Mocne przemówienie Tuska na kongresie EPP: Nacjonalizm to przeciwieństwo patriotyzmu

- Musimy rzucić wyzwanie populistom - mówił Donald Tusk na kongresie Europejskiej Partii Ludowej. Polityk podkreślał, że przeciwnicy Unii cynicznie wykorzystują obawy Europejczyków "bazując na uprzedzeniach, autorytaryzmie i zorganizowanej nienawiści".

Donald Tusk wystąpił na kongresie Europejskiej Partii Ludowej na Malcie. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił m.in. o antyunijnych nastrojach, które w ostatnich latach pojawiły się w wielu krajach członkowskich. Jego zdaniem Europejczykom wmawiano, że "zjednoczenie Europy jest zagrożeniem dla suwerenności państw narodowych", "że tracimy kontrolę nad naszym losem" czy, że "wzmacniając UE, osłabiamy państwa narodowe".

- Ten pogląd jest niemądry i niebezpieczny. Naszą misją powinno być to, aby Europejczycy zrozumieli, że jest odwrotnie. Silna Unia broniąca naszych wartości i kultur, naszych zewnętrznych granic jest najlepszym i jedynym gwarantem suwerenności państw narodowych - wyjaśniał.

- Dla racjonalnych i odpowiedzialnych patriotów, którzy chcą utrzymać suwerenność i niezawisłość swoich państw i narodów nie ma alternatywy innej niż Europa zjednoczona i suwerenna - dodał.

Atak na UE to atak na państwa narodowe

- Musimy rzucić wyzwanie populistom. Musimy mówić jasno i wyraźnie, że nacjonalizm i separatyzm, które próbują osłabić Unię są przeciwieństwem współczesnego patriotyzmu. Ci, którzy biorą na celownik jedność europejską zagrażają również swoim własnym wspólnotom, osłabiają swoje własne państwa - mówił Tusk.

Przewodniczący RE jest zdania, że słowa takie jak "godność" i "duma" powinny wrócić do słowników europejskich polityków. - Nie ma powodu by ekstremiści i populiści mieli na nie monopol - zawuważył.

Nie ma sprzeczności między UE, a niepodległością państw

Zdaniem Tuska Polityk przeciwnicy Unii cynicznie wykorzystują obawy Europejczyków "bazując na uprzedzeniach, autorytaryzmie i zorganizowanej nienawiści". - Nasza odpowiedź powinna być jasna. Nie ma sprzeczności między liberalną demokracją, a potrzebą bezpieczeństwa. Tylko wolne i przestrzegające prawa społeczeństwa mogą być naprawdę wolne. Nie ma sprzeczności między zjednoczoną zjednoczoną Europą, a niepodległością naszych państw. Odwrotnie - im bardziej jest zjednoczona, tym lepiej broni suwerenności państw członkowskich - podkreślał. 

D. Tusk: Będę robić wszystko, żeby uchronić polski rząd przed polityczną izolacją

Więcej o: