Trwa gala Orły 2017, nagle wszyscy podnoszą kartki. "Solidarność jest tak ważna, jak powietrze"

Gala rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły 2017 upłynęła nie tylko pod znakiem zwyczajowych przemówień i żartów. Filmowcy wymownym gestem upomnieli się również o ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

Apel o wypuszczenie na wolność Sencowa wygłosili wspólnie podczas gali Agnieszka Holland oraz Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Walczymy wspólnie ze wszystkimi filmowcami z całego świata. Międzynarodowa solidarność dla wolności kultury, dla głoszenia poglądów i otwartości na inność jest dla nas tak ważna, jak powietrze

- powiedział Jabłoński. Po tych słowach wszyscy goście zgromadzeni w warszawskim Teatrze Polskim w milczeniu podnieśli w górę żółte kartki z hasłem "Release Oleg Sentsov" (ang. "wypuście Ołeha Sencowa").

Agnieszka Holland przypomniała, że filmowcy z całej Europy upomnieli się o uwolnienie reżysera podczas niedawnego Berlinale w ramach akcji "Solidarność zamiast kwiatów".

Jesteśmy mu to winni jako dowód naszej solidarności. Oleg potrzebuje nas, ale my jeszcze bardziej potrzebujemy jego

- powiedziała reżyserka i jednocześnie przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej. Podkreśliła, że prawne sposoby na to, by pomóc Ołehowi, wyczerpały się, stąd środowisku filmowemu pozostało już tylko apelować do władz Federacji Rosyjskiej.

- Razem jesteśmy silniejsi, nie zapomnijmy o Olegu - prosił ze sceny prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Kim jest Ołeh Sencow?

Ołeh Sencow - ukraiński reżyser, scenarzysta i producent - został aresztowany przez agentów FSB w maju 2014 roku, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej okupacji Krymu. Następnie przewieziono go do Moskwy, gdzie zarzucono mu planowanie działań terrorystycznych. W sierpniu 2015 roku został skazany na 20 lat łagru.

Czym są "Orły"?

"Orły" to nagrody przyznawane przez Polską Akademię Filmową. W tym roku ceremonia ich rozdania odbyła się już po raz 19. Za najlepszy film uznano "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

LISTA WSZYSTKICH LAUREATÓW ORŁÓW 2017

Nawet na wielkiej gali zdarzają się potknięcia. Oto największe oscarowe wpadki