TVP Info podała informację za satyrycznym portalem. Jak mogli uwierzyć, że to prawda?

Irlandczyk zgwałcony przez orangutana ze względu na swoje długie rude włosy i brodę. Brzmi nieprawdopodobnie? Słusznie, bo informacja nie jest prawdziwa. Ale nie przeszkodziło to TVP Info w jej opisaniu.

"Do niecodziennego zdarzenia doszło w dżungli na indonezyjskiej wyspie Borneo. Niemal 200-kilowy orangutan zaatakował i zgwałcił rudowłosego turystę z Irlandii - donosi serwis worldnewsdailyreport.com. Przewodnicy ostrzegali wcześniej mężczyznę, żeby nie afiszował się wśród małp swoimi długimi włosami i długą rudą brodą" - napisała dziś na swojej stronie internetowej TVP Info. 

Przerażająca relacja z Indonezji okazała się jednak zupełnie zmyślona. Strona, na którą powołał się serwis Telewizji Polskiej to generator "fake newsów", nieprawdziwych informacji. Nietrudno się zorientować, że informacje nie są prawdziwe - poziom ich absurdu jest bardzo wysoki.

Aktualnie można na niej znaleźć np. informację o tym, że skazaniec w Alabamie zjadł biblię jako swój ostatni posiłek przed śmiercią, czy też news o mężczyźnie, który po 71 godzinach, które spędził zatrzaśnięty w windzie, zjadł swoją żonę. Zdjęcia obu mężczyzn pochodzą z jednej z licznych galerii najdziwniejszych "mugshotów", czyli zdjęć wykonywanych zatrzymanym przez policję.

Artykuł zniknął ze strony

Po kilku godzinach - jak podają Wirtualne Media - do artykułu TVP Info dodano drobne poprawki. W pierwszym akapicie zasugerowano, że informacja może nie być prawdziwa.

Informacją żył w ostatnim czasie internet, ale okazało się, że był to tylko dowcip, a historia jednak nie jest prawdziwa. Mieszkańcy Borneo mogą zatem odetchnąć, bo turyści dalej mogą bez obaw oglądać w ich parkach życie dzikich małp

- dopisano na końcu tekstu. Po fali krytyki zdecydowano jednak o usunięciu całego artykułu. Po kliknięciu w odnośnik pojawia się teraz plansza z informacją, że "żądana strona nie została odnaleziona". 

Nowy naczelny chciał robić "rzetelne rzeczy"

Od lutego redaktorem naczelnym portalu TVP Info jest Dominik Zdort, były dziennikarz "Rzeczpospolitej". Zdort po objęciu stanowiska oświadczył, że jego celem jest "robić porządne, rzetelne rzeczy". - Mam wrażenie, że we wszystkich mediach jest obecnie, mówiąc patetycznie, deficyt prawdy - mówił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia. - Mam nadzieję, że w serwisie TVP Info będzie można ten deficyt zmniejszyć - dodał

Dziennikarz przez ponad 20 lat pracy w "Rz" wsławił się licznymi krytycznymi komentarzami na różne tematy. Krytykował m.in. posiadaczy psów, biegaczy, policjantki, które wlepiły mu mandat, a nawet zakaz bicia dzieci.

Widzowie wyśmiewają "Historię Roja" w TVP. Scena z pszczołami jak z filmów o superbohaterach

Więcej o: