Generał Skrzypczak: Amerykanie widzą, co się dzieje. Mogą wyprowadzić wojska z Polski

- Macierewicz jest niezależny od nikogo. Prezydent i premier nie mają wpływu na jego decyzje. W sytuacjach wątpliwych odsyłają wszystkich do niego - mówił o sytuacji w wojsku gen. Skrzypczak.

Były dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak był gościem programu TVN24 "Jeden na jeden". Generał mówił m.in. o tym, że z armii "wyrzuca się tych, którzy mają kręgosłupy" i sprzeciwiają się obecnym władzom. Jego zdaniem NATO bacznie przygląda się sytuacji w polskiej armii, która wkrótce może stracić wiarygodność.

- Dowódcy NATO widzą, kto odchodzi z polskiej armii - najbardziej doświadczeni ludzie, sprawdzeni bojowo w Iraku i Afganistanie - i że w ich miejsce przychodzą ludzie, którzy nie mogą się pochwalić żadnymi dokonaniami. Konsekwencje mogą być daleko idące. Na przykład wyprowadzenie wojsk amerykańskich z Polski - przestrzegał gen. Skrzypczak.

Generał obawia się również, że w Polsce powtórzy się sytuacja z Turcji, w której po czystkach Erdogana zdrowie i życie żołnierzy jest zagrożone. - W tej chwili armia turecka ponosi porażające straty na froncie z Syrią - przypomniał Skrzypczak. - Tam masowo giną żołnierze, bo nie ma kto nimi dowodzić - wyjaśnił.

Były dowódca wojsk lądowych ostro skrytykował brak zainteresowania prezydenta Dudy wojskiem, nad którym ma zwierzchnictwo i zbyt silną pozycją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. - Prezydent Lech Kaczyński dbał o wojsko. Chciał mieć wiedzę o wojsku, czerpał ją od dowódców, z którymi się spotykał. Podejmował decyzję na podstawie naszych relacji, dowódców - wspominał byłego prezydenta. Chwalił go też za "gwarantowanie apolityczności armii".

- Teraz tego nie widzę, skoro w armii jest Obrona Terytorialna, która nie podlega pod dowódcę wojskowego, ale pod polityka - ministra Macierewicza. Prezydent nie ma wpływu na to, co się dzieje w MON. Minister Macierewicz jest niezależny od nikogo. Prezydent i premier nie mają wpływu na jego decyzje. W sytuacjach wątpliwych odsyłają wszystkich do ministra Macierewicza - krytykował generał.

CZYTAJ TEŻ: Gen. Polko o dymisjach w armii: Uderzenie w ludzi, którzy mieli świetne kontakty w NATO 

A TERAZ ZOBACZ: Kaczyński w Sejmie: " Wy kompromitujecie Polskę!"

Więcej o:
Komentarze (187)
Generał Skrzypczak: Amerykanie widzą, co się dzieje. Mogą wyprowadzić wojska z Polski
Zaloguj się
 • Eric Cartman

  Oceniono 1 raz 1

  Armia Okupacyjna wycofa sie z okupacji Polski? Przestanie zabijac Polakow? Przestanie niszczyc wlasnosc Polakow? Przestanie siac postrach na drogach i chodnikach? Przestanie plodzic brazowe bekarty? No chyba sie rozplacze z zawodu...

 • hastatrespasos

  Oceniono 1 raz 1

  Faktycznie, szmaciany szef szmacianego resortu wojny wyrósł na osobistego nadzorcę samego herszta sPISku. Fuck-Offczyński nie może mu nawet grymasić wobec jego wybryków. Gdyby się odważył na próbę postawienia przed sobą szmacierewicza na baczność, naraziłby swe życie na niebezpieczeństwo. Jeśli gen. Skrzypczak nie wyklucza, że USA mogą na obecną destrukcję polskiej armii, i w ogóle demokracji, zareagować wycofaniem swych żołnierzy z naszego terytorium, to trzeba się z tym liczyć. A ja powtórzę raz jeszcze: od pierwszego wybryku szmaciarza, włamania się jego kasiarzy do placówki Sojuszu w Warszawie, NATO powinno odmówić wszelkich kontaktów z tym wrednym typkiem. Który pod pozorem „dekomunizacji” (po 27 latach obalenia PRL!) zrujnował polską armię, i nadal ją rujnuje.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 2 razy 2

  Po co Antkowi jakis tam Prezydent RP i konsultacje z Nim.Wystarczy,że czaruje Jarosława,a ten wszystko łyka jak pelikan.USA pilnie przyglądają się naszej Armii,wszak,tu swoich chłopaków przywiezli.

 • Stan Majewski

  Oceniono 3 razy 3

  To można było przewidzieć więc to jest celowe. Armia ma być tylko do pacyfikacji narodu. A Świr Smoleński będzie się bawił modelami śmigłowców.

 • eug01

  Oceniono 4 razy -2

  Generałowie powinni być wdzięczni ,że Maciarewicz nie kazał ich rozstrzelać tak jak Stalin w 1937.Chyba pójdziemy znowu z Armią Czerwoną na Berlin..

 • Stan Majewski

  Oceniono 9 razy 1

  Oceniono 12 razy -2
  Do wszystkich płatnych pisowskich szmat tutaj - kto wam płaci - jarek-gej, złodziej rydzyk czy może sam Putin w kopiejkach?

 • korrping

  Oceniono 5 razy 1

  Mam złe przeczucia odnośnie tej sytuacji. Jakoś to wszystko składa mi się w logiczną kupę. Z jednej strony organizowanie dziwnej i zasadniczo niepotrzebnej formacji, jaką są Wojska Obrony Terytorialnej, a z drugiej posyłanie na zieloną trawkę oficerów, którzy są świetnymi specjalistami. Dostrzeżcie w tym pewną prawidłowość. Otóż Macierewicz jawnie przygotowuje się do wewnętrznego konfliktu zbrojnego! Czyli, mówiąc prościej: do wojny domowej! Organizując Wojska Obrony Terytorialnej, jak widać, mocno zindoktrynowane ideologicznie i skutkiem tego ślepo mu podległe, tworzy sobie prywatne Sztafety Ochronne w razie, gdyby na przykład PiS przegrało wybory, a pan Antoni nie chciałby się usunąć od stołka. Co to oznacza? Że Macierewicz nawet poza wiedzą i kontrolą Kaczyńskiego może poważnie przygotowywać się nawet do sfałszowania nadchodzących wyborów. Wówczas, gdyby Polacy wyszli na ulice, posłałby przeciwko nim właśnie Wojska Obrony Terytorialnej, mając jeszcze do dyspozycji uchwaloną Ustawę o Zgromadzeniach, której konstytucyjniość potwierdził Trybunał Konstytucyjny. Do tego, gdyby Polaków ostatecznie i w akcie desperacji poparła armia (scenariusz turecki - w Polsce takiego przypadku jeszcze nie było, ale wszystko jeszcze przed nami), to potencjalnych przywódców - oficerów ma poza armią, która dodatkowo osłabiona przez brak specjalistów, nie byłaby gotowa do przeprowadzenia zbrojnego odebrania berła Macierewiczowi. Do tego czystki w gronie generalicji i zastępowanie obecnych odpolitycznionych żołnierzy tymi "wygodniejszymi" powoduje, że potencjalny bunt w armii jest coraz mniej prawdopodobny, a więc Macierewicz zabezpiecza swoje plany od drugiej flanki. Podsumowując: Macierewicz prawdopodobnie jeszcze nie powiedział ostatniego słowa, a kłopoty wyczyniane przez niego dopiero są na horyzoncie. Sam fakt, że ten człowiek wymknął się spod kontroli Kaczyńskiego i robi, co chce, jest paskudnym niebezpieczeństwem dla demokracji i bezpieczeństwa w Polsce. Narodzie! Obudź się, bo możesz się jutro obudzić w innej rzeczywistości! Wojna domowa w Polsce (nie daj Boże!) na pewno zostanie wykorzystana przez Putina, a Zachód w razie takiej sytuacji zacząłby patrzeć na nas jak obecnie patrzy na Turcję. Przypominam, że Macierewicz już ma za sobą próby organizowania zamachu stanu w 1992 r. gdy przy pomocy Brygad Nadwiślańskich chciał obalić prezydenta Wałęsę. Miejmy nadzieję, że w armii, kontrwywiadzie są jeszcze mądrzy ludzie, którzy w razie czego będą wiedzieli co robić...

 • Stan Majewski

  Oceniono 9 razy -1

  Trump który ma w doopie Wolskę wyprowadzi wojska żeby mieć dobre układy z Wową. Polskie świry i błazny się dorobią. To już zdrada Polski jest i za to musi być wiezienie.

 • artur_benek

  Oceniono 4 razy 0

  Źle się bawicie więc zabieram zabawki i idę do domu?
  Generale życie to nie piaskownica.
  Proponuję wydorośleć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX