Były poseł PiS oskarżony o wyłudzanie kredytów. Przez dekadę chronił go immunitet

Tomasz G., były poseł PiS i Solidarnej Polski, usłyszał zarzuty dotyczące wyłudzenia 18 kredytów - podała TVN24. Akt oskarżenia trafił do sądu.

Prokuratura mogła zająć się sprawą dopiero teraz, bo w latach 2005-2015 mężczyznę chronił immunitet poselski. Śledczy zarzucają byłemu posłowi, że w latach 1996-1999 - jeszcze zanim dostał się do Sejmu - wyłudził z banków prawie 88 tysięcy złotych.

- Przestępstwo polegało na tym, że Tomasz G., będąc pełnomocnikiem firmy zajmującej się sprzedażą mebli, wprowadzał w błąd pracowników banku co do okoliczności takich, jak zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu - tłumaczy w rozmowie z TVN24 Magdalena Mazur-Prus, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Prokurator dodaje, że mężczyzna posługiwał się fałszywymi dokumentami i poświadczał nieprawdę. - Na przykład, że meble, które firma sprzedawała, trafiły do odbiorcy, a w rzeczywistości było zupełnie inaczej - tłumaczy Mazur-Prus.

Wspomnianą firmę prowadziła rodzina G. Kiedy dopadły ją kłopoty finansowe, Tomasz G. miał się zwracać o pomoc finansową do różnych osób. Zapewniał ich wówczas, że będzie spłacał raty. W kilku przypadkach tak było, co potwierdzają śledczy, ale to tylko miało "uśpić" czujność banków - podaje TVN24.

Były poseł PiS - a w ostatnich miesiącach polityk partii KORWiN - nie przyznaje się do zarzutów. Za oszustwa grozi mu do 8 lat więzienia.

A TERAZ ZOBACZ: Pijany myślał, że wykiwa policję. Grubo się przeliczył

Więcej o: