Ochrona Kaczyńskiego, wpłaty na fundację o. Rydzyka... Tak PiS wydaje publiczne pieniądze

Tygodnik "Polityka" dotarł do sprawozdania finansowego PiS za miniony rok. Na co partia Jarosława Kaczyńskiego wydała publiczne pieniądze? Niektóre pozycje mogą zaskoczyć.

Partie polityczne miały obowiązek do końca marca przesłać do Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania z tego, w jaki sposób wydały pieniądze otrzymane z budżetu państwa. Dokumenty te nie są jeszcze dostępne na stronach PKW. Do oświadczenia złożonego przez PiS dotarli jednak dziennikarze "Polityki".

W 2016 roku partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała ponad 18 milionów złotych. Prawie 12 milionów z tej sumy wydano, resztę - zaoszczędzono.

Jedną z większych pozycji w partyjnym budżecie zajmują wydatki na ochronę prezesa PiS. Za "działania ochronne" na konto firmy Grom Group trafiło prawie 1,5 miliona złotych - 135 tysięcy miesięcznie. Co miesiąc partia wspiera też Fundację Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka - każdorazowo kwotą wynoszącą blisko 37 tysięcy złotych. Na liście stałych odbiorców jest też gdańska kancelaria adwokacka Gotkiewicz Kosmus Kuczyński i Partnerzy, regularnie zasilana przelewami opiewającymi na blisko 40 tysięcy złotych miesięcznie.

A TERAZ ZOBACZ: Jak PiS traci poparcie w sondażach

Więcej o: