Żona eksperta komisji smoleńskiej została honorowym konsulem w USA

Polska otworzyła nową placówkę w USA. Stanowisko konsula honorowego objęła w niej Maria Szonert-Binienda, żona jednego z ekspertów komisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.

Informacje o decyzji utworzenia nowej placówki, którą podpisał minister Witold Waszczykowski i mianowaniu jej konsulem Marii Szonert-Biniendy  podało RMF FM.

Maria Szonert-Binienda jest działaczką polonijną w USA. A prywatnie żoną prof. Wiesława Biniendy, jednego z ekspertów komisji smoleńskiej powołanej przez Antoniego Macierewicza. Podobnie jak mąż znana jest z wyrazistych poglądów na to, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. Często występuje na konferencjach organizowanych przez środowiska lansujące tezę o zamachu.

 

Trzy lata temu, kiedy piastowała stanowisko wiceprezeski Kongresu Polonii Amerykańskiej mówiła m.in. że „zamach w Smoleńsku został przygotowany przez polskie i rosyjskie służby specjalne”. Zasłynęła też mocnym komentarzem do okładki tygodnika „wSieci” z Donaldem Tuskiem i Władimirem Putinem:

– Według mnie to zdjęcie jest naocznym dowodem spisku i zdrady narodowej o wymiarze niespotykanym w historii – stwierdziła.

O tym, że ma dostać stanowisko konsula w stanie Ohio tygodnik "Newsweek" donosił już we wrześniu ubiegłego roku. Placówka miała być rekompensatą za utracone stanowisko w Kongresie Polonii Amerykańskiej.  

W mediach polonijnych Maria Szonert-Binienda już udziela wywiadów jako konsul.

 

Nie wiadomo dlaczego Polska tworzy placówkę akurat w niewielkim mieście Akron. Pewne jest natomiast, że prof. Wiesław Binienda jest tam pracownikiem miejscowego uniwersytetu. W stanie Ohio są jednak większe skupiska Polonii np. w Cleveland. Zapytaliśmy o to MSZ. "Miasto Akron znajduje się w pobliżu Cleveland, największego skupiska Polonii w stanie Ohio. Wybór miasta na siedzibę konsula honorowego związany jest obecnie z aktywnością zawodową konsula honorowego. W przyszłości konsul honorowy zamierza przenieść siedzibę urzędu do Cleveland - czytamy w odpowiedzi biura prasowego MSZ.  

Wg ministerstwa Maria Szonert-Binienda ma kwalifikacje do pełnienia funkcji, bo jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także ukończyła studia prawnicze na Rutgers University w stanie New Jersey oraz studia MBA w zakresie finansów na University of Akron. Jako konsul honorowy nie pobiera wynagrodzenia za pracę. 

Na terenie Stanów Zjednoczonych działają trzy konsulaty generalne oraz 20 konsulatów honorowych (w tym otwierany konsulat w Akron i konsulat na Wyspach Bahama). Na jesień planowane jest otwarcie konsulatu w Houston, który będzie kierowany przez konsula zawodowego.

A TERAZ ZOBACZ: Tłumy witają Donalda Tuska. Jedni krzyczą: "Sto lat!", inni "Będziesz siedzieć!"

Więcej o: