Zalewska mówiła: nie będzie zwolnień nauczycieli. Dziś jej zastępczyni dodała coś jeszcze

Szefowa MEN przez kilka miesięcy wielokrotnie powtarzała: nauczyciele nie muszą się bać o miejsca pracy. Ale im bliżej do wejścia w życie reformy edukacji, tym pewności w PiS mniej.

W czwartek rano gościem radiowej Jedynki była wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. Dziennikarz zapytał ją m.in. o to, czy MEN zagwarantuje nauczycielom i innym pracownikom oświaty brak zwolnień do 2022 roku. Co na to Machałek? - To jest oczywiście niemożliwa deklaracja - stwierdziła, zasłaniając się przy tym... dyrektorami szkół.

Pracodawcą jest dyrektor. To on kształtuje kadrę, zatrudnienie i ministerstwo nie może takich warunków spełnić

- przekonywała wiceminister. Szybko dodała, że jeszcze w kwietniu minister edukacji pokaże harmonogram podwyżek dla nauczycieli. Według Machałek będą oni z nich "zadowoleni". Kilka zdań później powtórzyła to, co od miesięcy deklaruje jej szefowa Anna Zalewska. - Przewidujemy zwiększenie etatów. W związku z reformą nie będzie zwolnień - powiedziała Machałek.

W podobnym tonie przez wiele miesięcy wypowiadała się również sama minister edukacji. - Nie będzie zwolnień nauczycieli, ani likwidacji placówek po gimnazjach - zapewniała we wrześniu w Polskim Radiu Zalewska. - Obawy o zwolnienia są na wyrost, bo szkoły nie będą likwidowane - mówiła w grudniu w Sejmie podczas posiedzenia komisji edukacji.

Nauczyciele mają inne zdanie

Jej optymizmu nie podzielają jednak sami zainteresowani, którzy planują na piątek ogólnopolski strajk. O planowanych już zwolnieniach nauczycieli informuje m.in. reporterka radia TOK FM Joanna Mąkosa, podając przykład warszawskiego gimnazjum nr 30.

Co zmieni reforma edukacji PiS?

Reforma edukacji przygotowana przez PiS zakłada likwidację gimnazjów (utworzonych w 1999 roku), przy jednoczesnym przywróceniu ośmioletniej podstawówki, czteroletniego liceum ogólnokształcącego oraz pięcioletniego technikum. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną zaś szkoły branżowe I i II stopnia. Początek reformy zaplanowano na wrzesień tego roku.

Zobacz też książkę: "Godzina wychowawcza. Rozmowy o polskiej szkole" >>

Minister Zalewska wychwala nową podstawę programową dla polskich szkół. Eksperci krytykują

Więcej o:
Komentarze (263)
Zalewska mówiła: nie będzie zwolnień nauczycieli. Dziś jej zastępczyni dodała coś jeszcze
Zaloguj się
 • michu-najlepszy

  0

  Cwaniaczki protestując chcą zapewnień zatrudnienia poprawy gaż oraz zachowania stanowisk. To dlaczego swojej prywaty nie załatwiacie w sobotę. To jest qestwo a nie nauczycielstwo.
  Z poważaniem

 • Stan Majewski

  0

  Wielu głosowało na PISS tylko aby dopieprzyć Żydom prawdziwym i "honorowym" (jak Wałęsa). Z kołtuństwa, zazdrości, nieudacznictwa. Teraz król Polski (Żyd) będzie się mścił. I dobrze. Amen.

 • Stan Majewski

  0

  Pani Marzenka jest taka sama idiotka i kłamczucha jak Zalewska. Udany zespół krętaczy.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  Głupi Broniarz raz jest za likwidacją gimnazjów a teraz przeciw -teraz wiecie czemu jest głupi i fałszywy.

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 3 razy 1

  Ten jej wymuszony uśmiech przypomina mi wykrzywione grymasem twarze prominentów z Korei Północnej. Który zbyt słabo się uśmiechnie ten pierwszy do kamieniołomu.

 • Ryszard Pawlak

  Oceniono 3 razy 1

  TRZEBA SIĘ DOBRZE PRZYJRZEĆ KTO Z KOGO SIĘ ŚMIEJE, A SMIEJA SIĘ POLACY Z WASZEJ MIESIĘCZNICY I ZTEGO JAK WAS MACIAREWICZ ROBI W TROMBI I CAŁY CZAS ZWAS PISIORY SIĘ SMIEJE

 • Ryszard Pawlak

  Oceniono 4 razy 2

  Strach wyjeżdżać na ulicę bo rządowe auta nas ludzi rozbijają jeszcze takiego rządu nie było żeby tak kurtki czasie rozwalić tyle aut, jak się ma podatnikow pieniądze to się je wydaje Kaczyński rządzi całą polska z was się śmieje no nie

 • almagus

  Oceniono 8 razy 0

  Jak z głupiej minister, tak z oszustwa prawda!

  Z wycinką krucjata, nie masz kraju na lata.

  Polska, to jest życie w smogu.
  W lochu księcia biskupa.
  Byle byś oddany bogu.
  Z prezydentem za słupa.

  Kasy nie ma za Bóg zapłać.
  Trzeba iść do księdza.
  By głupoty w głowę nakłaść.
  I wokoło nędza.

  Kasy nie ma za Bóg zapłać.
  Dołożysz na raj pański.
  Wola boża i qrwa mać.
  Inaczej pomiot szatański.

  Jak w szkole przedrozbiorowej.
  Paciorek i obrazki.
  I z woli episkopatowej.
  Cesarza dostąpisz łaski.

  Ojczyzna i niepodległość.
  I krzyż w ręce gnoma.
  Areszty, albo uległość.
  Won z domu, albo kona.

  2017-03-30 almagus
  almagus.blox.pl/html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX