Prokuratura stawia nowe zarzuty kontrolerom lotu i wszczyna śledztwo ws. zdrady dyplomatycznej

Prokuratura Krajowa po siedmiu latach od tragedii i po roku od przejęcia śledztwa poinformowała o postępach w sprawie katastrofie smoleńskiej.

Tuż przed 7. rocznicą katastrofy smoleńskiej zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek zwołał specjalną konferencje prasową, na której przedstawiono stan śledztwa smoleńskiego i prace śledczych, którzy zajmują się sprawą tragedii. Oto 5 najważniejszych informacji, które przekazali prokuratorzy:

  • Prokuratura sformułowała nowe zarzuty wobec rosyjskich kontrolerów i trzeciej osoby przebywającej wówczas w wieży kontroli lotów - przypisano im przestępstwo umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym. Podstawą nowych zarzutów jest m.in. nowa opinia z zakresu fonoskopii, dotycząca wypowiedzi pracowników wieży. - Czy to jakby kończy wątki? Nie kończy żadnych wątków, a w szczególności tego, tak zwanego, wątku zamachowego, czy jak nazywamy wątku wybuchowego. Temu służą nasze czynności m.in. badania fizykochemiczne, które będą miały olbrzymie znaczenie dla rozstrzygnięcia - stwierdził prok. Marek Kuczyński.
  • Oprócz głównego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, prowadzonych jest siedem innych postępowań związanych z tą sprawą. Śledztwa dotyczą m.in. nadużycia zaufania w stosunkach z zagranicą (tzw. zdrada dyplomatyczna), sfałszowania dokumentów przez funkcjonariuszy BOR, niszczenia wraku Tu-154M czy poświadczenia nieprawdy w protokołach sekcji oraz znieważenia zwłok ofiar katastrofy.
  • Podczas obecnych ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał ofiar, w 5 trumnach znaleziono fragmenty ciał innych osób. Do końca 2017 r. prokuratura planuje jeszcze 40 ekshumacji i sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, na 2018 r. - 28 kolejnych, które mają się zakończyć do połowy roku. - Mam takie przekonanie, że podjęliśmy słuszną decyzję, bo przeprowadzone dotychczas ekshumacje po raz kolejny ujawniły szereg nieprawidłowości - mówił prok. Marek Pasionek.
  • Prowadzący śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej planują stworzyć wirtualną mapę miejsca katastrofy w oparciu o dokumenty procesowe. Mapy, która będzie pokazywała bardzo dokładnie rozkład szczątków samolotu oraz szczątków ofiar, ma być przydatna dla rekonstrukcji zdarzenia.
  • Prokuratura nawiązała współpracę z czterema zagranicznymi laboratoriami kryminalistycznymi. Prokurator Pasionek nazwał laboratoria "absolutnie topowymi". Pierwsze ślady do badań zostaną przekazane zagranicznym laboratoriom w maju. Umiędzynarodowienie badań jest spowodowane wątpliwościami co do wcześniejszej opinii wydanej dla ówczesnej prokuratury wojskowej przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. 

Czytaj relację minuta po minucie z konferencji prokuratury >>>

83. miesięcznica smoleńska. Kaczyński: Żadne krzyki nie pomogą! My tutaj zwyciężymy!

Więcej o: