Wielotonowy posąg z Kairu to jednak nie Ramzes II. Naukowcy odczytali hieroglify z imieniem

Gigantyczny kwarcytowy postument wydobyty na terenie slumsów w Kairze prawdopodobnie przedstawia faraona Psamtecha I. Był on władcą Egiptu około 600 lat później od Ramzesa II.

W minionym tygodniu egipscy i niemieccy archeolodzy odkryli w Kairze ośmiometrowy posąg, leżący w błocie na terenie slumsów. Początkowo naukowcy uważali, że pomnik przedstawia Ramzesa II, jednego z najbardziej znanych władców Egiptu. Przesłanką było miejsce znalezienia posągu - fragmenty wydobyto z błotnistego terenu w miejscu dawnej świątyni tego faraona.

Z hieroglifów wyrytych na kamiennym posągu wynika jednak, że rzeźba przedstawia Psamtecha I, władcę Egiptu w latach 664-610 p.n.e. Z hieroglifów odczytano słowa "Silne Ramię", co miało być jednym z przydomków faraona.

Doszło do "recyclingu" posągu Ramzesa?

Odpowiedzialny za konserwację i ochronę zabytków minister starożytności Khaled el-Anani powiedział, że nie ma jeszcze stuprocentowej pewności, ale jeśli to posąg Psametycha I, to jest to jeden z największych postumentów pochodzących z Epoki Późnej. - Istnieje też niewielkie prawdopodobieństwo, że Psametych I został wyrzeźbiony z posągu Ramzesa II - powiedział minister.

Jak zauważa serwis IFLScience Ramzes II jest znacznie bardziej rozpoznawalną postacią starożytnego świata, ale Psametych I to nadal ważny władca. Zdołał on wygnać z kraju Asyryjczyków oraz doprowadzić do stabilizacji i jedności Egiptu. Przypisuje się mu również ożywienie sztuki i religii.

Trzytonowy kolos trafi do Gizy

Naukowcy, którzy odkryli posąg najpierw wydobyli głowę, a następnie ważący trzy tony tors. Do jego wydobycia konieczny był dźwig i dziesiątki pracowników.

Jak informuje egipski rząd, pomnik zostanie "zmontowany" w muzeum w Kairze, a potem przeniesiony do nowej placówki (Grand Egyptian Museum) niedaleko piramid w Gizie. Otwarcie nowego muzeum zaplanowano tam w 2018 roku.

 
Więcej o:
Komentarze (30)
Wielotonowy posąg z Kairu to jednak nie Ramzes II. Naukowcy odczytali hieroglify z imieniem
Zaloguj się
 • zydcyklistakomunista

  Oceniono 1 raz -1

  Postument? POSTUMENT? Łoboszsz...
  Co za różnica, monument, postument...

 • vertigus

  Oceniono 5 razy -1

  Ręce opadają. Postument i posąg to nie są synonimy! Tabloid redagowany przez prostaczków.

 • puch-atek

  Oceniono 7 razy -1

  Patrzeć PISdzielce i Katole i uczyć się! Widzicie co czeka wasze Wielkie świątynie i posągi Jezusa i Papieża JPII i B XVI, Opiekunów pedofilów? Błoto i slamsy!

 • mamut_wlochaty

  0

  "rzeźba przedstawia Psamtecha I" ... "ale jeśli to posąg Psametycha I" - niestety, to ani "Psamtech" ani "Psametych" :-)

  Psametyk. Ot, co.

 • kkrispl

  0

  To prawda, mieszkałem 4 lata w Libii, w Kairze byłem ze 200 razy, takiego śmietnika dawno nie widziałem, tu piramidy a obok sterty, wielkie sterty śmieci, jadąc ulicami zwierzęta poubijane, leżace w rowach, budynki bez okien, na 9 piętrze wystaje wielbłąd z domu no po prostu tragedia.... wiele rozumiem ale to fatalne

 • alt-stettin

  Oceniono 2 razy 0

  Budynki wokół wyglądają gorzej, niż przeciętna buda dla psa, otoczenie wygląda jak wielkie wysypisko śmieci, ale smartfon jest... priorytety.

 • antykancelista73

  Oceniono 2 razy 0

  oczywiste nie ramzes, to wielki kaczosław oczywiście!!!!!

 • dar61

  Oceniono 2 razy -2

  - Wezyr MMMMMLXIII donosi, że stylus do tabletu to już przeżytek.
  - No i co tam jeszcze?...
  - Ponoć przebojem, O Nieśmiertelny, jest telepatia binarna.
  - Więc ile, do kiedy, i dlaczego tak drogo?

  ***
  Red 'WB' skaża inskrypcje:
  '...Jak zauważa serwis IFLScience Ramzes II jest...'
  >>> IFLScience, [PRZECINEK] Ramzes

  '...Naukowcy, którzy odkryli posąg najpierw wydobyli głowę, a...' [NIEDOMKNIĘTE zdanie wtrącone]
  >>> posąg, [PRZECINEK] najpierw...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX