"Z natury jestem pacyfistą, ale..." Jurek Owsiak prosi pierwszą damę o pomoc w ratowaniu armii

Myślę, że dzisiaj to Pani może najszybciej wpłynąć na swojego męża, aby i on wypowiedział się w sprawie tego, co dzieje się w Wojsku Polskim - zaapelował do Agaty Kornhauser-Dudy szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Swój wpis poświęcony polskiej armii Jurek Owsiak opublikował na Facebooku.

"Zwracam się do Pani jako obywatel tego kraju, jako człowiek, który także wobec naszego państwa wypełnia swoje wszystkie powinności i obowiązki, z ważną prośbą. Jestem bardzo zaniepokojony tym, co dzieje się w polskiej armii. Kolejny ważny generał i dowódca odszedł ze służby - pisze w swoim liście do pierwszej damy Jurek Owsiak.

Twórca WOŚP zwraca uwagę, że w 2016 roku zapłacił z własnych dochodów ponad 50 tys. złotych podatku. "Część z tych pieniędzy jest przeznaczona na obronność. A Pani Mąż, z racji konstytucyjnego umocowania funkcji, którą piastuje, jest Najwyższym Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP" - tłumaczy, dlaczego to właśnie Agata Kornhauser -Duda jest adresatką jego listu.

Jak podkreślił Owsiak, wszyscy oficerowie, którzy w ostatnim czasie odeszli z armii "cieszyli się bardzo dobrą opinią, mieli ogromne doświadczenie i wiedzę, byli super fachowcami". Nie zapomniał też zwrócić uwagi, że odgórną decyzją kierownictwa MON od czasu objęcia rządów przez PiS wojsko ma zakaz wspierania WOŚP.

"Wprawdzie przez dwa ostatnie lata przy Finałach WOŚP nie ma służb mundurowych, ale wierzę, że będą jeszcze takie Finały, gdy znowu będziemy razem tworzyli najpiękniejszą Orkiestrę Świata - pisze Owsiak." 

Swój emocjonalny list zakończył ponownym apelem: "Pani Prezydentowo! Bardzo proszę o Pani głos w tej sprawie. Bardzo proszę, aby w najbardziej skuteczny, swój osobisty sposób, będąc bardzo ważną częścią prezydentury Pani męża, porozmawiała z nim Pani na ten ważny temat."

Masowa wymiana kadr

Od czasu objęcia kierownictwa nad MON przez Antoniego Macierewicza ze służby odeszło prawie 30 generałów i ponad 250 pułkowników. Kilka dni temu z armią pożegnał się gen. bryg. Jerzy Gut, Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. Resort podawał, że odszedł z przyczyn osobistych. Nieoficjalnie chodziło o konflikt z Antonim Macierewiczem. Z podobnych powodów z wojska odeszli także m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański i Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł. Według podsumowań MON za rok 2016 "w Sztabie Generalnym zmiany objęły 90 proc. stanowisk dowódczych, a w Dowództwie Generalnym 82 procent".

Rekord Orkiestry także dzięki żołnierzom 

Podczas tegorocznego 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano 105 570 801,49 zł. Część tych pieniędzy udało się zebrać dzięki licytacjom przedmiotów podarowanych przez żołnierzy. 

Jest rekord finału WOŚP - i to jaki! W tym roku Orkiestra zebrała 105 mln zł

Więcej o: