"Rz": Dymisja Waszczykowskiego przesądzona. Przed wakacjami będzie rekonstrukcja rządu

Wpadki szefa MSZ od dawna są sporym problemem dla rządu Beaty Szydło, ale wkrótce zostanie on rozwiązany. Jak twierdzi "Rzeczpospolita" Waszczykowski przed wakacjami straci funkcję.

"Odejście szefa MSZ jest przesądzone i ma zostać połączone z objęciem przez Waszczykowskiego posady ambasadora Polski przy ONZ w chwili, gdy nasz kraj zostanie na dwa lata niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa" - informuje dziennik "Rzeczpospolita".

W ostatnich tygodniach sami politycy PiS podsycali plotki na temat rekonstrukcji rządu, jednak Beata Szydło ucinała spekulacje. Mimo to, źródła "Rz" twierdzą, że rekonstrukcja jest nieunikniona, a szef MSZ zostanie zdymisjonowany niemal na pewno. Co więcej - może nie być jedynym ministrem, który straci posadę.

Ambasador na pocieszenie

Głosowanie, które wyłoni nowych członków Rady Bezpieczeństwa odbędzie się w czerwcu. I tu znów - władze są przekonane, że Polska zajmie miejsce w ONZ. Wówczas Waszczykowski mógłby objąć funkcję ambasadora, co zrekompensowałoby mu utratę resortu i "zapobiegło" degradacji do roli szeregowego posła. "Rz" przypomina, że szefowi MSZ proponowano już posadę ambasadora w USA lub przejście do Parlamentu Europejskiego.

Wszystkie wpadki Waszczykowskiego

Waszczykowski dyplomatą jest od początku lat 90., ministrem spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło od 16 listopada 2015 r. Mimo funkcji pierwszego dyplomaty, nadzwyczaj często łatwo daje się ponieść emocjom, czego efektem są rozliczne "barwne" wypowiedzi lub po prostu wpadki. I mają one konkretne konsekwencje - w sondażu na koniec marca aż 49 proc. osób chciało, by szef MSZ podał się do dymisji.

"Rekonstrukcja przed wakacjami mogłaby zostać połączona z kongresem programowym i przedstawieniem nowego otwarcia - nie tylko personalnego, ale i merytorycznego" - podsumowuje "Rzeczpospolita".

Waszczykowski rozmawiał z Tillersonem o wraku tupolewa. "Powiedziałem, że interesuje nas wszelka pomoc w wywieraniu presji na Rosję"

Więcej o: