Rosyjskie służby: Zatrzymano odpowiedzialnego za zamach w Petersburgu. Szkolił samobójcę

• Służby rosyjskie zatrzymały odpowiedzialnego za atak bombowy z 3 kwietnia• 27-latek miał opracować plan zamachu i szkolić samobójcę• Mężczyznę zatrzymano w mieście Odincowo, 20 km od Moskwy

FSB wydało oświadczenie, z którego dowiadujemy się, że w okolicy Moskwy zatrzymano jednego z organizatorów zamachu na metro w Petersburgu. 27-letni Azimow Abror Akralowicz pochodzi z Azji Środkowej. Mężczyzna miał szkolić Akabarżona Dżaliłowa, zamachowca, który zginął w samobójczym ataku na metro. Przy zatrzymanym znaleziono broń. 

 

Dowiedz się więcej:

Co się wydarzyło w metrze w Petersburgu?

Wybuch nastąpił 3 kwietnia ok. godz. 14.30 w wagonie metra na odcinku pomiędzy ważnymi stacjami Siennaja Płoszczad i Technologiczeskij Institut. Do eksplozji doszło krótko po tym, kiedy pociąg ruszył, a gdy dojechał do stacji, rozpoczęła się ewakuacja. Pierwsze doniesienia mówiły o 2 wybuchach, ale potwierdzono jeden. Na innej stacji metra znaleziono domowej roboty ładunek wybuchowy, który nie eksplodował. Miał metalowe elementy zwiększające siłę rażenia, podobnie jak ten, który wybuchł w metrze - podały media. W zamachu zginęło kilkanaście osób. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Śledczy: to był zamach

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zakwalifikował wybuch jako akt terrorystyczny. Jak poinformowała rzeczniczka komitetu Swietłana Pietrienko, wszczęta została sprawa karna dotycząca aktu terrorystycznego, przy czym "śledczy mają zamiar sprawdzić również wszystkie inne możliwe wersje zdarzenia".

Kto stoi za atakiem?

Śledczy ustalili, że bomba została zdetonowana przez człowieka, którego szczątki znaleziono w trzecim wagonie składu metra. Jego tożsamość została ustalona, lecz jest trzymana w tajemnicy z uwagi na dobro śledztwa. Z kolei kirgiskie służby bezpieczeństwa podały, że sprawcą ataku jest obywatel Rosji urodzony w Kirgistanie. "Kamikadze z metra w Petersburgu to Akabarżon Dżaliłow, urodzony w 1995 roku" - powiedział AFP rzecznik kirgiskich służb bezpieczeństwa Rachat Sałlajmanow.

Wybuchy w metrze w Sankt Petersburgu. 10 osób nie żyje, przybywa rannych

Więcej o: