Rzepliński o działaniach TK: To element wojny hybrydowej przeciw własnemu państwu

Prezydent powiedział, że Konstytucja jest aktem przejściowym. Można wszystko zakwestionować. To element wojny hybrydowej przeciwko własnemu państwu.To, co czyni pani Przyłębska nie mieści się w kategoriach funkcjonowania sądu konstytucyjnego - uważa prof. Andrzej Rzepliński.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego był gościem "Faktów po faktach" w TVN 24. W rozmowie odniósł się do czwartkowego posiedzenia TK, który rozpatrywał wniosek prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o zgromadzeniach.

TK orzekał o ustawie, która została przyjęta z oczywistą obrazą procedur. Zwłaszcza tak ważna ustawa. Przyjął ją w procedurze, która jest w sposób zupełnie oczywisty sprzeczna z Konstytucją. Konstytucja mówi, że postępowanie sądowe jest jawne, a tu nie było jawne - stwierdził prof. Rzepliński.

Posiedzenie było transmitowane przez kamery przemysłowe na stronie internetowej trybunału, kamery stacji telewizyjnych nie zostały wpuszczone na salę.

Złamaniem prawa według byłego prezesa było także niedopuszczenie do orzekania trzech sędziów. Sędziowie Tuleja, Rymar i Zubik zostali wysłani na urlop. Według Rzeplińskiego prezes TK nie ma żadnego prawa, żeby przymusowo nakazać sędziemu przerwę w pracy.  - Sędzia to nie zwykły pracownik, to najwyżej rangi funkcjonariusz państwa - podkreśla Rzepliński.

 To element wojny hybrydowej przeciwko własnemu państwu. To, co czyni pani Przyłębska nie mieści się w kategoriach funkcjonowania sądu konstytucyjnego - uważa.

Krytycznie ocenił też samą konferencję prasową, którą urządziła jego następczyni wspólnie z sędzią Muszyńskim po zamknięciu posiedzenia Trybunału. - To nie było estetyczne widowisko. Dla mnie to była przykra sytuacja, taki brak poziomu i kultury osobistej - mówi prof. Rzepliński.  

Gasiuk-Pihowicz: Politycy PiS chcą się ubrać w kaftan z jednym rękawem. Niszczą pozycję Polski

Więcej o:
Komentarze (224)
Rzepliński o działaniach TK: To element wojny hybrydowej przeciw własnemu państwu
Zaloguj się
 • plautilla

  Oceniono 4 razy 2

  Rzeplińskiemu w czerwcu 2016 r. Wydział Prawa Uniwersytetu w Osnabrücku nadał mu tytuł doktora honoris causa za, jak podkreślono, „niezłomne występowanie w obronie rządów prawa”. To była czysto polityczna decyzja strony niemieckiej, która przede wszystkim miała uderzyć w polski rząd. Stał za nią guru niemieckiego prawa, jakim jest dzisiaj prof. Christian von Bar,To właśnie on postanowił uhonorować Rzeplińskiego tytułem doktora honoris causa i wskazać go unijnym przywódcom jako autorytet z Polski, na który warto postawić.
  Więcej o polskich prawnikach korumpowanych i typowanych u Niemieców : niepoprawni pl /blog/jacek-mruk

 • plautilla

  Oceniono 4 razy 2

  Polscy profesorowie prawa, zwłaszcza konstytucjonaliści, traktują von Bara niczym swojego europejskiego zwierzchnika/.../
  Polsko-niemiecka „przyjaźń”
  Von Bar decyduje również o tym, który z polskich prawników może wypłynąć na szerokie „europejskie wody”./.../
  Niedawne obchody 30. rocznicy utworzenia TK zostały sfinansowane przez niemiecką Fundację Adenauera i było na nich wielu gości z Niemiec. To były prawdziwie niemieckie obchody rzekomo polskiego Trybunału Konstytucyjnego....

 • jan_sobczak1

  Oceniono 6 razy 0

  Kogo obchodzi opinia skompromitowanego sędziego i doopoliza PO. Tylko lewacki ciemnogród.

 • insmy

  Oceniono 5 razy -1

  Przyłębska to zwyczajna pi.zda, która z premedytacją łamie polską konstytucję.

 • smurfmadrala

  Oceniono 2 razy 0

  Obiektywność i gadki "Rzepcia", nawet "uroda" kojarzą się z innym P.O.-autorytetem -"Bolkiem".
  Sądownictwo i jego korporacja zasłużyły na notowania i oceny społeczne.
  Ww. fakt łatwo sprawdzić w internecie co polecam młodym, GW-TVN-wykształconym, z dużych miast.

 • Bernie Douglas

  Oceniono 11 razy 3

  Niedogolony wieprz znów stracił okazję by siedzieć cicho. Nie udał się zamach na trybunał przygotowywany przez PełO-ZSL, który miał na wiele lat zabetonować władzę najwyższej kasty i stworzyć z TK trzecią izbę parlamentu o decydującym głosie. Pozostaje więc kwik i histeryczny pisk.

 • pavise

  Oceniono 9 razy 1

  Teraz mruczy że mu źle, a sam rękę przyłożył do kombinowania PO z TK...Dałeś Rzeplinski podwaliny pod ten cały burdel , który teraz panuje w TK

 • stani p.

  Oceniono 1 raz 1

  Rzad sprzedajacy swoj narod i kraj ma prawo nazywac sie Polakiem i patriota???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX