Wicemarszałek tłumaczy brak Jarugi-Nowackiej na tablicy: Na pewno Kempa rozważy uhonorowanie

Wicemarszałek Joachim Brudziński tłumaczył decyzję o nieumieszczeniu nazwiska Izabeli Jarugi-Nowackiej na tablicy pamiątkowej w KPRM. - Nie sądzę, żeby to była świadoma decyzja - mówił.

W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej w KPRM odsłonięto tablicę upamiętniającą jej ofiary. Na tabliczce pojawiły się jednak tylko trzy nazwiska: Lecha Kaczyńskiego, Przemysława Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermanna. Premier Beata Szydło wyjaśniła, że tablica ma przypominać o tych, którzy pracowali w Kancelarii Premiera. Zapomniano jednak o Izabeli Jarudze-Nowackiej, która w Kancelarii pracowała jako wicepremier, a wcześniej też sekretarz stanu.

"Gdyby to ode mnie zależało..."

- Nie sądzę, żeby to była świadoma decyzja, świadome zaniedbanie - tłumaczył na antenie TVN24 wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Podkreślił też, jakim szacunkiem darzył Jarugę-Nowacką, a także jej klubową koleżankę Jolantę Szymanek-Deresz, która również zginęła w katastrofie smoleńskiej. 

- Zawsze, nawet w tym studiu, ilekroć u ich boków siadałem, przecież niejednokrotnie pozwalałem sobie na dosyć mocne spory z ich koleżankami i kolegami z partii politycznych, natomiast te dwie panie zawsze traktowałem tak, jak należało je traktować - z olbrzymim szacunkiem i atencją - zapewniał.

Gdyby to ode mnie zależało, gdybym ja miał w tej sprawie decydujący głos, to tak, jak została uhonorowana w Kancelarii Premiera osoba niezwykła dla naszej historii, dla naszego narodu, pani Anna Walentynowicz... Jestem o tym przekonany, że pani minister Beata Kempa na pewno rozważy jakiś element uhonorowania również pani premier Jarugi-Nowackiej w siedzibie Kancelarii Premiera

- mówił wicemarszałek. Przypomniał też o tablicy poświęconej pamięci Jarugi-Nowackiej, która krótko po katastrofie zawisła na budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Tablicę ufundowali przyjaciele i sympatycy byłej wicepremier. 

"Nie pamiętałem, że była wicepremierem"

O feralną tablicę pytany był też wicepremier Piotr Gliński. - Nie pamiętałem, że pani Jaruga-Nowacka  była wicepremierem - tłumaczył na antenie RMF FM

Część osób związanych z PiS utrzymuje, że Jaruga-Nowacka nie powinna być upamiętniona w KPRM, bo pracowała nie tam, a w Ministerstwie Pracy. - Ja rozumiem, że ona ma swoją tablicę w ministerstwie, ale przez pół roku była tylko wicepremierem... Pan milczy, rozkłada ręce - w radiu tego nie słychać - wyjaśniał prowadzący. Na pytanie, dlaczego nazwisko działaczki lewicy nie znalazło się na tablicy, Gliński odparł: "Nie wiem". 

Córka: Próbują wyrugować pamięć o niej

Po tym, jak zwróciliśmy w naszym tekście uwagę na brak Izabeli Jarugi-Nowackiej na tablicy, sprawę skomentowała jej córka. "Sztuka bycia przyzwoitym nawet 10 kwietnia jest im obca" - napisała Barbara Nowacka o posłach Prawa i Sprawiedliwości. - Pokazuje to, jak politycy PiS próbują wyrugować pamięć o niej i innych ofiarach katastrofy spoza partii. Szczególnie przykre jest, że nie mogli się od tego powstrzymać nawet 10 kwietnia - dodała w rozmowie z Gazeta.pl.

A TERAZ ZOBACZ: 'Coraz bliżej prawdy'. Od 6 lat Jarosław Kaczyński powtarza to samo

Więcej o:
Komentarze (392)
Wicemarszałek tłumaczy brak Jarugi-Nowackiej na tablicy: Na pewno Kempa rozważy uhonorowanie
Zaloguj się
 • anders76

  Oceniono 1 raz 1

  " Nie sądzę, żeby to była świadoma decyzja, świadome zaniedbanie"
  Nareszcie przyznal, ze decyzje sa podejmowane nieswiadomie.

 • francek4

  Oceniono 1 raz 1

  BRUDZ TY PAJACU UMOCZONY W GNOJÓWCE CZYM I DLA KOGO TY ZMOCZONY PAJACU ŻYJESZ ??? RODZINIE NIE JEST WSTYD ZA TAKIEGO PAJACA ??
  ŻONA POWINNA SIĘ CIEBIE WYRZEC I WYKOPAĆ Z DOMU .....

 • wk-19

  Oceniono 8 razy 2

  Polska zaczyna się od Kaczyńskiego! Nie wiecie o tym barany? Sejm szykuje zmianę nazwy państwa polskiego na Kaczoland kaczyńskiego.

 • Janusz Senex

  Oceniono 3 razy 3

  Brudziński: "Nie sądzę, żeby to była świadoma decyzja "
  --------------------------------------------------------------------------
  Łżesz chamie - fałszujecie wszystko,kłamstwo to wasza pisowska natura.

 • neospasmin

  Oceniono 3 razy -3

  Poprzedni rzad mial z gora 5 lat na upamietnenie ofiar smolenska tablica w URM.
  Nie zrobil tego- znaczy to ze staral sie wyrugowac pamiec o wszystkich ofiarach katastrofy?
  p.Barbara tego poprzedniemu rzadowi nie zarzuca, czemu?

  Co do braku upamietnenia p.Jarugi Nowackiej to jej corka calym swym zyciem pokazuje jak bardzo mozna sie "dystansowac od tych ktorzy celebruja pamiec o ofiarach chocby w formie wspomnianej tablicy."
  Nie zaprasza sie do stolu kogos o kim sie wie ze zaraz cie opluje.
  I to nie umyslnie, ale unikajac myslenia o podobnych sytuacjach.

  marcin lazarowicz
  neospasmin.blox.pl

 • stachud

  Oceniono 4 razy 4

  Skończy się pisowska dyktatura to się skuje te pisowskie tablice. Pójdą na śmietnik.

 • zgryz3

  Oceniono 3 razy 3

  Wsadźcie sobie w dupę swoje honorowanie, pisowate kmiotki. Przyjmowanie czegokolwiek od was to nieprzyzwoitość, obraza i hańba. pISIS.

 • albwu

  Oceniono 6 razy 4

  To nie mogla być pomyłka lub niedopatrzenie. Kempa uważa się za super-profesjonalistkę i jako taka - wszystkiego dopilnowała. Również tego aby Izabelli Jarugi-Nowackiej nie było.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX