Generał Skrzypczak: Amerykanie widzą, co się dzieje. Mogą wyprowadzić wojska z Polski

- Macierewicz jest niezależny od nikogo. Prezydent i premier nie mają wpływu na jego decyzje. W sytuacjach wątpliwych odsyłają wszystkich do niego - mówił o sytuacji w wojsku gen. Skrzypczak.

Były dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak był gościem programu TVN24 "Jeden na jeden". Generał mówił m.in. o tym, że z armii "wyrzuca się tych, którzy mają kręgosłupy" i sprzeciwiają się obecnym władzom. Jego zdaniem NATO bacznie przygląda się sytuacji w polskiej armii, która wkrótce może stracić wiarygodność.

- Dowódcy NATO widzą, kto odchodzi z polskiej armii - najbardziej doświadczeni ludzie, sprawdzeni bojowo w Iraku i Afganistanie - i że w ich miejsce przychodzą ludzie, którzy nie mogą się pochwalić żadnymi dokonaniami. Konsekwencje mogą być daleko idące. Na przykład wyprowadzenie wojsk amerykańskich z Polski - przestrzegał gen. Skrzypczak.

Generał obawia się również, że w Polsce powtórzy się sytuacja z Turcji, w której po czystkach Erdogana zdrowie i życie żołnierzy jest zagrożone. - W tej chwili armia turecka ponosi porażające straty na froncie z Syrią - przypomniał Skrzypczak. - Tam masowo giną żołnierze, bo nie ma kto nimi dowodzić - wyjaśnił.

Były dowódca wojsk lądowych ostro skrytykował brak zainteresowania prezydenta Dudy wojskiem, nad którym ma zwierzchnictwo i zbyt silną pozycją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. - Prezydent Lech Kaczyński dbał o wojsko. Chciał mieć wiedzę o wojsku, czerpał ją od dowódców, z którymi się spotykał. Podejmował decyzję na podstawie naszych relacji, dowódców - wspominał byłego prezydenta. Chwalił go też za "gwarantowanie apolityczności armii".

- Teraz tego nie widzę, skoro w armii jest Obrona Terytorialna, która nie podlega pod dowódcę wojskowego, ale pod polityka - ministra Macierewicza. Prezydent nie ma wpływu na to, co się dzieje w MON. Minister Macierewicz jest niezależny od nikogo. Prezydent i premier nie mają wpływu na jego decyzje. W sytuacjach wątpliwych odsyłają wszystkich do ministra Macierewicza - krytykował generał.

CZYTAJ TEŻ: Gen. Polko o dymisjach w armii: Uderzenie w ludzi, którzy mieli świetne kontakty w NATO 

A TERAZ ZOBACZ: Kaczyński w Sejmie: " Wy kompromitujecie Polskę!"

Więcej o: