"Newsweek": Giertych został pełnomocnikiem Tuska. "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam"

Jak nieoficjalnie dowiedział się "Newsweek", Roman Giertych został pełnomocnikiem Donalda Tuska w śledztwie dotyczącym współpracy polskich służb z rosyjskimi FSB.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, gdzie ma zeznawać jako świadek. Z informacji "Newsweeka" wynika, że wraz z nim pojawi się tam Roman Giertych, były wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i dawny szef Ligi Polskich Rodzin. Giertych miał zostać pełnomocnikiem Tuska w śledztwie przeciwko byłym szefom SKW, którzy są oskarżeni o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB. Mecenas pytany o sprawę przez Monikę Olejnik w "Kropce nad i" powiedział, że nie wypowiada się na temat swoich spraw służbowych. - Ani nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam - stwierdził. 

Pełnomocnik Tusków

Giertych nie po raz pierwszy jest pełnomocnikiem rodziny Tusków. W poprzednich latach reprezentował dzieci ówczesnego premiera. W przypadku Michała Tuska chodziło o "nieprawdziwe informacje" "Faktu" i "Wprost" że grozi mu do 10 lat więzienia w związku z możliwością przestępstwa przy jego współpracy z OLT Express, a w przypadku Kasi Tusk - o artykuł "Faktu", którego tytuł mógł sugerować, że jej ojciec "dziękował" za wulgaryzmy wobec własnej córki.

Sprawy Michała Tuska dawny szef Ligi Polskiej Rodzin wygrał i wydawcy musieli przeprosić syna przewodniczącego Rady Europejskiej, drugą jednak przegrał (sąd uznał, że dobre imię Kasi Tusk nie zostało naruszone).

O co chodzi z sprawie?

W grudniu TVN i "Gazeta Wyborcza" podawały, że w śledztwie przeciwko byłym szefom SKW Januszowi Noskowi i Piotrowi Pytlowi chodzi o umowę zawartą przez polski kontrwywiad w 2010 r. z rosyjskimi służbami specjalnymi, związaną z koniecznością wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu wojskowego. Jego droga powrotna prowadziła przez teren Rosji. "Umowa pozwalała na sprawne, bezpieczne wycofywanie naszych żołnierzy oraz sprzętu z Afganistanu" - podała TVN, powołując się na rozmówców ze służb. 

- Świat służb rządzi się innymi kryteriami niż świat polityki. Życie i zadania narzucają służbom określone zachowania. Kiedy nasze wojska stacjonowały w Afganistanie, żywność do większości baz natowskich dostarczały rosyjskie firmy cateringowe. Na Bliskim Wschodzie - w Libanie i w Syrii - w ramach misji ONZ Rosjanie zapewniali transport lotniczy - mówił gen. Nosek w rozmowie z "Wyborczą". - To wszystko powoduje, że służby nie mogą nie mieć ze sobą kontaktów. Czym innym jest jednak posiadanie kontaktu, a czym innym współpraca. Nie jest prawdą, że SKW podjęła nielegalną współpracę z FSB - dodał.

Giertych o Misiewiczu i ''haku ciągnionym''

Więcej o:
Komentarze (111)
"Newsweek": Giertych został pełnomocnikiem Tuska. "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam"
Zaloguj się
 • gadojan

  Oceniono 3 razy -1

  No i warto troche poskakac

 • kot2ka

  Oceniono 3 razy 1

  Można tylko dodać że jeden wart drugiego. Żyrafa niech jeszcze trochę poskacze CHOP, CHOP, CHOP !!!

 • kkes

  Oceniono 5 razy -1

  Darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda.
  Pierwsze słyszę by świadek brał adwokata, ale ok .Ma do tego prawo

 • jan_sobczak1

  Oceniono 10 razy 2

  Został przydupasem pucybuta. Co za kariera!

 • adam-aga

  Oceniono 7 razy 1

  No proszę Koń Jaki Jest Każdy Widzi będzie pełnomocnikiem Rudego. Czysta komedia.

 • dryl1

  Oceniono 13 razy 1

  Koń robi karierę. PO schodzi na psy.

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 6 razy 4

  Jedziesz z nimi Romek!

 • reyals1965

  Oceniono 7 razy -3

  Brawo,i to jest prawdziwy polityk z tego konia Giertycha.Przefarbował się kiedy LPR padało na pysk.Teraz z niszczycielem Polski,Tuskiem.Czuje profity to zmienia swoje poglądy.Jedne słowa utworu zawsze aktualna "Nie wierze politykom,nie.Nie wierzę politykom.To oni wywołują wojny,na których to my giniemy" i.t.d Przylaszczki pięknie kwitną na skraju lasu,a na jeziorach lody puściły.Wiosna

 • elasp

  Oceniono 8 razy -2

  Jaki pan, taki kram.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX