Strzały na Polach Elizejskich w Paryżu. Jeden policjant nie żyje, dwóch ciężko rannych

• Strzały na Polach Elizejskich w Paryżu, ulica została zamknięta
• MSW: Nie żyje jeden policjant, dwóch innych ciężko rannych
• Władze nie podały motywu ani sprawcy. Do ataku przyznało się IS

Strzały padły ok. godz. 21 w pobliżu stacji metra Franklin D. Roosevelt - w samym centrum miasta. Francuskie MSW podało, że napastnik uzbrojony w kałasznikowa wysiadł z samochodu i otworzył ogień do policjantów. Według oficjalnych informacji zginął 1 funkcjonariusz znajdujący się w radiowozie, 2 innych zostało ciężko rannych. Napastnik został zastrzelony przez innych policjantów w trakcie ucieczki. Władze informują, że najpewniej działał sam. Miał też być znany służbom i figurować na "Liście S" dla osób uznanych za niebezpieczne. Początkowo w mediach pojawiały się informacje, że napastników było dwóch.

Miejsce atakuMiejsce ataku Google Maps/Gazeta.pl

Dowiedz się więcej:

Co wiadomo o przyczynach ataku i sprawcy?

Okoliczności incydentu pozostają niejasne. Jest bardzo prawdopodobne, że to akt terroru - podała początkowo francuska policja. Telewizja Sky News - powołując się na źródła w służbach - przekazała później, że mogło chodzić o napad. Późnym wieczorem tzw. Państwo Islamskie za pośrednictwem propagandowej agencji Amaq wzięło odpowiedzialność za atak; podali, że sprawca to Abu Yusuf al-Beljiki (bojownik z Belgii). Mężczyzna 16 lat temu zaatakował trzech policjantów, za co poszedł do więzienia. To po wyjściu z niego miał się zradykalizować - podaje RMF FM. Z kolei prezydent Francois Hollande stwierdził: wszystko wskazuje, że atak był związany z terroryzmem.

Jak wyglądała akcja służb na miejscu zdarzenia?

Na zdjęciach z Paryża widać, że do centrum miasta skierowano duże siły policyjne. Zamknięto Pola Elizejskie, czyli reprezentacyjną aleję w samym centrum miasta, pełną sklepów i chętnie odwiedzaną. Turystom zalecono powrót do hoteli. Kilkadziesiąt minut po zdarzeniu w mediach pojawiły się informacje o drugiej strzelaninie w tym rejonie - nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone. 

Zobacz sytuację na zdjęciach >>>

Jak zareagowali kandydaci na prezydenta Francji?

Do incydentu doszło w trakcie telewizyjnej debaty prezydenckiej. Pierwsza tura wyborów odbędzie się już w tę niedzielę. Po ataku dwóch z kandydatów, Francois Fillon i Marine Le Pen, zawiesiło na piątek swoją kampanię.

W tej okolicy doszło do strzelaniny:

Więcej o:
Komentarze (681)
Strzały na Polach Elizejskich w Paryżu. Jeden policjant nie żyje, dwóch ciężko rannych
Zaloguj się
 • ch3hegg

  Oceniono 5 razy 3

  Widać, że GW przeszła nad tym do porządku dziennego - już nie zmieniamy zdjęć profilowych na fejsie na takie z francuską flagą, nie trzymamy newsa na pierwszej stronie przez kilka dni - ot, dzień jak co dzień w zachodniej Europie.

 • Jon Gilbert

  Oceniono 5 razy 1

  Można by się śmiać, gdyby nie ranni i ofiara śmiertelna.
  " Policja znała...., policja wiedziała" i policja nie zapobiegła. Szkoda tylko że policja jeszcze nie ochraniała zabójcy w czasie ataku - bo jakiś uzbrojony przechodzień mógłby mu zrobić krzywdę.
  We Francji zamiast stanu wyjątkowego trzeba będzie wprowadzić chyba stan nadwyjątkowy .
  FRANCJO OBUDŹ SIĘ

 • jeremy321

  Oceniono 11 razy 1

  na zachodzie bez zmian ...

 • triangle87

  Oceniono 10 razy 2

  Zwołocz atakuje Europę po raz kolejny, a wybiórcza chowa artykuły gdzieś pomiędzy promocją w Rossmannie, a nową fryzurą Siwiec. Jak Kaczyński usiadł na dwóch krzesłach to do dzisiaj o tym słychać.
  Jesteście zerem.

 • 14ar14

  Oceniono 13 razy 5

  Skąd w was tyle nienawiści i ksenofobii ?
  Ten człowiek jedynie wyraził siebie i swoje przekonania, w sposób przyjęty w jego kręgu etniczno - kulturowym. Trzeba to uszanować.

  Może narysujmy kredkami coś słitaśnego, wdowa po policjancie się ucieszy.

 • darazetes9898

  Oceniono 11 razy -3

  Nasi najwieks guru 21 wieku soros zukenberg michnik merkel cierpia na tzw MORAL TURPITIUDE
  czyli kompletna amoralnosc czynow , slow , mysli zero zasad, zero empatii , kompletna pogarda dla rzadzonych

 • Marek Paczkowski

  Oceniono 10 razy 0

  Współczuje etnicznym Francuzom,jednak do obecnej sytuacji doprowadziły ich idee rewolucji-wolność ,równość, braterstwo oraz wybory prezydentów socjalistów,żaden z nich nie równał się de Gaulle a ostatni to wstyd dla Francji!Czas na zmiany w tym kraju a to może uczynić tylko prawica,jeśli jej sie nie uda to Francja zginie w chaosie walk.

 • darazetes9898

  Oceniono 8 razy -4

  p://www.dailystormer.com/eu-commissioner-europe-needs-6-million-immigrants-were-going-to-open-offices-in-all-the-south-mediterranean-and-west-african-countries/xxx

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX