Duda gratulował niemal wszystkim - świeżo upieczonym ojcom, sportowcom... Co zrobił po wyborze Tuska?

Prezydent Andrzej Duda jak dotąd nie pogratulował Donaldowi Tuskowi reelekcji na stanowisko szefa Rady Europejskiej. W przeszłości w podobnych sytuacjach - nawet tych mniej oficjalnych - reagował jednak niemal błyskawicznie.

Andrzej Duda swój ostatni wpis na twitterowym koncie zamieścił 5 marca. To podziękowania i gratulacje dla... polskich lekkoatletów. Za ich sukcesy podczas halowych mistrzostw Europy w Belgradzie. Od tamtej pory prezydent - przynajmniej w sieci - milczy.

Jak dotąd Andrzej Duda nie pogratulował Donaldowi Tuskowi reelekcji, choć w przeszłości w podobnych przypadkach reagował bardzo szybko. Tak było, kiedy w październiku zeszłego roku Antonio Guterres został wybrany nowym sekretarzem generalnym ONZ. Jeszcze kilka tygodni temu Andrzej Duda nie zwlekał też z gratulacjami dla nowego prezydenta Niemiec.

Prezydent błyskawicznie komentuje też w internecie sukcesy polskich sportowców. Udziela się również w tych mniej formalnych sytuacjach, np. składając gratulacje ministrowi, któremu właśnie urodziło się dziecko czy śląc życzenia wszystkim zakochanym z okazji Walentynek.

Informacji o ponownym wyborze Tuska nie ma też od wczoraj ani na oficjalnym twitterowym koncie Kancelarii Prezydenta, ani na stronie internetowej KPRP.

Prezydencki minister ds. zagranicznych Krzysztof Szczerski przyznał, że Andrzej Duda nie złożył Tuskowi gratulacji. - Ale też byłaby okazja do złożenia takiego uznania wyniku wyborów, gdyby przewodniczący Tusk kiedykolwiek wyraził jakąkolwiek chęć kontaktu z panem prezydentem - stwierdził Szczerski w RMF FM. - Pan prezydent odwiedził przewodniczącego Tuska ponad rok temu w Brukseli i od tej pory, trochę łamiąc nawet standardy grzeczności, przewodniczący Tusk nigdy do pana prezydenta Dudy się nie zwrócił o spotkanie - dodał.

Sejm skanduje: "Donald Tusk!" Po chwili dołącza się Jarosław Kaczyński: "Wy kompromitujecie Polskę!"

Więcej o: