Oto program Dni Pamięci Lecha Kaczyńskiego w Bogatyni. "Ludzie nie wierzą, że jest prawdziwy"

Bogatynia zorganizuje wkrótce "Dni Pamięci Lecha Kaczyńskiego". Ich program jest bardzo bogaty - także w nietypowe inicjatywy. Jeszcze bardziej zaskakujące jest ich powiązanie z osobą byłego prezydenta.

Dlaczego obchody "Dni Pamięci Lecha Kaczyńskiego" będą tak huczne akurat w Bogatyni? Odpowiedzi jest co najmniej kilka. Jedna z nich brzmi: tragicznie zmarły prezydent odwiedził to miasto krótko przed katastrofą smoleńską. Kolejnych uzasadnień dostarcza burmistrz Andrzej Grzmielewicz z Prawa i Sprawiedliwości.

Inspiracją był fakt, iż po tragicznym 10 kwietnia 2010 roku Rada Miasta i Gminy Bogatynia, jako pierwsza w kraju, w imieniu Mieszkańców, jednogłośnie podjęła stosowną uchwałę jako symboliczne oddanie hołdu i czci Panu Prezydentowi RP śp. profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu

- pisze w liście do mieszkańców burmistrz. Dodaje, że Lech Kaczyński został też wówczas honorowym obywatelem miasta i gminy Bogatynia.

To pierwsze i jedyne takie uhonorowanie w historii bogatyńskiego samorządu

- podkreśla Grzmielewicz. W internecie jest już dostępny program trzydniowej imprezy. Co można w nim znaleźć?

Zawody motocyklowe, wystawa kotów...

"Dni Pamięci Lecha Kaczyńskiego" potrwają od 2 do 4 czerwca. Na zainteresowanych będą czekać m.in. projekcje filmów dokumentalnych poświęconych byłemu prezydentowi i jego polityce. Zaplanowano też koncerty patriotyczne oraz występ zespołu "Mazowsze", a także spotkania - z Martą Kaczyńską, Jarosławem Kaczyński i Antonim Macierewiczem.

W planach są również co najmniej dyskusyjne punkty. Na przykład... zawody motocyklowe pod nazwą "Nieoficjalny mecz Polska - Czechy". Jaki mają związek z osobą Lecha Kaczyńskiego? Organizatorzy śpieszą z wyjaśnieniem dołączając stosowny cytat z prezydenta:

Otóż może ja nie jestem jakimś kibicem, który żyje wyłącznie sportem, bo wtedy nie mógłbym się zajmować polityką, ale jestem kibicem, a pierwsze zawody sportowe, na których w życiu byłem, w 1955 roku, to był mecz Polska - Czechy. W czym? Na żużlu właśnie

- miał powiedzieć niegdyś Lech Kaczyński. Wydarzeń sportowych będzie zresztą więcej. Organizatorzy mają w planach dwa biegi: Prezydencki oraz Lecha Kaczyńskiego. Ten drugi ma mieć "dystans równy dniom życia" tragicznie zmarłego prezydenta (będzie to półmaraton, czyli ponad 21 kilometrów).

Będzie też wystawa kotów nierasowych - pierwsza w Bogatyni, międzynarodowa i pod wyjątkowym hasłem: "Sierściel bez granic" (!). Brzmi jak żart, ale organizatorzy znów mają uzasadnienie.

Bardzo charakterystyczne dla wrażliwości Lecha Kaczyńskiego było też to, że na sam koniec swojej służby (jako ministra sprawiedliwości) zainteresował się podwyższaniem wyroków w sprawach o okrucieństwo przeciwko zwierzętom

- czytamy w programie imprezy. Przypomniano w nim także, że jako prezydent Warszawy Kaczyński utworzył w stołecznym ratuszu stanowisko pełnomocnika ds. zwierząt oraz zaapelował do mieszkańców stolicy o "otwarcie serc i okienek piwniczych" dla kotów w okresie jesienno-zimowym.

Program obchodów spotkał się już w internecie z krytyką i drwinami. "Wiele osób nie wierzyło, że opisywane plany mogą być prawdziwe" - opisują twórcy fanpage'u "Bogatynia jakiej nie znacie.

Do zarzutów zdążył się już odnieść sam burmistrz Bogatyni:

Moje zdumienie budzi fakt próby ośmieszenia upamiętnienia w tak szczególny sposób Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego. Wierze, że histeryczne przejawy krytyki są tylko i wyłącznie wytworem ludzi, którzy bez względu na okoliczności i rangę wydarzenia czerpią satysfakcję z poniżania i ośmieszania

- napisał Grzmielewicz. Wyraził przy tym nadzieję, że ta "wyjątkowa i prekursorska" inicjatywa będzie dla mieszkańców szczególnym wydarzeniem.

A TERAZ ZOBACZ: "Sukcesy" Prawa i Sprawiedliwości

"Sukcesy" Prawa i Sprawiedliwości

Więcej o: