Wacław Berczyński znika z kolejnego stanowiska. "Zbiegł do USA. Co na to prokuratura?"

Były już szef podkomisji smoleńskiej przestał być także przewodniczącym rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi - poinformowało właśnie MON.

Według MON Wacław Berczyński złożył dymisję z zajmowanego stanowiska w czwartek. Resort jednak poinformował o tym dopiero teraz. Jednocześnie Berczyński przestał być też członkiem rady nadzorczej WZL. "Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz przyjął rezygnację" - napisała w komunikacie rzeczniczka prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.

- Zbiegły do USA Berczyński najwyraźniej nie zamierza pojawiać się więcej w Polsce. Co na to prokuratura? Czy ludzie PiS są ponad prawem? - dopytuje na Twitterze Tomasz Siemoniak.

Kolejna rezygnacja

Berczyński - również w czwartek - zrezygnował też z kierowania podkomisją ds. ponownego wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Szef MON Antoni Macierewicz przyjął jego dymisję. Mówił, że Berczyński zrezygnował z powodów rodzinnych. On sam napisał do ministra, że "nie może przyjechać do Polski".

Nieoficjalnie mówi się, że jedną z przyczyn mogą być słowa Berczyńskiego, które padły w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej". Powiedział wówczas, że to on "wykończył caracale". W ten sposób odniósł się do zerwanych w zeszłym roku negocjacji w sprawie zakupu nowych śmigłowców bojowych dla polskiej armii.

MON szybko odcięło się od jego rewelacji. To jednak nie przekonuje opozycji, która domaga się, by sprawą Berczyńskiego zajęła się prokuratura, a nawet komisja śledcza.

Jednocześnie "Fakt" zapowiada, że wkrótce premier Beata Szydło zdecydować o publikacji audytu CBA przeprowadzonego w państwowych spółkach. Według dziennika, wyniki kontroli mają uderzyć w Antoniego Macierewicza

A TERAZ ZOBACZ: Macierewicz tłumaczy się z fali odejść w armii

Więcej o: