Szyd這 z Merkel na targach przemys這wych w Hanowerze. Nie zabrak這 s堯w o "dobrej zmianie"

Premier Beata Szyd這 w Hanowerze chwali豉 Polsk, m闚i帷, 瞠 ocena zadowolenia Polak闚 ze swojej sytuacji jest najlepsza od 25 lat. - To jest efekt dobrych zmian, kt鏎e wprowadzane s w Polsce od p馧tora roku - zapewnia豉.

Szefowa polskiego rz康u i kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięły w poniedziałek udział w uroczystym otwarciu polskiego stoiska na targach w Hanowerze.

Szydło podkreślała, że Polska chce "pochwalić się tym, co w Polsce jest kreatywne, młode, co jest przyszłością". - Z zadowoleniem (...) przyjęłam zaproszenie dla Polski na targi hanowerskie w charakterze gościa honorowego kraju partnerskiego. Cieszę się, że będziemy mogli tutaj zaprezentować państwu naszą nowoczesną technologię - to co w Polsce w tej chwili jest bardzo mocno realizowane poprzez program rządowy, który chcemy rozwijać i chcemy, ażeby status Polski jako kraju rozwijającego, nowoczesnego był coraz wyższy - mówiła premier.

Jak dodała, status Polski jako kraju partnerskiego podczas tegorocznej edycji targów w Hanowerze to "wielkie wyróżnienie i świadectwo rosnącej siły polskiej gospodarki - jej konkurencyjności i innowacyjności". - Poprzez naszą obecność na targach chcemy zaprezentować Polskę jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o rozwój nowych technologii, przede wszystkim w obszarze automatyzacji oraz cyfryzacji procesów wytwarzania - zaznaczyła Szydło.

Jeden z najważniejszych celów rządu

Przypomniała, że na targach jest obecnych ponad 200 polskich firm. Według niej, to także jest ważny impuls dla naszego rozwoju, współpracy gospodarczej z Republiką Federalną Niemiec.

- Jednym z najważniejszych celów mojego rządu jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Chcemy skuteczniej konkurować na globalnym rynku, dlatego przywiązujemy dużą uwagę do wzmocnienia powiązań między przemysłem, biznesem a nauką - powiedziała Szydło otwierając polski pawilon.

Efekt dobry zmian PiS

Dzień wcześniej, podczas ceremonii otwarcia targów, premier nawiązała do wyników gospodarczych z ostatnich dni. - Wiele z nich jest najlepszymi od siedmiu lat - mówiła. Jak podkreśliła, blisko 60 proc. Polaków ocenia swoją sytuację jako pozytywną. Według Szydło nie było tak dobrego przekonania wśród polskich rodzin od 1992 r. - To jest efekt dobrych zmian, które wprowadzane są w Polsce od półtora roku, w czasie kiedy rząd, którym mam zaszczyt kierować, przygotował odważne propozycje dla biznesu i przedsiębiorców - zaznaczyła.

 

- Daliśmy też ludziom poczucie bezpieczeństwa, co w tak trudnych w tej chwili czasach, także w Europie, jest niezwykle cenne i ważne. Dzisiaj Polska jawi się jako bezpieczny i ambitnie rozwijający się kraj, kraj młodości, energii i kreatywności - mówiła Szydło.

Szacunek dla suwerennych państw

Premier zaznaczyła, że Unia Europejska jest wielką wartością, dla Polski tym bardziej, że musieliśmy długo czekać, by do niej dołączyć. - Dzisiaj musimy wyciągnąć wnioski z tego, co dzieje się w UE, i zadać sobie pytanie, dlaczego Brytyjczycy podjęli decyzję o opuszczeniu naszego grona - powiedziała. Premier przekonywała, że należy zrobić wszystko, by kolejnych takich decyzji już nie było.

- Ale tylko wtedy to się uda, gdy będziemy w stanie poprawiać to, co nie działa najlepiej. Nie bójmy się odważnych decyzji, szanujmy się wzajemnie, mówmy o praworządności, o wolności słowa, to są wartości niezbywalne, w Polsce szczególne, bo dla nas słowa wolność i solidarność znaczą o wiele więcej niż w wielu innych miejscach Europy - mówiła. - Długo walczyliśmy o to i na pewno nie damy sobie tego odebrać - dodała.

- Europa zbudowana na wartościach musi umieć tych wartości bronić. Musimy też w Europie pamiętać o szacunku dla suwerennych państw, decyzji poszczególnych państw. To jest wartość niezbywalna. Tylko wtedy będziemy umieli pójść razem do przodu - a tego potrzebuje dzisiaj Europa - kiedy będziemy potrafili realizować takie cele - podkreśliła Szydło.

A TERAZ ZOBACZ: Tłumy witają Donalda Tuska. Jedni krzyczą: "Sto lat!", inni "Będziesz siedzieć!"

Wi璚ej o: