Skandaliczny incydent. Zabili owcę, rozebrali się do naga i skuli łańcuchem przy bramie Auschwitz

• Kilkanaście osób rozebrało się i skuło łańcuchem przy bramie Auschwitz• Uczestnicy akcji w trakcie happeningu zabili także owcę• Na miejscu interweniowała policja, 11 osób zostało zatrzymanych

Do incydentu doszło dziś po południu. Kilkanaście osób zabiło owcę, rozebrało się do naga w byłym niemieckim obozie Auschwitz, a następnie skuło wzajemnie łańcuchem przy bramie z napisem "Arbeit macht frei". Natychmiast zainterweniowała Straż Muzealna, a teren został zamknięty. Na miejsce przyjechała też policja. Sześciu Polaków, jeden Niemiec i czterech Białorusinów zostało zatrzymanych na 48 godzin. Jak nieoficjalnie ustaliło RMF FM akcja miała być protestem przeciwko wojnie na Ukrainie.

Dowiedz się więcej:

Jak zareagowały władze muzeum?

Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel zapowiedział, że "jeszcze dziś złoży zawiadomienie do prokuratury". W oświadczeniu czytamy też, że "wykorzystywanie symboliki Auschwitz do jakichkolwiek manifestacji jest haniebne".

Jaka jest historia byłego niemieckiego obozu Auschwitz?

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, ale także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości.

Zobacz także: Niesamowita historia! August Kowalczyk - aktor, który uciekł z Auschwitz [WIDEO]

Niesamowita historia! August Kowalczyk - aktor, który uciekł z Auschwitz [WIDEO]

Więcej o: