku”. Wejście do budynku zastawiono barierkami. 

Zablokowane jest też skrzyżowanie. Wszędzie jest policja oraz biura antykryzysowe – donosił nasz reporter Tomasz Golonko.

W pobliżu teatru ustawiła się również Krucjata Różańcowa. Krzyczała: "Koniec wesela", "Idźcie do Izraela", "Wielka Polska katolicka", "Śmierć wrogom ojczyzny", "My Chrystusa wyznajemy. Demokracji tu nie chcemy".

Przed teatrem pojawili się także przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej. 

Narodowcy w teatrze

Sytuacja z minuty na minutę stawała się coraz bardziej napięta. Nagle ktoś z protestujących zaczął krzyczeć, że wylano żrący płyn. Na miejsce przyjechała karetka. Okazało się, że poparzona została jedna z pracownic teatru. - Poczuła mrowienie na ręce -  wyjaśniają pracownicy Teatru Powszechnego. I dodają, że kobieta sprzątała płyn, który wylano na podłogę. - Nagle zaczęła mieć czerwone ręce, zdrętwiały jej palce - mówią.

Substancję rozlały osoby, które weszły na seans poprzedzający "Klątwę". - Wychodząc zaczęli krzyczeć i wylali pieniący się płyn - mówi Radek Mirski, asystent reżysera. 

Ulotki w parafiach 

Głos w sprawie sobotniej demonstracji zabrał również sam teatr. "Zatrważający jest fakt, że prawicowe bojówki używające przemocy w przestrzeni publicznej zyskują jawne wsparcie władz kościelnych i państwowych. Ulotki i informacje dotyczące wielodniowego „szturmu różańcowego” wokół Teatru i próby jego blokowania kolportowane były w parafiach i umieszczane w mediach katolickich. Potwierdza to jedynie, jak trafne są diagnozy stawiane w spektaklu - czytamy w oświadczeniu. 

Dyrektor Teatru Powszechnego - Paweł Łysak odniósł się również do zarzutów, że w spektaklu dochodzi do łamania prawa przez znieważanie obiektów kultu religijnego. - Spektakl zawiera krytykę różnych postaw społecznych, używa się w nim m.in. rekwizytów nawiązujących do symboli narodowych i religijnych – po to, by pokazać, jak ich wartość jest cynicznie wykorzystywana i zmanipulowana przez interesy grup politycznych – wyjaśnia. I dodaje, że treścią spektaklu jest m.in. krytyka nadużyć władzy Kościoła katolickiego i zasad jego funkcjonowania w świeckim państwie, przemilczanie problemu pedofilii i przyzwolenie na przemoc wobec kobiet.

Przeczytaj także: ''Wulgarne'', ''bluźnierstwo'', sceny jak z ''Egzorcysty'' - tak uważa prawica. Obejrzeliśmy ''Klątwę''

Klątwa” Olivera Frljicia, która miała premierę 18 lutego. Jeszcze przed premierą wywołała wiele kontrowersji. O spektaklu zrobiło się głośno po tym, gdy poseł PiS Dominik Tarczyński zapowiedział w TVP Info, że zamierza złożyć zawiadomienie w sprawie przedstawienia, które w jego opinii obraża uczucia religijne. Od tej pory przed Powszechnym regularnie odbywają się protesty. 

Więcej o:
Komentarze (274)
Narodowcy przyszli pod teatr zablokować "Klątwę". Odpalili race, jedna osoba poparzona
Zaloguj się
 • mariusz1264

  Oceniono 1 raz 1

  Nie jestem katolikiem, ale... spróbujcie zrobić taką sztukę na temat ISLAMU. Ciekawe, czy byli by w stanie na deskach pokazać Mahometa wcinającego świnię, czy odcinanie głów kobiet i kopanie jak piłkę. Wtedy gazeta.pl oczywiście byłaby oburzona, jak można robić sobie żarty z Mahometa, a Muzłumanów pokazywać w złym świetle. Hipokryzja... Każda religia prowadzi donikąd.

 • razb1947

  Oceniono 6 razy 4

  Taką sztukę możecie wystawiać w szambie z dala od normalnych ludzi.

 • unsatisfied6

  Oceniono 2 razy -2

  Jaka jest prawda?
  Taka jak w poniższym artykule, którego argumenty są wyłącznie typu ad persona? :) Nie ma w nim słowa na temat, dlaczego protestują i co niestosownego znajdują w przedstawieniu. Cały artykuł jest tylko na temat kto protestuje.
  Klątwa jest wulgarnym zaprzeczeniem tego co stanowi fundament polskiej kultury, zatem moim zdaniem nie powinna być wystawiana na scenach polskiego teatru powszechnego.
  Zastanawia mnie tylko jaka jest prawdziwa statystyka- ilu Polaków po zapoznaniu się z treścią Klątwy jest przeciwko jest wystawianiu a ilu za.
  Skłonny jestem przypuszczać, że w tym względzie poniższy artykuł jest propagandą - nadaje wybiórczym faktom fałszywą interpretację dla uzyskania jakiegoś politycznego celu. Bujda-newsy, jak to mówi Max Kolonko? Skoro chwytają się takich metod argumentacji, to może on ma rację :)

 • jg_gw

  Oceniono 6 razy 0

  Talibowie są wśród nas, nie potrzeba żadnego importu z innych stron świata.

  BTW - niewątpliwym plusem tej sytuacji jest to, że teatr stał się sztuką żywą i poruszającą społeczeństwo, ambitni i żądni mocnych wrażeń artyści mają okazję się wyżyć.

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 5 razy -1

  Religia to taka sama głupota jak ta nowoczesna sztuka.

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 1 raz 1

  "zaczęła mieć czerwone ręce"
  A jaka to język? Poprawnie po polskiemu pisze się: "zaczęłą mieć zabezpieczone posiadanie czerwonych rąk"

 • a.k.traper

  Oceniono 7 razy -1

  Ktoś tu nie ma pojęcia o naukach Jezusa, bo Jezusowi bliżej było do demokracji gdy nauczał niepiśmiennych niż gdyby chwalił uczonych w piśmie czyli dzisiejszych biskupów, to właśnie oni byli inspiratorami jego męczeństwa i śmierci, gdyż zagrażał ich pozycji.
  Czy oni faktycznie uczyli się religii, poznali katechizm i Biblię, śmiem wątpić, bo ta sztuka ma taki wpływ na obrażenie uczuć religijnych jak oni na rozwój kolarstwa torowego na Spitsbergenie.

 • leszek.30

  Oceniono 11 razy -5

  Słuchajcie wszyscy, szczególnie biskupi , cały episkopat , co napisał @presentation1 ...!!!

  "" @eslyn
  Jezus powiedział, że Polacy są tak samo narodem wybranym, jak Żydzi. Polska ma pozostać chrześcijańska. Islamu tu nie chcemy. A Polacy, którzy nie podzielają naszego entuzjazmu, nie będą nas przeganiać z naszego kraju i domagać się od nas entuzjazmu dla bluźnierczej szmiry. Ale jacy tam z was Polacy. Wy się polskości wstydzicie i chcecie wyzbyć się tradycji przodków na rzecz nihilizmu i islamu. Wasze wnuki będą się przemykać cichcem do domu, bojąc się szariatowej policji ""

  1.. Kiedy i gdzie powiedział te słowa Chrystus ?
  2..Brzmi to podobnie, jak wypowiedzi dewotek z sekty RM , że Matka Boska była Polką..!
  3..Skąd Chrystus znał Polskę ?
  Oczywiście żartuję, ale ten przygłup @presentation1 zapewne zna odpowiedzi..!!

 • leszek.30

  Oceniono 13 razy -5

  "Rozmodleni" bandyci z ONR trzymają w rękach specyficzne " różańce " złożone z kastetów, nożów , bejsboli, maczet, łańcuchów, kolczatek ...Episkopat popiera tego rodzaju "koła różańcowe" ONR-u..!!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX