Siemoniak o spocie PO z dziewczynką: Moje dzieci też pytają, czy są "gorszego sortu"

- Mój syn ma osiem lat i żyje "Gwiezdnymi Wojnami", więc wie, co oznaczają źli i dobrzy ludzie. Nie jest więc aż tak trudno wytłumaczyć, gdy pyta o "gorszy sort" - mówi Gazecie.pl Tomasz Siemoniak, wiceszef Platformy Obywatelskiej. Tak tłumaczy się z filmiku, w którym wystąpiło dziecko.

Coś panu zgrzyta w spocie Platformy Obywatelskiej, w którym wystąpiło kilkuletnie dziecko pytające, czy jest „gorszego sortu”?

Tomasz Siemoniak: - Moje dzieci też mnie tak pytają. Po prostu.

„Tato, czy jesteśmy gorszego sortu”?

Tak. I o różne polityczne rzeczy, bo przecież słyszą rozmowy dorosłych i oglądają telewizję. Moim zdaniem wiele osób może znać takie sytuacje z własnego doświadczenia. I jak wtedy wytłumaczyć, że jest w Polsce polityk, który takie rzeczy mówi?

Obejrzałem ten spot i nie widzę w nim najmniejszego problemu, zwłaszcza że na plakacie promującym Marsz Wolności jest rodzic z dzieckiem niesionym „na barana”. Jest więc w tym przesłanie, że maszerujemy także dla dzieci i wnuków. Krytyka spotu to szukanie dziury w całym.

To jak pan odpowiada?

Tłumaczę, że są źli ludzie, którzy takie rzeczy potrafią mówić i dzielić. Dzieci w bajkach widzą, że jest dobro i zło - mają więc pewne wyobrażenie. Mój syn ma osiem lat i żyje „Gwiezdnymi Wojnami”, więc wie, co oznaczają źli i dobrzy ludzie. Nie jest więc aż tak trudno wytłumaczyć, gdy pyta o „gorszy sort”. Dzieci pewne rzeczy widzą nawet ostrzej niż dorośli.

Nie tak dawno, bo w kampanii 2015 r., PO krytykowała PiS za wykorzystanie wizerunku biednych dzieci w spocie telewizyjnym - tam umieszczono zdjęcia rosyjskich dzieci. Motyw dziecięcy w walce politycznej ciągle wraca. Może przydałaby się niepisana zasada, że wizerunku dzieci nie wykorzystujemy w polityce?

Trudno tak uogólnić - zwłaszcza od czasu amerykańskiego spotu „Daisy” z 1964 r. w kampanii Lyndona Johnsona [w klipie 3-letnia dziewczynka odlicza do dziecięciu, po czym następuje eksplozja bomby atomowej - red.]. Tamten film zmienił świat reklamy politycznej.

Problem jest, ale w treści reklam politycznych. Jeśli pokazuje się rosyjskie dzieci i wykorzystuje je instrumentalnie, to można być krytycznym. Dzieci nie mają prawa głosu, ale są obywatelami, występują też w filmach i telewizji. Ważne, żeby pokazywanie dzieci nie było sztuczne i instrumentalne. Jeśliby PiS zrobiło reklamę, że dziecko pyta ojca należącego do tej partii, czym jest „lepszy sort”, a ojciec by odpowiadał, że „to my nim jesteśmy, bo możemy jeździć na sygnałach i uciekać z miejsca wypadku”, to OK. To byłoby przecież prawdziwe.

A dziecko, które pyta, czy jest „gorszym sortem”, też jest prawdziwe. Ogromną przesadą jest skupianie się na naszym spocie, a nie na tym, że ktoś ośmielił się powiedzieć, że są w Polsce ludzie „gorszego sortu”.

Tym spotem PO zaprasza na marsz. "Niestety dobre"

Ale na ile małe dziecko może w ogóle zrozumieć znaczenie tych słów i polityczny kontekst? To, że prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu chodziło o - jak mówił - „donoszenie” na Polskę do instytucji międzynarodowych?

To pytanie do tych, którzy po raz pierwszy powiedzieli o „gorszym sorcie”. Te słowa dla doświadczonego staruszka jak i dla dziecka są niedopuszczalne. Być może jednak politycy PiS nie mają takiego doświadczenia z dziecięcymi pytaniami o „gorszy sort”. Sytuacja pokazana w spocie PO wcale nie jest sztuczna, ale autentyczna. Dzieci są wychowywane w atmosferze szacunku do ludzi, a nagle stykają się z sytuacją znaną im z bajek i filmów, gdzie są źli, z którymi Luke Skywalker, Batman czy Superman.

Nawet żartem - tak jak to jest w spocie PO - własnemu dziecku, które jest przecież w podobnym wieku, powiedziałby pan: - Jesteś „gorszego sortu”?

Nie. Ja akurat odpowiadam swoim dzieciom, że nie ma ludzi gorszego sortu i wszystkich należy szanować. W spocie jest ironia i przewrotność, więc może tak trzeba? Bardziej ośmieszać pojęcie „gorszego sortu” jako nieprawdy.

Niemal dokładnie rok temu też miała miejsce demonstracja organizowana przez PO. Szacunki były różne: od 50 tys. osób do - wedle władz miasta - ćwierć miliona. KOD wówczas był silny, a teraz niemal dogorywa. Jeśli frekwencja będzie słabsza niż wtedy, to o czym to będzie świadczyć?

Nie wiem, ile osób przyjdzie. Opozycja wzmocniła się w tym sensie, że wiele ludzi uważa już, że PO wygra następne wybory, bo w sondażach już czasami wyprzedzamy PiS. Rozmawiając z sąsiadami, którzy chodzili na wszystkie marsze, widzę rozluźnienie. Bo skoro PiS zaczął się chwiać, a Platforma już przegania partię Kaczyńskiego, to pewnie wygra. Rok temu były trochę inne emocje. Liczbami nie ma się co jednak emocjonować, bo będą różne szacunki.

Więcej o:
Komentarze (300)
Siemoniak o spocie PO z dziewczynką: Moje dzieci też pytają, czy są "gorszego sortu"
Zaloguj się
 • prawdaprawdaprawda

  Oceniono 1 raz 1

  Siemoniak + WYJAŚNIAM!:
  TY jesteś z gorszego sortu i od ciebie zależy czy swoje dzieci też wychowasz na gorszy sort.
  Zapewne tak, bo przecież ważniejsze jest dokopać PiS-owi, niż wychować dzieci na porządnych ludzi i dobrych Polaków.

 • Jon Gilbert

  0

  Siemoniak - wir hoffen, dass Sie CHILD sagen, Verräter, Diebe, Mörder der kommunistischen Polen diejenigen, die gefoltert und sogar getötet - CHILD die Wahrheit sagen.
  Dies ist das schlimmste - diejenigen diejenigen sind, die dort stand, wo Bereitschaftspolizei geschehen, und jetzt ihre Köpfe bolschewistischen rot erhöhen.
  Hohe Renten nicht mehr erholen. Es wird nichts helfen!
  Holen Sie sich schnell

 • Jon Gilbert

  0

  Dieser Spot ist Pädophilie POLITISCHE aus dem Unbewussten Kind !!!
  Schande !!!

 • Jon Gilbert

  0

  Kilkanaście tysięcy ( czy nawet kilkadziesiąt) z całej POLSKI to mierny wynik SPĘDU.
  Kochana Platformo ( przez UBecję), nieuchronnie czeka cię ten sam los co Nowoczesną.
  Auf Wiedersehen lieberTrog

 • awaro36

  0

  Siemoniak to Ukrainiec który zgodnie z planem Światowego związku Ukraińców dotarł do rządu i to kluczowego resortu obrony narodowej A jego kadencji osłabiła się polska armia a wcześniej skutecznie rozkrecal główne spółki giełdowe Asiasajac w ich zarządach to wszystko dla mniej zorientowanych Rodaków lub dla tych z niepamięci dlatego groźne jest jeśli taki typ podaje się za Polaka

 • jnd

  Oceniono 1 raz -1

  Kierownictwo PO to oblesne mendy. Sami nazywaja sie gorzym sortem i maja o to do innych pretensje. Te gebelsowskie techniki propagandowe PO sa obrzydliwe.
  Gorszy sort to ci co kupcza Polska i zdrajcy.
  Sporo gnoji z PO i Nowoczesnej jezdzi i kupczy Polska w Brukseli.
  Durnie sa tylko narzedziem w rekach Niemiec, ktore zrobia i tak co zechca, a wy dostaniecie kopa w d jak juz nie bedziecie przydatni.

 • Jon Gilbert

  Oceniono 3 razy 1

  Siemoniak - mamy nadzieję że powiesz DZIECKU, o TW, zdrajcach, złodziejach, szubrawcach, aferzystach o tych którzy katowali a nawet zabijali Polaków - POWIEDZ DZIECKU PRAWDĘ.
  To jest ten NAJGORSZY SORT - to są ci którzy stali tam gdzie stało ZOMO, a teraz podnoszą swoje czerwone bolszewickie łby.
  Wysokich emerytur już nie odzyskają. Nie POmoże już nic !

 • Stefan Kot

  Oceniono 1 raz -1

  To jest najgorsza PODŁOŚĆ ,,,,,PLATFORMY ,,,,,WYKORZYSTAĆ DZIECI DO SWEJ POLITYKI ..TEGO NIE MOŻNA SŁUCHAĆ ...WYKORZYSTAĆ DZIECI ŻE SIĘ PYTAJĄ CZY SĄ GORSZEGO ,,SORTU ,,,,,,,,,,POSŁOWIE ,,,PO,,,TO JEST ,,PODŁOŚĆ CO ROBICIE..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX