Prezydent o decyzji MON ws. Eurokorpusu dowiedział się po fakcie. "Przyjął do wiadomości"

Prezydent przyjął informację do wiadomości i to nie była decyzja, która wzbudziłaby jakieś jego szczególnie zaniepokojenie - stwierdził szef BBN Paweł Soloch pytany o reakcję głowy państwa na decyzję o wycofywaniu się polskiej armii z działalności w Eurokorpusie.

We wtorek RMF FM podało informację, że Polska wycofuje się z czynnej obecności w Eurokorpusie. Dowództwo organizacji, która w sytuacjach zagrożenia może tworzyć misje wojskowe i być wykorzystywana w operacjach na terenie Unii, ma opuścić ponad stu polskich oficerów. Rzecznik Eurokorpusu Vicente Dalmau potwierdził agencji AFP, że o ich wycofywaniu zdecydował polski rząd. Od 2020 roku Polska w tej organizacji będzie jedynie państwem stowarzyszonym, a nie ramowym, czyli takim, które miałoby wpływ na podejmowanie kluczowych decyzji.

"Prezydent został poinformowany"

O powody takiej decyzji był dziś pytany Paweł Soloch, szef BBN, który był gościem porannej rozmowy w RMF FM. - Tę informację posiadamy już od dłuższego czasu, otrzymaliśmy ją jeszcze w ubiegłym roku - potwierdził Soloch. A pytany o reakcję Andrzeja Dudy odparł:

- Prezydent został poinformowany o decyzji redukcji naszej obecności. I przyjął tą informację do wiadomości, ponieważ decyzję ministra obrony traktował szerzej w kontekście naszej polityki, również polityki związanej z obsadzaniem etatów i struktur NATO-wskich - stwierdził Soloch.

Dopytywany czy prezydent nie jest zaniepokojony faktem, że na własne życzenie rezygnujemy z prawa do posiadania wpływu na decyzje, o co jeszcze jakiś czas temu mocno zabiegaliśmy, szef BBN stwierdził:

To nie była decyzja, która wzbudziłaby jakieś szczególne zaniepokojenie pana prezydenta.

MON: Będziemy się angażować, ale mniej  

Ministerstwo Obrony jeszcze wczoraj zamieściło oświadczenie, w którym stwierdza, że "Polska jedynie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu oraz stopniowo zredukuje w perspektywie 3-4 lat swój wkład" Jak zapewniał resort obrony zachowa "dalej status państwa stowarzyszonego i będzie się angażować w stopniu odpowiednim do tego statusu i zaangażowania innych państw europejskich". Decyzja o ograniczeniu współpracy podyktowania jest "koniecznością redukcji zaangażowania w związku ze zwiększeniem obciążeń wojska wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, w tym wzmacnianiem flanki wschodniej NATO i zmianą charakteru aktywności Eurokorpusu".

"Bez prawa głosu w najważniejszych sprawach"

- Polscy oficerowie, którzy z nami służą wykonają swoje trzyletnie kontrakty zgodnie z umową. Oznacza to, że współpraca wygasa w 2019 roku - powiedział w TVN24 Vicente Dalmau, rzecznik Eurokorpusu. Podkreślił, że decyzja o wycofaniu zależy od danego państwa. - Jeżeli decyduje się ono wycofać, to ma do tego prawo. Decyzja jest suwerenna - stwierdził Dalmau. Przypomniał także, że kraj, który nie ma statusu państwa ramowego w organizacji jest też "pozbawiony prawa głosu w najważniejszych sprawach".     

Kilka lat polskich starań

Eurokorpus powstał w 1993 roku. Jest międzynarodową organizacją wojskową, która może być wykorzystywana w operacjach wojskowych NATO lub UE. Żołnierze Eurokorpusu uczestniczyli w misjach m.in. w Kosowie i Afganistanie. Tworzą go tzw. państwa ramowe (mają prawo do zatwierdzania misji wojskowych) - Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia i Luksemburg, a także stowarzyszone - Polska, Grecja, Włochy, Rumunia, Turcja. Siedziba Eurokorpusu mieści się w Strasburgu. W 2003 roku Polska została państwem stowarzyszonym. O status państwa ramowego ubiegała się od kilku lat.

Więcej o:
Komentarze (329)
Prezydent o decyzji MON ws. Eurokorpusu dowiedział się po fakcie. "Przyjął do wiadomości"
Zaloguj się
 • Jakub Stępień

  Oceniono 2 razy 2

  Prezydent pojedzie na narty z doradcą, co sie będzie armią interesował jeszcze w pape z liścia dostaniealbo go wyślą na roraty.

 • pyffello114

  Oceniono 3 razy 1

  To jest decyzja Kaczynskiego. To jest jego nastepny krok w operacji POLEXIT.
  Glosowanie 1:27 w Brukseli bylo tylko wstepem do tej operacji.

 • ponury424

  Oceniono 3 razy -3

  Dowództwo tego Eurokorpusu znajduje się na terenie Niemiec, trzon tej formacji stanowią wojska niemieckie, a więc żałować nie ma czego. No i szanowna gazeto, jeśli przeoczyłem, to zwracam honor, ale państwo chyba przemilczeliście ostrzelanie Polskiego Konsulatu w Łucku, przy użyciu granatnika, na terenie naszego "bratniego" sąsiada na wschodzie. Podpowiem, chodzi o Ukrainę, jeśliby ktokolwiek miał wątpliwości. Zaatakowanie placówki dyplomatycznej jakiegokolwiek kraju, znajdującej się na terenie obcego kraju, de facto oznacza atak na terytorium kraju do którego przynależy dana placówka.

 • sgd1981

  Oceniono 1 raz 1

  a mial wyjscie? mysle ze nie kiwnal glowa zgadzajac sie przed wyborami troche sie odrozni a tak na dzis to postaremu stoi PAD pod drzwiami i czeka na audiencje :)))

 • romek4805

  Oceniono 4 razy 2

  o ile mi wiadomo zwieszńk armii Polskiej jest jest prezydent i każde decyzje kluczowe dla państwa powinno być konsultowane z prezydentem i to prezydent ma ostateczne zdanie ale nie dziś i nie ten prezydent widać jaki autorytet ma prezydent Duda o takiej decyzji dowiaduje się z prasy i honorowo przyj,uje wiadomość ludzie w jakim kraju żyjemy ano żyjemy w kraju gdzie zwykły klecha ma więcej do gadania niż prezydent i premier razem wzięci chodzi o Rydzyka !Polska idzie sama na krawędzi niebytu o to polityka pisu a może o to chodzi !!!

 • anmur-49

  Oceniono 5 razy 3

  Kolejny sabotaż kremlowskiego agenta. Jak PiS-owski rząd upadnie, to ten zdrajca Ojczyzny Macierewicz do końca swego wszawego życia z pierdla wyjść nie powinien.

 • gadagadu

  Oceniono 4 razy 0

  no i dobrzeeeeee .....

  ten głupi naród musi , musiiii upaść .......

  teraz jak będziemy totalnie na marginesie , to nikt nosa tu nie wetknie .....

  i oto chodzi ......

  a poco antek tworzy OT ????? a nie modernizuje armii ..... bo armia nie wyjdzie na ulicę ....

  a OT czyli narodowcy ..... jak najbardziej ..... i pójdą na "parasolki" , na innych ....

  na górników , to nie koniecznie .... bo się spocą ..... wiejąc ..... ale reszta ...... czemu nieeeee ???

 • evergreen111

  Oceniono 6 razy 2

  Jedyne co zostało Maliniakowi to potulne przyjmowanie do wiadomości każdej decyzji Szalonego Antka!

 • jag83

  Oceniono 8 razy 2

  Dziwny sposób wstawania z kolan - poprzez wycofywanie się z miejsc, gdzie zapadają decyzje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX