Tusk po 8 godzinach w prokuraturze: Ta sprawa ma charakter wybitnie polityczny

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk opuścił gmach warszawskiej prokuratury, gdzie przebywał ponad 8 godzin.

- Nie jestem upoważniony do udzielania jakichkolwiek informacji na temat śledztwa. Pan prokurator uprzedził, zgodnie z przepisami, że nie można w żaden sposób naruszać tajemnicy śledztwa. Sprawa dotyczy poważnych kwestii, więc pragnę pozostać dyskretny - powiedział Tusk. - Nie mogę narzekać na gościnność prokuratury. Dostałem kawę, herbatę i wodę - dodał.

"Zjawiłem się przez szacunek dla państwa polskiego"

Pytany przez dziennikarzy, czy jego przesłuchanie ma charakter polityczny, Tusk odpowiedział twierdząco. - Cała sprawa ma charakter wybitnie polityczny - podkreślił.

- Poinformowałem pana prokuratora, że zjawiłem się ze względu na szacunek przede wszystkim dla państwa polskiego. Zdaję sobie sprawę, że najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli sobie wyjaśniać w sposób cywilizowany wszystkie sprawy i wątpliwości, ale poinformowałem także, że mój urząd objęty jest pełnym immunitetem zgodnie z prawem europejskim - relacjonował b. premier.

Prokuratura nie chciała przesłuchania w Brukseli

- Skorzystam z immunitetu wtedy, kiedy dojdę do wniosku, że celowo wykorzystywane są sprawy przeciwko mnie po to, aby utrudnić lub uniemożliwić mi sprawowanie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale jeśli tak, to nie będę się wahał - zapowiedział Tusk. 

- Z całą pewnością wielogodzinne przesłuchanie nie ułatwia wykonywania obowiązków, ale to też mój publiczny obowiązek. Nie jestem tu od tego, by użalać się nad swoim losem - mówił Tusk. Przewodniczący RE wyjaśnił, że proponował, by przesłuchanie odbyło się w Brukseli, w placówce konsularnej, ale "z powodów technicznych odmówiono tej możliwości". 

Giertych: Zeznania protokołowano ręcznie

Po przesłuchaniu na antenie TVN24 wypowiedział się Roman Giertych, pełnomocnik Tuska. - Całość tej sprawy ma związek z planami politycznymi, które są konsekwentnie realizowane - mówił. Giertych wyjaśnił, że przesłuchanie trwało tak długo, ponieważ było protokołowane ręcznie. Pytany, czy to normalna procedura, odparł: "Spotykałem się z tym często, ale 20 lat temu".

- Jako obywatel mogę powiedzieć, że sprawa jest polityczna, ponieważ Donald Tusk jest traktowany przez władzę jako poważny polityczne zagrożenie - dodał pełnomocnik.

Nie będzie kolejnego przesłuchania

Głos po przesłuchaniu zabrała też prokuratura. Na krótkim briefingu poinformowano, że "zeznania Donalda Tuska były niezbędne do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy". Rzecznik prokuratury dodał, że zaproszenie przewodniczącego RE miało charakter standardowy, zgodny z procedurami.

- Okoliczności zostały w ocenie prokuratury wyjaśnione - dodał prokurator. Śledczy nie przewidują dalszego przesłuchania Tuska.

Powitanie Tuska w Warszawie

Tusk zeznawał jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Przed godz. 11 były premier przejechał do Warszawy pociągiem z Sopotu. Potem w licznej grupie - swoich zwolenników i przeciwników - przeszedł pieszo z Dworca Centralnego do budynku prokuratury przy ulicy Nowowiejskiej. 

Zgromadzeni przed siedzibą prokuratury skandowali: "Dziękujemy!". - To ja dziękuję bardzo. Trzymajcie się - odpowiedział Tusk.

Więcej o:
Komentarze (1196)
Tusk po 8 godzinach w prokuraturze: Ta sprawa ma charakter wybitnie polityczny
Zaloguj się
 • mczes57

  0

  Jaka ma być jak nie polityczna. Przecież to sama polityka bo i polityków dotyczy.

 • piotr_armatynski

  0

  jaka to polityczna spraw, przesłuchali go jako obywatela-dzisiaj zwykłego-w sprawie bardzo poważnej,bo współpraca z obcym wywiadem bez kontroli,samowolna to szpiegostwo

 • rozterka47

  Oceniono 7 razy -1

  Oj boli , pisdzielców popularnosc Premiera Tuska w narodzie , boli ,
  zlecieli się tu jak szarańcza go obrazac :)

 • gmsaxz

  Oceniono 10 razy 0

  pajac nicniemogetusk plecie takie bzdury, że tylko to komputer może znieść. Wiedz pajacu, że piszesz o człowieku, który za kilka lat będzie kolejnym (tym razem już normalnym) prezydentem Polski i twoich mocodawców z Nowogrodzkiej powsadza w końcu do więzienia, bo jest za co

 • nicniemogetusk

  Oceniono 14 razy -2

  Niedawno szydzil... SZYDZIL RYZY Kanalia ze starszych kobiet nazywajac je moherowymi beretami.

  Tusk - przyjrzales sie wczorajszej TLUSZCZY z peronu kolejowego...?

  Srednia wieku 65 albo i wiecej ???

  Tyle ocipialych kretynek na ubeckiej rencie na raz i do tego wyjacy Hadacz ???

  Moherowe UBeckie berety. czyli kto czym wojuje od tego ginie, Rzucone innym zlo wraca do ciebie Tusk. Przez ogromna rzesze Polakow jestes juz znienawidzony.

  Nie za prace, nie za bledy etc.. tylko za to, ze jestes Kanalia ! Kanalia ktrory swego czasu wdeptywal w bloto, publicznie nawet swoich pracownikow.
  Casus SCHETYNY sie klania... dobrze wam tak !!!

 • nicniemogetusk

  Oceniono 10 razy 0

  Ryzy zbieg brukselski stal wieczorem przed kamerami
  **************************************************************
  - i sie zalil - caly dzien...na czczo...bylem glodny...

  - potem sthhhaszyl, ze uzyje immunitetunastepnym razem

  - jak Panstwo Polskie osmieli sie Krulowi Jewropy przeszkadzac w pracy, czyli w dzwonieniu dzwoneczkiem przy otwieraniu i zamykaniu zebran...

  Dzwoneczkowy ma immunitet dyplomatolkowy i przy pomocy chuliganow typu Schettino czy Najman - probuja robic ludziom wode z mozgu : Tusk jest wazny !!!!!!!

  Nie nie...prosze panstwa...

  Tusk jest premierem duzego panstwa, ktory zbiegl do innego kraju, porzcajac obowiazki premiera i LAMIAC zlozona Polsce sluzenia Narodowi.

  Jest zwyczajna kanalia, klamca i zfdrajca. Tylko tyle, a moze i az tyle

 • kontra.punkt

  Oceniono 7 razy 3

  Powszechność utyskiwania na działania obecnego rządu świadczy o tym, jak wielu ludzi było zainteresowanych rządami POprzedniej koalicji, ilu ciągnęło zyski z: zawyżania cen (patrz: koszt 1 km autostrady), ustawionych przetargów, wyłudzania VAT - to tylko wierzchołek góry lodowej

 • alimariko

  Oceniono 5 razy -1

  Pan Donald Tusk jest wybitnym Mężem Stanu. PiSie bierzcie przykład z ludzi tej klasy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX