Dramatyczny telefon do TOPR: "Przysypała nas lawina!". Ratownicy jadą na miejsce, ale coś się nie zgadza

Tuż po piątej rano ratownicy TOPR odebrali telefon - mężczyzna relacjonował, że wraz z przyjaciółmi został przysypany przez lawinę. Na nogi postawiono służby, do lotu szykował się śmigłowiec. Wtedy toprowcy zadzwonili do turysty raz jeszcze.

Mężczyzna twierdził, że lawina przysypała grupę pod Rysami - dowiedział się reporter RMF FM. TOPR natychmiast rozpoczęło akcję ratunkową: na miejsce ruszył dyżurny z Morskiego Oka, ratowników postawiono na nogi, do lotu - mimo ciemności - szykował się śmigłowiec.

Po ok. 20 minutach ratownicy oddzwonili do mężczyzny - chcieli, by w miarę możliwości podał im więcej szczegółów dotyczących lokalizacji. Zgłaszający miał z tym jednak duży problem: mylił informacje, nie był w stanie odpowiedzieć na precyzyjne pytania. Wtedy toprowcy nabrali podejrzeń, że to fałszywy alarm. Okazało się, że mieli rację; w kolejnych rozmowach "turysta" przyznał się, że nie jest pod lawiną, tylko w swoim łóżku w Raciborzu - podaje RMF FM.

Ratownicy mieli powody, żeby uwierzyć zgłaszającemu - w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. W sobotę lawina śnieżna zeszła w kierunku Doliny Jarząbczej w rejonie Niskiej Przełęczy w Tatrach Zachodnich. Tego samego dnia ze szlaku na Rysach z dużej wysokości spadł turysta. Ratownicy przetransportowali ciężko rannego mężczyznę śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

A TERAZ ZOBACZ: Na dworze -20. Czarne BMW mknie drogą pod Łodzią. Nagle kierowca zauważył przed sobą zamarzającego liska

Więcej o: