CKE opublikowała dwie wersje arkuszy maturalnych. Do egzaminów w "nowej" formule przystąpili tegoroczni maturzyści, a także absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2015-2016 i technikum z 2016 r., jeśli nie zdali w ubiegłych latach, lub chcą podwyższyć wynik zdawanego wcześniej egzaminu.
Język polski, poziom podstawowy, "nowa matura" >>>
Język polski, poziom podstawowy, "nowa matura" dla osób niesłyszących >>>
Druga wersja to "stara matura", do której przystąpili absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2005-2014 oraz absolwenci techników z lat 2006-2015, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu po raz pierwszy, poprawiają niezdany egzamin lub poprawiają jego wynik, przystępują do matury z nowego przedmiotu.
Język polski poziom podstawowy, "stara matura" >>>
Matura 2018. Egzamin z języka polskiego - najważniejsze informacje >>>
Do matury podchodzi w tym roku - według informacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - około 283 900 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2016/2017. Obowiązkowe są egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego w wersji pisemnej, na poziomie podstawowym oraz z języka polskiego i nowożytnego bez określania poziomów w części ustnej.
Najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to: język angielski – (48,9 proc. zdających), geografia (27,9 proc. zdających), matematyka (25,5 proc. zdających), biologia (18,8 proc. zdających) i język polski (18,7 proc. zdających).
Zdajesz maturę z historii? Najpierw sprawdź, czy rozwiążesz quiz historyczny >>>
Uważasz, że znasz dobrze geografię? Sprawdź, czy poradzisz sobie na maturze >>>