Tusk nie przyjedzie na przesłuchanie w prokuraturze. Jest zajęty w Europarlamencie

• Donald Tusk nie przyjedzie do Prokuratury Okręgowej na przesłuchanie• Polityk ma zobowiązania w Parlamencie Europejskim - podał rzecznik RE

Donald Tusk nie stawi się na przesłuchaniu w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Powodem nieobecności są zobowiązania w Parlamencie Europejskim - poinformował rzecznik Rady Europejskiej. Według informacji TVN24, zawiadomienie zostało wysłane ponad 10 dni wcześniej. Były premier ma być świadkiem w śledztwie przeciwko byłym szefom SKW o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB.

Dowiedz się więcej:

Co prokuratura zarzuca szefom SKW?

W śledztwie postawiono zarzuty b. szefom SKW Januszowi Noskowi i Piotrowi Pytlowi. Zarzuty - jak informował wtedy prok. Michał Dziekański - polegają na "przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW".

Czy dotyczyła umowa SKW i FSB?

W grudniu TVN i "Gazeta Wyborcza" podawały, że chodzi o umowę zawartą przez SKW w 2010 r. z rosyjskimi służbami specjalnymi, związaną z koniecznością wycofania z Afganistanu polskiego kontyngentu wojskowego. Jego droga powrotna prowadziła przez teren Rosji. "Umowa pozwalała na sprawne, bezpieczne wycofywanie naszych żołnierzy oraz sprzętu z Afganistanu" - podała TVN, powołując się na rozmówców ze służb. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Co o sprawie mówi gen. Janusz Nosek?

- Świat służb rządzi się innymi kryteriami niż świat polityki. Życie i zadania narzucają służbom określone zachowania. Kiedy nasze wojska stacjonowały w Afganistanie, żywność do większości baz natowskich dostarczały rosyjskie firmy cateringowe. Na Bliskim Wschodzie - w Libanie i w Syrii - w ramach misji ONZ Rosjanie zapewniali transport lotniczy - mówił gen. Nosek w rozmowie z "Wyborczą". - To wszystko powoduje, że służby nie mogą nie mieć ze sobą kontaktów. Czym innym jest jednak posiadanie kontaktu, a czym innym współpraca. Nie jest prawdą, że SKW podjęła nielegalną współpracę z FSB - dodał.

A TERAZ ZOBACZ: Kaczyński w Sejmie: " Wy kompromitujecie Polskę!"

Więcej o: