Czarnecki ogłosił, że chce zostać prezesem Komitetu Olimpijskiego. Ale poległ przy pytaniach o sport

Ryszard Czarnecki poinformował, że chce objąć stanowisko prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. - Znam się na sporcie - tłumaczył. Ale gdy dziennikarz zadał mu pytanie o Igrzyska Olimpijskie, europoseł nie potrafił odpowiedzieć.

- Znam się na sporcie, przez osiem lat byłem prezesem i wiceprezesem klubu żużlowego we Wrocławiu, byłem w radzie nadzorczej drużyny klubu piłkarskiego w Ekstraklasie, jestem przewodniczącym rady fundacji, która wspiera polską siatkówkę, w zeszłym roku byłem patronem honorowym mistrzostw świata juniorów na żużlu, które odbywały się w kliku krajach - uzasadniał Czarnecki.

- Na pewno emocjonalnie i w przestrzeni życia ze sportem jestem związany - mówił europoseł w rozmowie z Radiem ZET.

Egzamin sportowy

Prowadzący audycję Konrad Piasecki postanowił sprawdzić wiedzę Czarneckiego w dziedzinie Igrzysk Olimpijskich. Najpierw zapytał o liczbę dyscyplin na igrzyskach. - Nie wiem, nie mam pojęcia - odpowiedział polityk. - Chce pan być szefem PKOl-u i nie wie pan, ile jest dyscyplin na Igrzyskach Olimpijskich? - dziwił się dziennikarz. Czarnecki odparł, że w zamian może podać liczbę medali zdobytych przez Polaków w ostatnich latach. - Na ostatnich Igrzyskach 11, na poprzednich trzech po 10. Czyli jest dobra zmiana - mówił zadowolony. 

Piasecki nie dawał za wygraną. - A złotych ile na ostatnich? - dopytywał. Czarnecki głowił się nad pytaniem przez 30 sekund, ale musiał uznać swoją porażkę. - No, stremowałem się - zakończył. 

Prezes i europoseł

Ryszard Czarnecki będzie kontrkandydatem obecnego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego, podczas zaplanowanych na 22 kwietnia wyborów - poinformował w zeszłym tygodniu PKOl. Kraśnicki został zgłoszony przez 33 organizacje sportowe, w tym 22 związki sportowe dyscyplin olimpijskich. Kandydaturę Czarneckiego wysunął jedynie Polski Związek Piłki Siatkowej. Jego zdaniem po objęciu stanowiska prezesa PKOl nie musiałby rezygnować z mandatu europosła.

Czarnecki jest obecnie deputowanym do Parlamentu Europejskiego i jednym z jego wiceprzewodniczących. W 2014 roku wybrany został z listy Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości przez osiem lat pełnił funkcje prezesa i wiceprezesa żużlowej Sparty Wrocław. W latach 2005-08 był wiceprzewodniczącym Wydziału Zagranicznego Polskiego Związku Piłki Nożnej.  

Syn europosła PiS w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. "Jest patriotą, chce pracować w polskiej firmie"

Więcej o: