PiS sonduje opinie na temat metropolii warszawskiej. Pytania? "Odpowiednio" zadane

PiS nie poddaje się w walce o utworzenie metropolii warszawskiej. W internecie rozpoczęto właśnie konsultacje społeczne w tej sprawie. Zamieszczona w sieci ankieta dla mieszkańców budzi jednak wątpliwości.

Specjalną stronę pod nazwą konsultacjemetropolia.pl uruchomiono kilka dni temu. Stołeczni i mazowieccy posłowie PiS zapewniali wtedy, że przy podejmowaniu zmian dotyczących stolicy i okolicznych gmin "najistotniejszy jest dla nich głos mieszkańców metropolii". Jacek Sasin, który jest główną twarzą projektu ustawy metropolitalnej, zapowiedział w TOK FM referendum w tej sprawie. - Wskazywaliśmy zawsze, że obywateli trzeba słuchać - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jednym z pomysłów PiS na "słuchanie głosu obywateli" w sprawie metropolii jest ankieta, która znalazła się na wspomnianej stronie internetowej. Kwestionariusz ten składa się w sumie z 16 pytań. Kłopot w tym, że część z nich zawiera wyraźne sugestie, żeby nie powiedzieć - gotowe odpowiedzi. Oto przykład:

Utworzenie Metropolii Warszawskiej zapewni jej zrównoważony rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców na obszarach słabiej rozwiniętych. Czy według Ciebie wyrównywanie poziomu życia mieszkańców Metropolii jest właściwe?

Trudno odpowiedzieć na postawione w ten sposób pytanie inaczej niż "tak". Podobnych pytań z tezą jest zresztą więcej:

W celu zmniejszenia biurokracji i wyeliminowania sporów kompetencyjnych, zaproponowano aby wybierany w bezpośrednich wyborach Prezydent Metropolii był równocześnie Prezydentem Warszawy, ze znaczącym ograniczeniem kompetencji na rzecz dzielnic Warszawy. Czy popierasz takie rozwiązanie?
Utworzenie Metropolii Warszawskiej oznacza dodatkowe środki z budżetu państwa na realizację jej zadań. Czy Twoim zdaniem przyniesie to korzyści mieszkańcom tego obszaru?
Projektowana ustawa umożliwia poprawę warunków życia mieszkańców w Twojej miejscowości. Które dziedziny są dla Ciebie najważniejsze?

Miejsc, by wyrazić swoją ewentualną krytykę, jest więc niewiele, a pytanie otwarte jest tylko jedno. Zachodzi także inna wątpliwość - zamieszczoną na stronie ankietę może wypełnić każdy, nie tylko mieszkaniec Warszawy lub mazowieckiej gminy. Przy wypełnianiu kwestionariusza nie ma mowy o żadnej weryfikacji internauty. Nie trzeba nawet podawać adresu mailowego - wystarczy tylko kliknąć "wyślij", a kolejną ankietę można otworzyć w nowej przeglądarce. I wysłać ją jeszcze raz.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie biuro prasowe Prawa i Sprawiedliwości. Odpowiedzi, jak dotąd, nie otrzymaliśmy.

Czym ma być "metropolia warszawska"?

Konsultacje dotyczące projektu metropolii zaplanowane przez PiS mają potrwać do 14 kwietnia. Projekt szykowany przez posłów PiS zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego. Objęłaby ona wówczas - oprócz samej stolicy - ponad 30 innych gmin, w tym m.in.: Grodzisk Mazowiecki, Izabelin, Jabłonną, Józefów, Karczew, Konstancin-Jeziorną, Legionowo, Łomianki, Marki, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock czy Ożarów Mazowiecki.

W niedzielę mieszkańcy Legionowa w referendum zabrali głos ws. przyłączenia ich gminy do metropolii. Aż 94 procent zagłosowało przeciw. Frekwencja wyniosła 47 procent.

Prezydent Legionowa triumfuje po referendum: Mieszkańcy nie dali się oszukać

Więcej o: