Andrzej Duda rozwi您uje problemy "korespondencyjnie". Ale na szefa MON jeden list to za ma這

Ostatnia wymiana list闚 pomi璠zy prezydentem i szefem MON to kolejny przyk豉d "korespondencyjnych" interwencji Andrzeja Dudy. Podobnie by這 ju w przesz這軼i - z jedn r騜nic.

Tydzień temu prezydent skierował do Antoniego Macierewicza dwa pisma, w których domagał się wyjaśnień m.in. obsady attachatów w USA czy Wielkiej Brytanii. Szef MON udzielił już na nie odpowiedzi, ale prezydencki rzecznik oświadczył, że Andrzej Duda nie jest nimi "usatysfakcjonowany" i "nosi się zamiarem kontynuacji tej korespondencji".

W porównaniu do poprzednich "listownych" interwencji prezydenta to pewna nowość. Do tej pory wyjaśnienia udzielane mu właśnie w tym trybie zwykle zamykały sprawę i rozwiewały wszelkie wątpliwości.

Prezydent ma wątpliwości, marszałek uspokaja

Tak było na przykład w kwietniu ubiegłego roku. Sejm wybrał wówczas nowego sędziego TK, Zbigniewa Jędrzejewskiego. Głosowanie nad jego kandydaturą wywołało jednak spore kontrowersje - w jego trakcie posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan zagłosowała za kolegę z klubu, Kornela Morawieckiego. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Pojawiły się wątpliwości, czy wybór sędziego jest ważny. Była to kwestia szczególnie istotna dla prezydenta, który miał od Jędrzejewskiego odebrać ślubowanie. Andrzej Duda skierował wówczas pismo do marszałka Sejmu z prośbą o wyjaśnienia. Ten odpowiedział po kilku dniach prezydentowi, że w trakcie głosowania osiągnięto wymaganą większość, a uchwała o wyborze sędziego "została podjęta skutecznie". I to rozwiało wątpliwości prezydenta, który odebrał ślubowanie.

Nie pomogły mediacje, trzeba wysłać list

Podobnie było kilka miesięcy później, kiedy rozpoczął się kilkutygodniowy kryzys parlamentarny. Opozycja alarmowała wtedy, że - w jej ocenie - budżet na 2017 rok został przyjęty w Sali Kolumnowej niezgodnie z prawem. Co prawda prezydent zorganizował serie rozmów m.in. z liderami opozycji i prezesem PiS. Mediacje te nie przyniosły jednak żadnego rezultatu i nie zakończyły kryzysu.

Andrzej Duda także i tym razem postanowił więc skierować list do marszałka Sejmu. I znów otrzymał uspokajającą odpowiedź, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Wątpliwości opozycji to nie rozwiało, ale prezydentowi wystarczyło, by zamknąć sprawę i podpisać ustawę budżetową. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

List na każdą okazję

Andrzej Duda chętnie korzysta z formuły listów także w innych sytuacjach. Tak było np. podczas corocznego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To wydarzenie, w którym każdego roku osobiście uczestniczył prezydent RP oraz przedstawiciele rz康u czy parlamentu. W 2016 roku po raz pierwszy nie było żadnej z tych osób. Prezydenta reprezentowała jedna z urzędniczek, która odczytała list jego autorstwa.

A TERAZ ZOBACZ: Celna riposta Węglarczyka w TVP

Wi璚ej o:
Komentarze (133)
Andrzej Duda rozwi您uje problemy "korespondencyjnie". Ale na szefa MON jeden list to za ma這
Zaloguj si
 • Stan Majewski

  0

  Przecie to nie jest na powa積ie. Oni to odgrywaj przed uni bo unia chce nas kopn望 w dud.

 • Stan Majewski

  Oceniono 1 raz 1

  Pinokio wszystko jest w porz康ku. Masz d逝gopis ? Tu podpisz. A co ma鹵onka si przej窸a 瞠 Europa nas mo瞠 wywali z unii a ona lubi je盥zi na zach鏚 i nie tylko na narty ?

 • Lech Pawluk

  Oceniono 1 raz 1

  Wojsko to nie zabawka do kierowania potrzebuje ludzi odpowiedzialnych, powa積ych, pokornych i honorowych tego wymaga OJCZYZNA.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 9 razy -3

  Wyhoduj sobie jaja bo na razie to Du*a.

 • maniu1963

  Oceniono 10 razy 2

  Maliniak bez jaj !!! Tata bra udzia w kompani wrze郾iowej ,ja by貫m w wojsku moi bracia te, wstydz si takiego zwierzchnika si zbrojnych.b璠zie je寮zi po wiecach 穎軟ierzy wykl皻ych,kt鏎ych nie raz wyklinano.Przed Antkiem na kolana wstyd.

 • bkiton

  Oceniono 5 razy 1

  Listy do M.
  Jest ju taki serial

 • yuo7leo9

  Oceniono 11 razy 1

  No przecie to d逝gopis, a nie prezydent. A co robi d逝gopis? Pisze

 • oloros11

  Oceniono 8 razy 2

  Maciora mu tego nie zapomni
  dymisja Prezydenta - pismo przyniesie general Misiewicz

 • ryszardbed

  Oceniono 11 razy 1

  A co robic, jak jest starch przed tym co minister trzyma?

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX