Następne wybory wygra koalicja anty-PiS. Drugie miejsce zajmie "nowa siła" [SONDAŻ]

Koalicja anty-PiS wygra najbliższe wybory parlamentarne - tak uważają ankietowani w najnowszym sondażu IBRiS dla Radia Zet i "Faktu".

Według sondażu, w 2019 r. w wyborach zwycięży koalicja PO, Nowoczesnej i PSL. Tak uważa 36 proc. badanych.

22,9 proc. wskazało na Prawo i Sprawiedliwość, ale aż 23,8 proc. twierdzi, że wygra "nowa siła opozycyjna, która dopiero powstanie". 17,3 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

Badanie przeprowadzono 11 kwietnia na próbie 1100 osób.

Sondażowe tendencje

A jak przedstawiają się wyniki klasycznych sondaży partyjnych? Te z marca, przeprowadzone po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej, pokazują niewielką przewagę PiS nad PO. W sondażu pracowni IBRIS dla "Rzeczpospolitej" PiS zanotowało 29 proc. poparcia. Druga w sondażu PO odnotowała skok poparcia aż o 10 pkt. proc., do 27 proc.

Pracownia IPSOS dla OKO.press podała wyniki sondażu, gdzie chęć oddania głosu na PiS wyraziło 32 proc. pytanych, a na PO - 28 proc. (wzrost o 8 pkt. proc.). Sondaż Kantar Public dla Wyborczej wskazał 27 proc. dla PiS i 24 proc. dla PO (wzrost o 10 pkt proc.). W sondażu Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24, chęć głosowania na PiS wyraziło 29 proc. wyborców, a na Platformę 27 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.).

Nie inaczej jest w kwietniu. Według sondażu dla Nowa TV oraz "Super Expressu" PiS mogłoby liczyć na 31 proc., a PO 26 proc. (wzrost o 6 pkt. proc.). Sondaż Kantar Public dla wPolityce.pl i "wSieci" to 35 proc. PiS i 26 proc. PO. Podobne wyniki podał później CBOS: 37 proc. dla PiS i 26 proc. dla PO (7 proc. więcej niż w poprzednim badaniu tej sondażowni).

A TERAZ ZOBACZ: Jak PiS traci poparcie w sondażach

Więcej o: