Z Hanoweru ewakuowano tylu ludzi, ile mieszka w całym Kołobrzegu. To przez bomby z II WŚ

50 tysięcy osób ewakuowano w Hanowerze przez niewybuchy z II wojny światowej. W związku z gigantyczną operacją miasto przygotowało dla przeniesionych mieszkańców bogatą ofertę kulturalną.

Rano z miasta ewakuowano 50 tysięcy mieszkańców. Znaleziono 3 bomby z czasów II wojny światowej. Saperzy na miejscu rozbroili 250-kilogramową i 500-kilogramową bombę. Nie udało się - ze względu na duży stopień zniszczenia - ręcznie rozbroić drugiej 250-kilogramowej. Specjaliści będą teraz próbowali przy pomocy strumieni wody odpowiednio pociąć ładunek, ale gdy to się nie uda, bomba będzie musiała zostać zdetonowana na miejscu.

50 tysięcy ewakuowanych to aż 10 proc. całej populacji miasta. Po wojnie w Niemczech tylko raz przeprowadzono większą akcję. W ubiegłym roku w Augsburgu trzeba było ewakuować 54 tys. osób. 

Tysiące ukrytych niewbuchów

9 października 1943 roku na Hanower spadło ponad 260 tys. alianckich bomb, które zabiły setki ludzi, a ćwierć miliona pozbawiło domów. Te, które nie eksplodowały, są znajdowane aż do dziś. Dla przykładu - w samym Berlinie jest kilka tysięcy bomb, których lokalizacja nie jest znana. 

Z biegiem lat bomby stają się coraz bardziej niebezpieczne ze względu na korozje materiału i kruszenie detonatora. Dlatego władze niemieckich miast muszą sukcesywnie usuwać niewybuchy.

Rozrywka dla ewakuowanych 

Władze miasta przygotowały całą gamę wydarzeń w muzeach, teatrach, na boiskach sportowych i innych miejscach, by ewakuowani mieli się czym zająć w trakcie operacji. Ponadto na potrzeby mediów społecznościowych przygotowano hashtag "hannbombe" (zlepek słów "Hannover" i "bombe"), którym miasto oznacza wpisy dotyczące akcji.

Ewakuacja rozpoczęła się w piątek wieczorem. Pierwsi do opuszczenia okolicy byli pensjonariusze domów opieki i pacjenci miejscowego szpitala. Pozostali mieszkańcy zostali ewakuowani najpóźniej w sobotę rano.

Czasami bomby mogą służyć przyrodzie - takiej metody sadzenia jeszcze nie widzieliście

Więcej o: