Prokuratura stawia nowe zarzuty kontrolerom lotu i wszczyna śledztwo ws. zdrady dyplomatycznej

Prokuratura Krajowa po siedmiu latach od tragedii i po roku od przejęcia śledztwa poinformowała o postępach w sprawie katastrofie smoleńskiej.

Tuż przed 7. rocznicą katastrofy smoleńskiej zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek zwołał specjalną konferencje prasową, na której przedstawiono stan śledztwa smoleńskiego i prace śledczych, którzy zajmują się sprawą tragedii. Oto 5 najważniejszych informacji, które przekazali prokuratorzy:

 • Prokuratura sformułowała nowe zarzuty wobec rosyjskich kontrolerów i trzeciej osoby przebywającej wówczas w wieży kontroli lotów - przypisano im przestępstwo umyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym. Podstawą nowych zarzutów jest m.in. nowa opinia z zakresu fonoskopii, dotycząca wypowiedzi pracowników wieży. - Czy to jakby kończy wątki? Nie kończy żadnych wątków, a w szczególności tego, tak zwanego, wątku zamachowego, czy jak nazywamy wątku wybuchowego. Temu służą nasze czynności m.in. badania fizykochemiczne, które będą miały olbrzymie znaczenie dla rozstrzygnięcia - stwierdził prok. Marek Kuczyński.
 • Oprócz głównego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, prowadzonych jest siedem innych postępowań związanych z tą sprawą. Śledztwa dotyczą m.in. nadużycia zaufania w stosunkach z zagranicą (tzw. zdrada dyplomatyczna), sfałszowania dokumentów przez funkcjonariuszy BOR, niszczenia wraku Tu-154M czy poświadczenia nieprawdy w protokołach sekcji oraz znieważenia zwłok ofiar katastrofy.
 • Podczas obecnych ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał ofiar, w 5 trumnach znaleziono fragmenty ciał innych osób. Do końca 2017 r. prokuratura planuje jeszcze 40 ekshumacji i sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, na 2018 r. - 28 kolejnych, które mają się zakończyć do połowy roku. - Mam takie przekonanie, że podjęliśmy słuszną decyzję, bo przeprowadzone dotychczas ekshumacje po raz kolejny ujawniły szereg nieprawidłowości - mówił prok. Marek Pasionek.
 • Prowadzący śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej planują stworzyć wirtualną mapę miejsca katastrofy w oparciu o dokumenty procesowe. Mapy, która będzie pokazywała bardzo dokładnie rozkład szczątków samolotu oraz szczątków ofiar, ma być przydatna dla rekonstrukcji zdarzenia.
 • Prokuratura nawiązała współpracę z czterema zagranicznymi laboratoriami kryminalistycznymi. Prokurator Pasionek nazwał laboratoria "absolutnie topowymi". Pierwsze ślady do badań zostaną przekazane zagranicznym laboratoriom w maju. Umiędzynarodowienie badań jest spowodowane wątpliwościami co do wcześniejszej opinii wydanej dla ówczesnej prokuratury wojskowej przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. 

Czytaj relację minuta po minucie z konferencji prokuratury >>>

83. miesięcznica smoleńska. Kaczyński: Żadne krzyki nie pomogą! My tutaj zwyciężymy!

Więcej o:
Komentarze (234)
Prokuratura stawia nowe zarzuty kontrolerom lotu i wszczyna śledztwo ws. zdrady dyplomatycznej
Zaloguj się
 • hastatrespasos

  Oceniono 1 raz 1

  Prowokatura Krajowa wyrzuca do kosza cały bilans wieloletnich badań smoleńskiej tragedii przez komisję Laska i komisję Millera, bo przed kolejną miesięcznicą musi jeszcze bardziej podgrzać atmosferę. Podjudzić troglodytów modlących się nie za dusze ofiar wyprawy na Smoleńsk, ale o jak najszybszą śmierć w męczarniach rzekomych zleceniodawców rzekomego zamachu, Tuska i Putina. Tych nazwisk prowokatura nie wymienia, ale wraca do kwestii zamachu. Dodając nową wersję zamachu, po dziesiątkach idiotycznych tez szmacianych ekspertów: zarzut celowego doprowadzenia do tragedii, świadomego kierowania załogi samolotu tak, aby zginęło 96 osób. Za taki zarzut autorzy tej kolejnej prowokacji powinni odpowiadać sądownie.
  Prowokatorzy piszą o bezczeszczeniu zwłok ofiar. Ale faktycznie te szczątki bezczeszczą nekrofile w toku kolejnych ekshumacji, wbrew woli wielu osieroconych krewnych! Mapa rozrzucenia tysięcy części wraku, i szczątków nieszczęsnych ofiar, nic nie da. To kolejna kpina, z tych zmarłych i z ich bliskich. Zagraniczne laboratoria mające za ciężką forsę znaleźć na wraku ślady materiałów wybuchowych kompromitują się bezgranicznie przyjęciem tego zlecenia. Pewnie znajdą, bo szmaciani eksperci i prowokatorzy już takie ślady PREPARUJĄ!!!

 • pinkus61

  Oceniono 10 razy 0

  A ta umyślność to w zamiarze ewentualnym czy bezpośrednim, to ma znaczenie.

 • julia.gewitter

  Oceniono 6 razy 2

  Tak. Na pewno ich osadza i skaza na podstawie takiego zarzutu. Na pewno w Polsce. Putina przepona boli ze smiechu.

 • a.k.traper

  Oceniono 4 razy 4

  A czy bombe i mgłę już oddali do zbadania?

 • mises.power

  Oceniono 5 razy 1

  Wreszcie! Niespełna siedem lat od tej zbrodni instytucja polskiego państwa jasno powiedziała: to było morderstwo przy współudziale funkcjonariuszy rosyjskich. Teraz już tylko idiota albo zdrajca może twierdzić, że to był "wypadek".

 • Wies Kwiec

  Oceniono 8 razy 2

  Prokuratura wyjaśni kto pierdnął w samolocie. I tle. Bo kto chlał wino, piwo i inne trunki tego nie wyjaśni. A balanga na wycieczce pewnie była.

 • 24jannormalny

  Oceniono 5 razy 1

  ruski są winni wszystkiego złego na tym świecie.OPRUCZ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

 • rggg

  Oceniono 8 razy 2

  Ale co będzie z tymi trzema czy też pięcioma wybuchami? Minister Wojny miał przecież niezbite dowody na wybuchy. I co zataił je teraz i czy schował?

 • cmochall

  Oceniono 13 razy 1

  ZENADA glupota goni glupote

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX