Zasłużona dla Polski odmawia odznaczenia od Dudy. "Nadane tymi rękami to zniewaga"

Francuzka Annette Laborey odmówiła przyjęcia od Andrzeja Dudy tytułu Kawalera Orderu Zasługi RP. Powody, dla których to robi, przedstawiła w bardzo mocnym liście.

Laborey w latach 70. i 80. XX wieku prowadziła w Paryżu Fondation pour une entraide intellectuelle européenne, która wspierała niezależnych intelektualistów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski rządzonej wówczas przez komunistów.

"Jeśli przyczyną mojego odznaczenia był mój udział przez wiele długich lat w walce o wolność Polski, to ta właśnie przyczyna każe mi odznaczenie odrzucić" - napisała w liście przesłanym do polskiej ambasady w Paryżu. Treść pisma publikuje w całości Wyborcza.pl.

Odznaczenie nadane takimi rękami zamienia się w zniewagę

- tłumaczy Laborey. Wylicza "gwałty na demokracji", których jej zdaniem dopuścił się polski rząd: odmowa przyjmowania uchodźców, próby wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji, brak rozdziału państwa od Kościoła, "legalizacja ruchów parafaszystowskich" (za takie Francuzka uważa ONR i Młodzież Wszechpolską) oraz "nietolerancja i nienawiść podniesione do rangi cnót".

Jednocześnie podkreśla, że decyzję o odmowie podjęła "z wielkim żalem".

"Protest przeciw wydarzeniom w Polsce"

Zaledwie wczoraj podobna sytuacja miała miejsce w Meksyku, gdzie przebywa obecnie z wizytą Andrzej Duda. Tamtejszy konsul honorowy Alberto Stebelski-Orlowski również odmówił przyjęcia od Dudy odznaczenia - podała TVN24.

W odpowiedzi na nasze pytanie konsul przekazał, że nie mógł przyjąć odznaczenia "ze względu na jego poglądy na sytuację wewnętrzną w Polsce oraz pogarszając się wizerunek kraju zagranicą".

W deklaracji, dołączonej do listu odmownego, konsul pisał m.in. o podważaniu systemu trójpodziału władzy, osłabianiu reputacji Polski jako członka UE oraz NATO czy "kłamliwej propagandzie" w mediach publicznych.  

A TERAZ ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda atakuje poprzedni rząd

Więcej o:
Komentarze (446)
Zasłużona dla Polski odmawia odznaczenia od Dudy. "Nadane tymi rękami to zniewaga"
Zaloguj się
 • euro67

  Oceniono 1 raz -1

  Ta "francuska" jest wice przewodniczaca Open Sociaté Sorosa we Francji, wiec wszystko jasne za czyje pieniadze szczeka, tylko kto wpadl na taki glupi pomysl aby ja odznaczac polskim odznaczneiem?

 • slade1972

  Oceniono 2 razy 2

  "Pani Annette Laborey została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiej. Order został nadany Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z dnia 11 maja 2015 r., a następnie przekazany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w dniu 27 maja 2015 r.” - głosi dokument Kancelarii Prezydenta RP, do którego dotarł serwis internetowy telewizji publicznej.

  Francuzeczka POdjudzona przez swoich niestety wyszła na POżyteczną idiotkę!

 • Oceniono 2 razy 0

  Szacunku nie można wymagać, na szacunek trzeba sobie zasłużyć Panie Prezydencie. Wzniosłe przemuwienia i ładna deklamacja, głównie ta druga może pomoże Panu w grupie aktorskiej zyskać ten szacunek. Rozumiem Panią Premier, tą poseł Kaczyński może pozbawić funkji Premiera, ale dlaczego Pan się tak boji tego posła, można też powiedzieć całej rodziny( kota wykluczę )

 • gadojan

  Oceniono 1 raz 1

  Bzdet

 • zakodowany.ciamajdan

  Oceniono 2 razy 0

  Zalosna, lewacka milosniczka ubogacania, nie widzaca co z jej Francja zrobili ubogacacze...

 • erg_samowzbudnik

  Oceniono 2 razy 0

  ?o jezusicku Ducze , jak boga kocham Ducze.

 • jkpo1

  Oceniono 3 razy 3

  W koło plują a on przyjmuje to jako kwietniowy deszczyk !! Hańba !!

 • Janusz Senex

  Oceniono 4 razy 4

  No i co panie Duda,kolejny policzek? Widzisz jak łatwo stracić godność - już jej nie odzyskasz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX