Francuski Mistral dotarł do wybrzeży Japonii. Ćwiczenia po próbie rakietowej Korei Północnej

Okręt desantowy typu Mistral dotarł do japońskiej bazy Sasebo, gdzie trwają przygotowania do wspólnych manewrów wojskowych Francji, Japonii, USA i Wielkiej Brytanii.

Francuski Mistral przypłynął do Azji na rozpoczynające się 3 maja ćwiczenia wojskowe. Manewry na wodach Pacyfiku będą trwały niemal 3 tygodnie i - jak deklarują japońskie władze - mają zacieśnić współpracę między krajami partnerskimi. 

Okręt dotarł do Japonii tego samego dnia, w którym Korea Północna dokonała kolejnej próby rakietowej. Próba była nieudana - pocisk balistyczny eksplodował kilka minut po starcie i nie zdołał opuścić terytorium Korei Północnej

Atak USA mało prawdopodobny

Administracja USA deklarowała jak dotąd, że wobec Korei Północnej "wszystkie opcje są na stole", łącznie z atakiem militarnym. Jednak oficjalne źródła w Waszyngtonie oceniają, że uprzedzający atak jest mało prawdopodobny. Strategia USA wobec Pjongjangu opiera się obecnie na wywieraniu nacisków na reżim przy współdziałaniu z Chinami, najważniejszym partnerem handlowym Korei Północnej.

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnąć terytorium USA

Macierewicz o "mistralach za dolara": Gdyby Egipt się wycofał, to byłby zysk dla pokoju światowego

Więcej o: