Gronkiewicz-Waltz krytykowana za zgodę na marsz ONR. Teraz żąda delegalizacji "neofaszystów"

Na prezydent Warszawy wylała się fala krytyki po marszu ONR w centrum miasta. Gronkiewicz-Waltz wyjaśnia, że dopiero delegalizacja stowarzyszenia sprawi, że nie będzie miało prawa do manifestowania.

Członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego, skrajnie nacjonalistycznej organizacji, przemaszerowali w sobotę ulicami Warszawy. Manifestację zorganizowano w związku z 83. rocznicą założenia ONR. Uczestnicy marszu krzyczeli: "Stolica Polaków nie chce lewaków", "Znajdzie się kij na lewacki ryj", "Śmierć wrogom ojczyzny" czy "My nie chcemy tu islamu, terrorystów, muzułmanów".

Krzyż, flagi i okrzyki "Śmierć wrogom ojczyzny". Marsz ONR w centrum Warszawy. Nie udało się go zablokować >>>

Sam marsz i dosyć upiorne zdjęcia członków ONR stojących na baczność na Placu Zamkowym wywołały wiele komentarzy. Wiele osób pisało o tym, jakie skojarzenia budzi manifestacja, inni oburzali się, że stołeczny ratusz wydał na nią zgodę.

W końcu głos zabrała wywoływana do tablicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy wzywa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro o złożenie do sądu wniosku o delegalizację organizacji "jako ruchu neofaszystowskiego". Wtedy nie będzie miała prawa do manifestacji - wyjaśniła.

We wrześniu 2015 roku władze miasta nie wyraziły zgody na antyimigrancki marsz ONR. Zakaz wynikał z faktu, że trasa marszu kolidowała z innymi wydarzeniami oraz że materiały promujące marsz nawoływały do przemocy. Wojewoda mazowiecki postanowił jednak uchylić zakaz.

Jak wyjaśnia na Twitterze poseł PO Michał Szerba, zakazy manifestacji "kończą się uchyleniem decyzji prezydentów i burmistrzów". Dodał, że wniosek jego partii o delegalizację ONR trafił do ministra Ziobry.

Dzień po manifestacji, w sieci pojawiła się petycja do posłów o delegalizację ONR. Przez niecałą dobę podpisało ją ponad 10 tysięcy osób. 

Policja nie będzie uczyć się o symbolu nacjonalistów. Powód? MSW ma kuriozalne wytłumaczenie...

Więcej o:
Komentarze (329)
Gronkiewicz-Waltz krytykowana za zgodę na marsz ONR. Teraz żąda delegalizacji "neofaszystów"
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  Gromkiewicz Waltz pójdzie siedzieć

 • smiki48

  Oceniono 4 razy 0

  działalność Michnika i jemu podobnych ludzi powinna być prawnie zakazana, bowiem są to komuniści, którzy tylko ograniczyli demonstrowanie swoich poglądów.

 • Zibi Wozniak

  Oceniono 4 razy 2

  ONR nie jest zjawiskiem marginalny, ponieważ bez delegalizacji będą rosnąć. Poza tym nawet najmniejszy przejaw neofaszyzmu trzeba zwalczać zgodnie z Konstytucją.

 • kawabis

  Oceniono 5 razy -1

  Zastanawiam się czy jak gazeta wyborcza nazwie kogoś faszystą to jest to już wykładnia dla sądów i urzędów państwowych. Z ciekawości przeczytałem ich statut i tam ani słowa nie ma o tym o co ich oskarżają. Pięknie się mówi o wolności o demokracji ale jak widać własnej, inni którzy inaczej myślą muszą zniknąć. Przecież to gorzej niż w PRLu, wtedy też państwo decydowało, która partia czy stowarzyszenie może działać a które nie. Pani Lis oburza fakt, że protestują w miejscu gdzie przodkowie pracodawców jej męża zniszczyli miasto, ale kasa od nich nie śmierdzi? To nie faszyści zniszczyli Polskę i mordowali Polaków to Niemcy, oczywiście oni tylko wykonywali rozkazy, a rozkazy wydawał nazista, ale nazista siedział w Berlinie a za spust pociągał zwykły Niemiec, piekarz, cukiernik, mechanik. No ale my dzisiaj mamy kochać Niemców więc to byli tylko naziści. ONR to folklor jak partia Razem z drugiej strony barykady, pomaszerują sobie pokrzyczą i to wszystko, Szufladkowanie ONR jako faszystów i miłośników Hitlera otwiera furtkę by lewicę i lewaków zaszufladkować jako miłośników Stalina i komuchów a nikomu to do głowy nie przychodzi, nikt nie ma pomysłów na delegalizację lewicy, mimo, że ucisk przez ten system trwał dużo dłużej niż dyktat Hitlera i pamiętają go ludzie w średnim wieku z autopsji a nie jak w przypadku Adolfa 90-latkowie. Jak widać Duda w swoim wywiadzie wykrakał z tymi wnukami i dziećmi, cała plejada się ich odezwała.

 • Stan Majewski

  Oceniono 3 razy -1

  Panowie Ziobro, Błaszczak i Zieliński kiedy pierwsze pogromy ?

 • gnago

  Oceniono 5 razy -1

  Albo uznajemy prymat demokracji i wolność zgromadzeń , obwarowanych jedynie przepisami porządkowymi, ALBO powoli zmierzamy do tyranii.
  Zatem ONR i każdy inny może sobie robić pochody wiece etc. z poszanowaniem praw innych

  Wiem to trudne do zrozumienia ale demokracja łatwa nie jest

 • tripskajter

  Oceniono 9 razy -3

  Bufetowa to może sobie żądać , to niezależny sąd zarejestrował ONR , więc jest legalną organizacją, nie mającą nic wspólnego z faszyzmem .Tyle w temacie !

 • marian D.

  Oceniono 1 raz -1

  A ,,bracia,, z upa tez tam byli? Ich widly ladnie pasuja

 • Slav Zdanowicz

  Oceniono 1 raz 1

  alez oni sa potrzebni , ONR ! to sa nastepcy patriotow z UB, SB, przejma ich obowiazki i metody rozmow z tymi co mysla i wygladaja inaczej,prawdziwi patrioci juz glosza jedyna i sluszna ideologie prawdziwej polskosci,w ktorej nie ma miejsca otwartosci i wyrozumialosci, a milosc do blizniego mierzona jest odlegloscia tegoz od paly, a za 25 lat kolejni zabiora im emyrytury w imie jeszcze lepszej Polski. Wstyd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX