Waszczykowski pytany o kulisy szczytu: Zderzyliśmy się z dużą dozą kłamstwa

Na wiele dni przed szczytem mieliśmy zapewnienia, że niektóre kraje inaczej się zachowają - mówił w TVP Witold Waszczykowski.

Szef MSZ był gościem rozmowy po Wiadomościach. Zapytany o kulisy negocjacji wokół kandydatury Jacka Saryusz- Wolskiego stwierdził:

- Zderzyliśmy się z dużą dozą wręcz nielojalności, a nawet kłamstwa, dlatego że na wiele dni przed szczytem - nie chcę wskazywać palcem na kraje - mieliśmy zapewnienia, że niektóre kraje inaczej się zachowają.  

Waszczykowski przekonywał podczas rozmowy w studio, że miał zapewnienia, iż kraje te absolutnie popierają stanowisko polskiego rządu.

Co takiego zatem się stało, że kilka godzin później wszystkie poza Polską poparły Donalda Tuska? Według Waszczykowskiego w tej sprawie "z Berlina poszła jasna, wyraźna dyrektywa". Chodzi o słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która w oświadczeniu wygłoszonym  w Bundestagu, na kilka godzin przed szczytem UE, powiedziała, że postrzega ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej jako oznakę stabilności dla całej Unii Europejskiej.

A TERAZ ZOBACZ: Kaczyński w Sejmie: " Wy kompromitujecie Polskę!"

Więcej o: