Jak tam z pluralizmem w TVP? Sprawdzamy ich flagowy program. Miesiąc po miesiącu

"Gość Wiadomości" to flagowy program publicystyczny TVP. W marcu występowali w nim niemal wyłącznie politycy związani z obozem władzy. Można by to uznać za zbieg okoliczności - gdyby nie twarde dane.

Jacek Kurski stoi na czele telewizji publicznej od stycznia zeszłego roku. Od tamtej pory prawicowe środowiska przekonują, że na Woronicza "powróciła" różnorodność poglądów i opinii. Tak sytuację w TVP już na początku prezesury Kurskiego oceniła m.in. posłanka PiS Joanna Lichocka - członkini Rady Mediów Narodowych. - Na pewno przywraca pluralizm - stwierdziła wówczas w wywiadzie dla "Polska The Times". - Jacek Kurski stara się poprawić standardy w polskiej telewizji i spluralizować ją bardziej - mowił ostatnio w Polsat News wicepremier Piotr Gliński. 

Deklaracje to jedno, a twarde dane - to drugie. Dlatego sięgnęliśmy po listę polityków zapraszanych do jednego z flagowych programów TVP, miesiąc po miesiącu - od momentu, kiedy Kurski został prezesem telewizji. Pod lupę wzięliśmy "Gościa Wiadomości", czyli rozmowę emitowaną tuż po głównym wydaniu "Wiadomości" [do listopada 2016 roku program nosił nazwę "Dziś wieczorem" - red.].

Efekt?

Politycy w programie 'Gość Wiadomości'Politycy w programie 'Gość Wiadomości' Fot. Gazeta.pl

Pierwszy sprawdzany przez nas miesiąc to styczeń 2016 roku - kiedy Kurski obejmował stanowisko. Wtedy politycy obozu rządzącego oraz pozostałych partii byli zapraszani mniej więcej tak samo często. To łącznie 54 procent dla PiS, Solidarnej Polski, Polski Razem i Kancelarii Prezydenta RP (KPRP) oraz 46 procent dla reszty.

Kolejne miesiące (oprócz maja 2016) to przewaga - miejscami bardzo wyraźna - na korzyść rządzących (z rekordowym lipcem 2016, kiedy TVP obszernie relacjonowała Światowe Dni Młodzieży). Trwający marzec również jest dowodem na miażdżącą dominację polityków PiS i obozu władzy. Ich przewaga wyniosła łącznie aż 85 procent.

Politycy w programie 'Gość Wiadomości'Politycy w programie 'Gość Wiadomości' Fot. Gazeta.pl

W naszym zestawieniu uwzględniliśmy tylko polityków - pominęliśmy wszystkich zapraszanych do tego programu ekspertów, publicystów, duchownych czy sportowców. Dla większej czytelności, do kategorii "PiS" zaliczyliśmy również wszystkich członków rządu Beaty Szydło - nawet jeśli formalnie nie należą oni do Prawa i Sprawiedliwości.

A TERAZ ZOBACZ: Celna riposta Węglarczyka w TVP

Więcej o:
Komentarze (340)
Jak tam z pluralizmem w TVP? Sprawdzamy ich flagowy program. Miesiąc po miesiącu
Zaloguj się
 • wranek

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystkie dyktatury zaczynały się od dobrej zmiany dla ludu. Dla dobra tego ludu nacjonalizowano przemysł i banki i tworzono "wolne" media. Kończyło sie to tragicznie.A zaczynało, jak tu, teraz.

 • Aleks A Aleks

  Oceniono 1 raz 1

  Państwowa (publiczna) tv to zazwyczaj tuba propagandowa. Kto ma władzę, ten ma głos. Dobra propaganda jest nie do przecenienia. A im gorszy rząd, tym głośniejsza jest propaganda.

 • Roman Majcher

  Oceniono 1 raz 1

  ""Gość Wiadomości" to flagowy program publicystyczny TVP. W marcu występowali w nim niemal wyłącznie politycy związani z obozem władzy. Można by to uznać za zbieg okoliczności - gdyby nie twarde dane. "
  ** RÓŻNORODNOŚĆ GŁUPOTY PIS-u ***

 • acototak

  Oceniono 7 razy -5

  Pluralizm jest, plują na wszystko co niepisowskie.

 • stalowykij

  Oceniono 6 razy 0

  To specjalista od "kultury medialnej i społecznej", Rydzyk nauczył ich jak uczestniczyć w debacie bez udziału oponenta.

 • stalowykij

  Oceniono 6 razy 0

  Nie ma tego złego..., wreszcie ktoś dobije tego potworka (PiS), zawsze wierzyłem w Jacka. W 2005-07 prawie się udało, czterech równoległych prezesów pracowało bardzo energicznie by PiS przerżnął wybory.

 • Tomasz Nagucki

  Oceniono 5 razy -5

  Wogole nie pokazywac tych z PO Nowoczesnej i in. pomylencow bo i tak kazdy przelacza kanal jak ich zaczna pokazywac . Przeciez nie da sie tego sluchac co oni wygaduja . Kto glosowal na takich kretynow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX