Nowe samoloty dla VIP-ów mają już swoje nazwy. Ministerstwo ogłosiło wyniki konkursu

Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Poniatowski i Pułaski - nazwiska tych Polaków ozdobią kadłuby samolotów, które kupiło ministerstwo obrony do przewożenia najważniejszych osób w państwie. O ich wyborze zdecydował konkurs.

Konkurs ogłoszono w połowie maja. Szybko się okazało, że nazewnicza fantazja internautów nie zna granic. Na apel MON błyskawicznie zaczęły spływać dziesiątki propozycji:  "Miś Aptekarz", "Berczyński 101", "Kornik Drukarz", "Air Adrian One", czy "Wina Tuska". Niezrażone ministerstwo odpowiadało, że patronów będzie szukać wśród wielkich Polaków. 

Umowę z amerykańskim koncernem Boeing Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał pod koniec marca. Opiewa na kwotę ok. 523 mln dolarów (2 mld zł) netto. Kontrakt przewiduje dostawę trzech samolotów średniej wielkości B737 do przewozu VIP-ów i obejmuje dwie nowe maszyny i jedną używaną. Starania o pozyskanie samolotów tej wielkości trwały od 1993 r.

Używana maszyna ma trafić do Polski już w listopadzie 2017 r.; będzie to samolot pasażerski, który z czasem zostanie przerobiony na salonkę. Pozostałe dwie nowe maszyny mają być dostarczone jesienią 2020 r. MON kupi też dwie mniejsze maszyny Gulfstream G550. 

Kilka dni po podpisaniu umowy Krajowa Izba Odwoławcza orzekła, że MON naruszyło przepisy, negocjując umowę na samoloty dla VIP-ów tylko z Boeingiem. Kontraktu jednak nie unieważniono. 

Więcej o:
Komentarze (223)
Nowe samoloty dla VIP-ów mają już swoje nazwy. Ministerstwo ogłosiło wyniki konkursu
Zaloguj się
 • 64stasiek

  Oceniono 2 razy 0

  a po kiego grzyba te nazwy? Nie wystarczy po prostu ponumerować. Amerykańcom wystarcza Air Force One. No, ale oni nie są dumnymi Polakami wstającymi z kolan.

 • wolak_pospolity

  Oceniono 5 razy -1

  Adrianolot albo Wieś Air One.

 • mczes57

  Oceniono 6 razy 2

  Zrobiono to ,czego wszyscy się bali od dekad.PO i Tusk dużo mówili i nic nie robili. Efektem tego zaniechania była śmierć najwartościowszych ludzi RP. Ze wszystkich opcji politycznych. Na wrotach ze stodoły latać nie potrafią nawet polscy piloci.

 • yosemitesam

  Oceniono 6 razy -2

  No ale żeby żaden nie dostał imienia najwybitniejszego niedointernowanego Polaka tysiąclecia, ba! całego czwartorzędu, to już jest moim zdaniem skandal.

 • stanislawwiejak

  Oceniono 5 razy -1

  Kajko i Kokosz pasowałoby jak ulał

 • loneman

  Oceniono 5 razy -1

  Najlepszy bylby Ikar albo im. Lubitza - w obu przypadkach za "brawurowe" latanie czy zwykla glupote co pasuje tez do nich :/

 • senior2244

  Oceniono 11 razy -1

  A nieudacznik nie będzie miał swojego samolotu. Narażą się kurduplowi.

 • kichchi

  Oceniono 7 razy -1

  A gdzie beda pisowskie politikery latac tych nie chce znac nikt w europie

 • stas_3151

  Oceniono 8 razy -2

  Oh nie?!? to nie L. Kaczyński? a tak bardzo liczyłem na to! zrobiłem zakład z kumplem o wódkę :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX