Bodnar jednoznacznie o działaniach policji wobec Igora Stachowiaka. "To były tortury"

- Nie mam absolutnie żadnych wątpliwości co do tego, że to były tortury. I mówię to z całą powagą - tak Adam Bodnar skomentował nagrania z kamery paralizatora, którym był wielokrotnie rażony Igor Stachowiak.

- Chciałbym podkreślić z całą mocą, że sprawa Igora Stachowiaka to jest coś najgorszego, co widziałem od wielu, wielu lat - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich w "Faktach po Faktach". Ocenił, że działania policji były "rażącym naruszeniem praw obywatelskich". - Można mieć wątpliwości odnośnie tego, czy konieczne było użycie paralizatora w momencie zatrzymania. Ale przyjrzymy się temu, co działo się już na posterunku, czyli sytuacji w toalecie - na podłodze, osoba rozebrana, podłączony paralizator, używany paralizator, co więcej bezpośrednie groźby. To są tortury. Mówię to z całą powagą - stwierdził Bodnar.

Dowiedz się więcej:

Czego dowiadujemy się z nowych nagrań?

TVN24 wyemitowała reportaż, w którym odtworzono ostatnie godziny życia Igora. Dziennikarz stacji dotarł m.in. do 12-minutowego nagrania z kamery paralizatora, którym mężczyzna był wielokrotnie rażony. Wiadomo, że policjanci użyli paralizatora co najmniej kilka razy. W pewnym momencie, podczas próby przekucia Igora, zauważyli jednak, że ten przestał oddychać. Sprawa od razu budziła ogromne emocje nawet wśród funkcjonariuszy. "Naturalny ten zgon? - No właśnie chyba nie" - to wymiana zdać policjantów, którą ujawnił TVN.

Jak na materiał zareagowały służby?

W materiale przypomniano, że sprawa śmierci Igora od ponad roku pozostaje niewyjaśniona i nikt w związku z nią nie usłyszał zarzutów. Dlaczego? Prokuratura Krajowa tłumaczy, że śledztwo przedłuża się z powodu "wniosków dowodowych składanych przez rodziców zmarłego oraz ich pełnomocników". Jednocześnie szef MSWiA Mariusz Błaszczak polecił zwolnić policjanta, który użył paralizatora na komisariacie. Minister miał podjąć tę decyzję "ze względu na dobro służb i wizerunek policji".  Prokuratura Krajowa poinformowała, że dochodzenie ma się zakończyć do połowy września

Śmierć Igora na komisariacie

25-letni Igor Stachowiak został zatrzymany przez policję 15 maja 2016 roku na wrocławskim rynku, ponieważ wyglądem przypominał innego podejrzanego. Funkcjonariusze na podstawie dowodu tożsamości, ustalili, że on sam jest poszukiwany za oszustwa. Mężczyzna miał być agresywny i stawiał opór, dlatego obezwładniło go i skuło w kajdanki kilku policjantów. Użyto również wobec niego paralizatora. Mężczyzna trafił na jeden z komisariatów, gdzie po kilku godzinach zmarł. Według pierwszej opinii lekarza, przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa. Według prokuratury można "z dużym prawdopodobieństwem" przyjąć, że śmierć była spowodowana zażyciem środków psychoaktywnych.

Więcej o:
Komentarze (131)
Bodnar jednoznacznie o działaniach policji wobec Igora Stachowiaka. "To były tortury"
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  Bodnar do dymisji bo jest fałszywym lemingiem, dlaczego siedział cicho jak za rządu PO i PSL policja kopała i biła oraz strzelali do ludzi gumowymi kulami ?

 • selena-0

  Oceniono 4 razy 0

  Płaszczak ...wypadałoby podać się do dymisji,

 • jonkasta

  Oceniono 4 razy 0

  przecież na komisariacie byli inni policjanci, był jakiś zwierzchnik, czy nikt nie powiedział STOP, tak nie wolno ! słyszeli straszne krzyki torturowanego i nikt z policjantów nie zareagował ???? to straszne , jak nikim jestesmy w zetknięciu z taką bandycką machiną władzy.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 13 razy -5

  uwaga PIStrollnio minusujaca skutecznie wszelkie głosy oburzenia na forum

  was PIS - wasz minister nazwał tych policjantów BANDYTAMI

  więc z łaski swojej zmiana taktyki

  pajace z PIS

 • dna_low

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli co? Kaci i oprawcy?

 • 162tony

  Oceniono 4 razy 0

  ja nie wiem czego szuka prokuratura w sprawie tego policjanta. Chłopak zmarł, i wydaje mi się że nie ma co szukać powodów jak by tutaj oczyścić tego policjanta. Szukacie każdych powodów śmierci i trzy pokolenia wstecz czy ktoś z jego rodziny nie miał zawału...

  To były tortury... Skutego człowieka razić prądem? Za samo to powinien siedzieć. A jak już będzie siedział z bandziorami których wcześniej raził prądem to szukajcie powodów dlaczego ten Igor nie żyje.

  Powiedzmy że bandzior na ulicy kogoś zabija nożem - a prokuratura trzyma go na wolności i sprawdza czy nóż był produkcji China czy Korea...

 • vidi12

  Oceniono 6 razy -4

  Rzecznik Praw Obywatelskich odezwał się dopiero teraz bo przez cały czas jest poważnie zajęty ochroną praw neobanderowców w Polsce i oskarżaniem Polsków o ludobójstwo na bandytach z UPA i ich współpracownikach :(

 • Oceniono 4 razy -2

  To jest właśnie to, że w psiarni, bo inaczej nie da się tego nazwać pracuje od groma byłych esbeków i stalinowskich śmieci różnego kalibru. Może PiS zdekomunizowałby policję? Usunął esbecje z policji, posłał na zieloną trawkę komendancików sprzed 89.

 • vidi12

  Oceniono 4 razy 2

  Wyrzucenie z pracy i zarzuty karne dla morderców to jedno. A co z odpowiedzialnością dyscyplinarną i KARNĄ dla wspólników, którzy usiłowali zatuszować sprawę. Zalecam rodzicom wystąpienie na drogę postepowania cywilnego przeciwko sprawcom i Policji o wielomilionowe zadośćuczynienie i odszkodowanie... Wtedy wszystko będzie w rękach kasty sędziowskiej... a te łapy też brudne... niestety :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX