Konsul, który odmówił przyjęcia orderu z rąk Andrzeja Dudy, został odwołany ze stanowiska

Konsul honorowy w Meksyku przed tygodniem odmówił przyjęcia odznaczenia z rąk polskiego prezydenta. Decyzją szefa MSZ został z końcem kwietnia odwołany ze stanowiska.

O nadanie konsulowi honorowemu Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej wnioskował szef MSZ. Ponieważ konsul Alberto Stebelski-Orlowski posiada podwójne obywatelstwo, przed nadaniem odznaczenia konieczne było uzyskanie jego zgody - podawał przed tygodniem TVN24.

Kancelaria Prezydenta wystosowała do dyplomaty prośbę o taką zgodę. Ten odmówił. Działaczka polonijna z Meksyku wyjaśniała, że konsul odmówił w ramach "protestu przeciw temu, co obecnie dzieje się w Polsce".

Kara za odmowę?

Polsat News, powołując się na informacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podaje, że decyzją szefa resortu Alberto Stebelski-Orlowski "z dniem 30 kwietnia br. został odwołany z funkcji Konsula Honorowego RP w Tulancingo". 

Zwróciliśmy się do MSZ z prośbą o informację, czy na decyzję ministra miała wpływ odmowa przyjęcia orderu od prezydenta. Resort w przesłanym oświadczeniu potwierdził, że konsul został odwołany, jednak nie odniósł się do pytania o odznaczenie. 

Powitanie prezydenta Dudy w Meksyku. "Precz z Kaczorem dyktatorem"

Więcej o: