Flaga zmieni barwę, a w koronie orła pojawi się krzyż? Rząd szykuje ustawę o symbolach narodowych

Być może na stulecie odzyskania niepodległości dostaniemy nową flagę. Biały zostanie biały, ale czerwień to będzie już karmazyn albo cynober - donosi "Rzeczpospolita". Co jeszcze?

Nowelizacja ustawy o godle, barwach i hymnie RP ma być gotowa na setną rocznicę odzyskania niepodległości w 2018 r. Pracuje nad nią resort kultury w porozumieniu z Komisją Heraldyczną działającą przy MSWiA. Po co fladze nowe barwy? Dziś nie są one precyzyjnie określone. Obowiązują bowiem "liczbowe współrzędne bieli i czerwieni w tzw. przestrzeni barw CIELUV. Problem w tym, że po ich odwzorowaniu zamiast bieli otrzymujemy jasnoszary, a czerwień ma odcień buraczkowy" - czytamy w "RZ". Dlatego twórcy nowych przepisów chcą precyzyjnego określenia odcieni czerwieni. Największe szanse mają karmazyn lub cynober - stosowane w dwudziestoleciu międzywojennym.  

Ale być może to nie koniec zmian. Nie wykluczone, że modyfikacjom ulegnie także godło. Jak podaje "Rzeczpospolita" eksperci pracują m.in. nad nowym wyglądem korony, z prześwitami, których dziś brakuje. – Kwestią otwartą jest dodanie do korony krzyża. Byłoby to silnie umotywowane heraldycznie, jednak obawiamy się, że sprawa nabrałaby kontekstu politycznego – mówi "RZ" jeden z urzędników.  

Temat podchwyciły już prawicowe media, które nie mają wątpliwości, że krzyż na koronie się pojawi. 

Zobacz także: Pluralizm według TVP. Zobaczcie, kogo najchętniej zaprasza się na Woronicza

Pluralizm według TVP. Zobaczcie, kogo najchętniej zaprasza się na Woronicza