Trump potajemnie podpisał nową ustawę. "Spełniają się najgorsze obawy kobiet"

Donald Trump - bez udziału mediów - podpisał ustawę umożliwiającą wstrzymanie finansowania organizacji medycznych, które zajmują się m.in. przeprowadzaniem aborcji. Dokument uderzy przede wszystkim w ośrodki propagujące świadome rodzicielstwo.

Nowa ustawa zakłada, że władze poszczególnych stanów będą miały prawo, by wstrzymać federalne środki dla podmiotów zajmujących się zabiegami przerywania ciąży - informuje CNN.

Media za oceanem przewidują, że ustawa najbardziej uderzy w Planned Parenthood. To jedna z największych i najbardziej znanych amerykańskich organizacji, której celem jest propagowanie świadomego rodzicielstwa. Przeprowadzanie aborcji stanowi  jednak zaledwie 3 proc. jej aktywności. Mimo to organizacja może stracić dostęp do federalnych pieniędzy - wystarczy bowiem sam fakt, że w obszarze jej zainteresowań w ogóle znajdują się kwestie związane z przerywaniem ciąży.

Najgorsze obawy kobiet właśnie stają się rzeczywistością. Mierzymy się obecnie z najpoważniejszym politycznym atakiem na zdrowie kobiet i ich prawa

- skomentował w oświadczeniu Dawn Laguens, wiceszef Planned Parenthood.

Dziennikarze zwracają uwagę, że Trump podpisał wspomnianą ustawę "potajemnie" - bez udziału mediów i kamer, do czego zdążył już przyzwyczaić Amerykanów w czasie swojego urzędowania.

Kolejny taki krok

W styczniu - już w pierwszych dniach prezydentury - Trump podjął podobną decyzję. Zakazał wtedy dotowania przez USA międzynarodowych organizacji zajmujących się aborcją nawet w niewielkim stopniu. W trakcie składania podpisu pod dekretem prezydentowi towarzyszyli sami mężczyźni: m.in. doradca Jared Kushner, wiceprezydent Mike Pence, szef sztabu Reince Priebus i sekretarz sztabu Rob Porter.

USA każdego roku przeznaczały 600 mln dolarów na wsparcie planowania rodziny na świecie. 27 milionów kobiet miało dzięki temu m.in. dostęp do antykoncepcji.

A TERAZ ZOBACZ: Donald Trump i jego niezręczne przywitania

Nie chcesz poczuć uścisku dłoni prezydenta. Donald Trump i jego niezręczne przywitania

Więcej o: