Najpierw "Wiadomości" o Opolu. A potem wchodzi Kurski: "Prezydent Opola będzie BŁAGAŁ"

TVP przechodzi do ofensywy i emituje zmasowany przekaz w związku z problemami wokół festiwalu w Opolu. Po krytycznym materiale w "Wiadomościach" na antenie pojawił się sam prezes Kurski i zapowiedział: - Prezydent będzie błagał zaraz, żeby telewizja wróciła do Opola.

Krótko po tym, jak TVP wydało oświadczenie w sprawie festiwalu opolskiego, materiał na temat zamieszania w tej sprawie wyemitowały "Wiadomości". Reportaż o "kalendarium manipulacji i ich konsekwencjach" pokazano jako przedostatni, tuż po informacji na temat kobiety, która schudła kilkadziesiąt kilogramów i przed informacją o śmierci Zbigniewa Wodeckiego. 

Radny PO popierany przez partię Kurskiego

Już na początku poinformowano, że prezydent Opola, który wypowiedział umowę z TVP na organizację festiwalu, był kiedyś radnym z ramienia PO. Arkadiusz Wiśniewski istotnie był radnym Platformy, jednak w wyborach na prezydenta miasta wspierali go m.in. działacze Solidarnej Polski, czyli koalicjanta PiS. SP to partia m.in. Zbigniewa Ziobry, Beaty Kempy, Patryka Jakiego i samego prezesa TVP Jacka Kurskiego.

- Problemy z organizacją festiwalu spowodowały plotki, że TVP nie zgodziła się na występ części artystów. Ich autorem był m.in. menadżer Kayah - powiedział autor materiału Jarosław Olechowski i dodał, że Kayah wystąpiła na marszu KOD, popierała Czarny Protest i śpiewała na gali "Gazety Wyborczej". 

Ośrodki dystrybucji prestiżu i pogardy

Z "Wiadomości" dowiedzieliśmy się, że "wielu obserwatorów opolskiego bojkotu jest przekonanych, że blokada organizacji imprezy to element szerszego zjawiska". - To ma charakter tworzenia alternatywnych struktur w polskiej kulturze. Sugestii takiej, że jest jakaś nienormalna sytuacja w państwie, porównywalna do stanu wojennego, że trzeba tworzyć alternatywny obieg kulturowy - powiedział Stanisław Janecki, pełniący w programie rolę uniwersalnego eksperta od wszystkiego. 

Dalej dziennikarz poinformował, że "artyści znaleźli się pod presją osób wrogo nastawionych do rządów PiS i telewizji publicznej". Tę myśl rozwinął Jan Pospieszalski. Jego zdaniem owi artyści "są pozbawieni samodzielności i niezależności, ulegając takiej presji środowiska i kilku ośrodków dystrybucji prestiżu i pogardy"

Kurski poleci za Opole 2017? Te afery w TVP uszły mu na sucho [ZDJĘCIA] >>>

Tuż po "Wiadomościach" gościem TVP był prezes TVP. Kurski stwierdził, że jest "porażony, że w takim dniu, kiedy opłakujemy śmierć wielkiego artysty, dla którego mogliśmy się umówić z prezydentem Opola, że zrobimy specjalny koncert dla jego hołdu i pamięci, np. w miejsce odwołanego koncertu Maryli Rodowicz, że prezydent Opola bezprawnie, bez żadnych podstaw prawnych, zrywa umowę z telewizją".

- Myślę, że robi wielką krzywdę Opolu, wielką krzywdę widzom i ponosi historyczną odpowiedzialność za to, że tego festiwalu nie będzie w tym roku w Opolu - dodał. 

"Nie pozwolimy upolitycznić polskiej muzyki"

Z relacji prezesa TVP wynika, że prezydent Opola zwlekał z podpisaniem umowy na organizację festiwalu. Próbował ingerować w treść zaproszonych artystów. - Wyczuwałem niechęć np. wobec zaproszenia Jana Pietrzaka, wybitnego barda polskiej wolności, żeby Polska była Polską. I cały czas unosił się posmak, że coś Opolu się nie podoba - wyjaśnił Kurski. 

Jego zdaniem odwołanie festiwalu to "niewybaczalny skandal", a prezydent "okrył się hańbą". - Mówię to z przykrością, dlatego że muzyka nie jest ani PiS-owska, nie jest Platformerska, jest po prostu polska, a to jest festiwal polskiej piosenki - mówił.

- Ale może pan prezydent Opola ma konotacje polityczne? - zagaiła prowadząca program Danuta Holecka i wyjaśniła, że Wiśniewski podpisał deklarację samorządowców o poparciu Bronisława Komorowskiego. Kurski uciął temat mówiąc, że "kimkolwiek by nie był, jego obowiązkiem jest służyć polskiej kulturze i piosence".

Ponadto Kurski wyjaśnił, że przyszedł do programu ponieważ nastąpił "brutalny atak na dobro publiczne, na Telewizję Polską i na polską kulturę". - Mam nadzieję, że obronimy polską muzykę i nie pozwolimy jej upolitycznić. Ci, którzy wywołali ten "fake", ci, którzy wywołali te kłamstwa na temat rzekomej czarnej listy, ponoszą odpowiedzialność za ten skandal, jaki dziś wyczynił prezydent Opola - oburzał się na wizji. Jednocześnie poinformował, że festiwal polskiej piosenki odbędzie się w innym mieście. Zgłosić miało się już kilka miejsc chętnych do jego ugoszczenia. 

"Telewizja Polska nie jest mściwa"

Prezes wrócił do tematu rzekomej czarnej listy i ograniczania gości Maryli Rodowicz. - Kayah, mimo tego, że występuje na marszach KOD-u - mi to w ogóle nie przeszkadza - mimo, że występuje na czarnych marszach, była nieustannym gościem TVP i śpiewała kolędy i była bez przerwy w "Jaka to melodia?" (...). Wyrażałem na to zgodę, w niczym mi to nie przeszkadzało - stwierdził.

- Telewizja Polska nie jest mściwa, Telewizja Polska nie rozróżnia, że ktoś jest z KOD-u, ktoś nie jest z KOD-u. Jedyną granicą tolerancji jest uszanowanie godności ludzkiej i nie czynienie nikomu niczego wbrew jego godności i poczucia przyzwoitości. Czyli najczęściej momentem, w którym musimy powiedzieć "stop" jest próba obrażania uczuć religijnych. Jeżeli ktoś w sztuce prowokuje, obraża uczucia, to wtedy reagujemy, ale jest niezwykle rzadkie - tłumaczył dalej. 

"Prezydent Opola będzie błagał"

Holecka dopytywała swojego szefa o to, "komu mogło zależeć na skonfliktowaniu artystów z TVP"? Kurski wyjaśnił jej, że są to ci, którzy stracili władze, ale uspokoił, że "skala bojkotu nie jest aż taka wielka". Ma bowiem chodzić o maksimum 19 artystów, natomiast "co najmniej setka (...) próbuje zaistnieć wpisując się w ten skandal". 

Kurski na koniec zaostrzył ton i orzekł, że całe zamieszanie miało od początku na celu wyrzucić nadawcę publicznego z uświęconą tradycją 54 lat produkcji Opola". - Prezydent Opola jest jeszcze młodym człowiekiem i być może nie wie, że żaden nadawca komercyjny nie wyłoży milionów, ciężkich milionów, które mogła zrobić tylko Telewizja Polska i pan prezydent będzie błagał zaraz, będzie błagał zaraz, żeby telewizja wróciła do Opola - dodał chwilę później. 

Zdaniem prezesa Kurskiego, niesprzyjające TVP siły "uruchomiły armię trolli" i stworzyły "modę na bojkot Opola". - Dzięki "Wiadomościom" i innym uczciwym nadawcom prawda o tym, że nie ma żadnej cenzury dotrze do tych, którzy dali się oszukać - zakończył. 

Opole 2017. Polscy artyści masowo bojkotują festiwal

Więcej o: