Trump tnie wydatki. Polska straci na jego decyzji kilka milionów dolarów

Nowa amerykańska administracja chce ograniczyć budżet rządowej agencji USAID. Polska otrzymuje od niej dzisiaj 3 mln dolarów rocznie. I wkrótce może przestać.

Najnowsze budżetowe plany Białego Domu ujawnił amerykański "Foreign Policy". Według dziennikarzy, Donald Trump chce dokonać bardzo poważnych zmian w USAID. To rządowa agencja do spraw rozwoju zagranicznego, z której środki są przeznaczane m.in. na walkę z korupcją, rozwój społeczno-gospodarczy, współpracę techniczną z USA czy współpracę w ramach ochrony środowiska. Z jej pomocy korzysta ok. stu krajów na świecie, w tym Polska. Jak czytamy, USAID miałaby stać wcielona wkrótce do Departamentu Stanu, a jej budżet - mocno okrojony.

Jeśli planowane zmiany wejdą w życie, Warszawa straci 100 procent pomocy, która dzisiaj do niej trafia. To w sumie 3 mln dolarów rocznie (czyli ok. 12 mln złotych). Pieniądze przestaną płynąć też do Kijowa, który straci dwie trzecie pomocy. Dziś Ukraina otrzymuje w ramach USAID ponad pół miliarda dolarów. Całość pomocy przestaną też otrzymywać m.in. Białoruś czy Czarnogóra.

"Amputacja najważniejszego narzędzia"

Media za oceanem zauważają, że wspomniane plany wpisują się w realizację wyborczego hasła Trumpa "America First", czyli "Ameryka na pierwszym miejscu". Zgodnie z nim, nowa administracja poszukuje wszelkich możliwych cięć w federalnych finansach kosztem obecnego wsparcia dla zagranicy.

- Nie sądzę, by oni rozumieli, jaką rolę odgrywa USAID - mówi w rozmowie z "Foreing Policy" Andrew Natsios, były administrator tej agencji pod rządami innego republikańskiego prezydenta, George'a Busha. - To amputowanie najważniejszego narzędzia Stanów Zjednoczonych w rozwijaniu świata - komentuje Natsios.

Projekt zmian w budżecie USAID musi jeszcze zaakceptować Kongres. Jeśli zostanie przyjęty, zaplanowane w nim cięcia zaczną obowiązywać od 2018 roku.

A TERAZ ZOBACZ: Donald Trump i jego niezręczne przywitania

Nie chcesz poczuć uścisku dłoni prezydenta. Donald Trump i jego niezręczne przywitania

Więcej o:
Komentarze (233)
Trump tnie wydatki. Polska straci na jego decyzji kilka milionów dolarów
Zaloguj się
 • pis-o-bot

  Oceniono 1 raz 1

  Wina Tuska ?????????????????????

 • janadamf

  Oceniono 6 razy 4

  Wezcie sie do roboty a nie do zebrania. I tak pewnie te pianiadze sa rokradzione zanim jeszcze dotra do polskich bankow.

 • maniasza37

  Oceniono 3 razy -1

  Nie straci, tylko nie otrzyma. Moglaby stracic, jak by je miala. Jak nie ma, to i tak nic nie straci :P

 • reality_show

  Oceniono 3 razy 3

  Nie ważne czy to duża, czy mała kwota. Najważniejsze jest to gdzie te pieniądze poszły, bo na pewno nie na te zaszczytne cele.

 • central2

  Oceniono 3 razy 1

  To dobra wiadomość i zła zarazem. USAID zajmowała się głównie sponsorowaniem i organizowaniem przewrotów, tzw. majdanów, w krajach które USA chciały sobie podporządkować. To dobra wiadomość bo oznacza, że USA nie planują majdanu w Polsce. Zła zaś dlatego, że może to oznaczać że Polska jest już w 100% podporządkowana Departamentowi Stanu USA i nie zostało już nic do zrobienia.

 • smileykkk

  Oceniono 3 razy 1

  3mln rocznie... padam ze smiechu. wezcie pod uwage nasze polozenie i brak baz nato. mogliby sie dolozyc. sprzet polowa ze stanow kasa na sprzet w polowie z fabryk w polsce. kilka miliardow dolarow roznie przez 15 lat i mamy silna zreformowana armie. moze wsolpraca z rozwoju rodzimych technologii. cos na wizerunek izraela. pakistan dostaje wiecej... egipt... lista jest dluuga. polska dostaje czasem zlom z demobilu i lubia nas kiedy wydajemy miliardy w ich kraju kupujac sprzet. to wlasciwie wszystko z tego sojuszu. o wizy nie pytajcie bo maja pelne prawo nam odmawiac. jestesmy jak to plemie w galii dla rzymu... choc przyznam ze czasem sapomocni. np pomogli nam wywiezc z kraju nasze zasoby wzbogaconego uranu do... ROSJI:) nasi politycy sa naprawde ograniczeni. probuja nam wmowic ze potrzebujemy broni antybalistycznej.. "patrioty" kiedy potrzebujemy ze 20 bomb atoowych i mozemy sobie wtedy powiedziec nie. zostawia nas w spokoju ibedziemy mogli zyc w pokoju. dzis mamy uscisk reki i poklepania po plecach.

 • fleshless

  Oceniono 2 razy 2

  a taki był fajny
  amerykancki...

 • wymagany_login

  Oceniono 4 razy 0

  Nie pier... Ja niec nie stracę. Co najwyżej stracą jacyś macherzy, co przy tej kasie siedzieli...

 • no_to_ciach

  Oceniono 6 razy 2

  Taka strata to dla Polski NIC natomiast Ukraina... cóż zapewne tego już nie przeżyje :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX